Постанова № 33019579, 09.08.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2013
Номер справи
820/3693/13-а
Номер документу
33019579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09 серпня 2013 р. № 820/3693/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В., при секретарі судового засідання Мелконян А.П.,

у присутності позивача ОСОБА_1

представника відповідача Трегуб О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Держземагентства у Харківському районі Харківської області про зобов'язання вчинити дії, визнання дій протиправними, стягнення коштів,-

встановив:

Позовні вимоги заявлені до Управління Держземагентства у Харківському районі Харківської області про визнання незаконними та недійсними дій, бездіяльності та рішень, в тому числі щодо прийняття рішення про анулювання кадастрових номерів 168,169, згідно протоколу перевірки документації від 12.05.2011 року та скасування його; зобов'язання поновити кадастрові номери 168,169 на земельні ділянки пл..0,1825/0,1850 га. в АДРЕСА_2 або присвоїти земельним ділянками нові кадастрові номери, надати технічну допомогу в оформленні документів на отримання кадастрових номерів та державних актів на земельні ділянки; стягнення 5 тис. грн.. компенсації матеріальних збитків та 5 тис. грн.. компенсації моральних збитків.

У судовому засіданні позивач заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив вимоги задовольнити пославшись на те, що при здійсненні оскаржуваних дій відповідачем порушено положенням діючого законодавства.

Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, пославшись на те, що з 01.01.2013 року змінився порядок присвоєння кадастрових номерів про що було повідомлено позивача та запропоновано виготовити та подати нову технічну документацію на земельні ділянки.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини. Судовим розглядом встановлено, що листом Харківської міжрайонної прокуратури від 07.12.2010 року за № 03-47 відповідача повідомлено про опротестування рішення виконавчого комітету Яковлівської сільської ради від 09.07.2002 року № 56. На виконання протесту Харківської міжрайонної прокуратури 4 сесією Яковлівської сільської ради 6 скликання 30.12.2010 року скасовано рішення Яковлівської сільської ради від 09.07.2002 року № 56 «Про передачу земельної ділянки у приватну власність гр.. ОСОБА_1 в АДРЕСА_2». На підставі вказаного рішення внаслідок скасування підстави для надання земельної ділянки кадастрові номери анульовані про що складено протокол від 12.05.2011 року (а.с.8)

Рішенням апеляційного суду Харківської області від 23.10.2012 року по справі 2034/1142/2012 рішення Яковлівської сільської ради 6 скликання від 30.12.2010 року про задоволення протесту Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області та скасування рішення виконавчого комітету Яковлівської сільської ради № 56 від 09.07.2002«Про передачу земельної ділянки у приватну власність гр.. ОСОБА_1.» визнано незаконним. Судом поновлено ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розташовану в АДРЕСА_2 (а.с.19-22,105). 29.12.2012 року позивач подав до Міськрайонного управління технічну документацію із землеустрою з копією вказаного рішення для подальшого визначення кадастрових номерів та внесення відомостей про земельну ділянку дол. Автоматизованої системи Державного земельного кадастру. У прийнятті вказаної заяви позивачеві відмовлено у зв'язку із неналежним оформлення рішення судового рішення по справі 2034/1142/2012.

У 2013 році позивачеві на особистому прийому начальника Управління надані роз'яснення щодо подальшого оформлення земельної ділянки та повідомлено про те, що з 01.01.2013 року такого виду землевпорядної документації як технічна документація із землеустрою щодо складання документів , що посвідчують право власності на земельні ділянки при поділі земельної ділянки з урахуванням змін до ст..56 Закону України « Про землеустрій» не передбачено, у зв'язку з чим йому необхідно привести свою землевпорядну документацію у відповідність до вимог чинного законодавства.

Перевіряючи оскаржувані рішення та дії відповідача на відповідність положенням ст.2 ч.3 КАС України суд зазначає наступне.

Питання присвоєння кадастрових номерів на момент виникнення спірних правовідносин регулювалися положеннями Закону України «Про державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року, постановою КМУ від 18.08.2010 року № 749 «Про затвердження тимчасового порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам», постановою КМУ від 09.09.2009 року № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі», постановою КМУ від 17.10.2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру»

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про державний земельний кадастр» визначено, що кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Положеннями постанов КМУ № 1021 від 09.09.2009 року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, постанови КМУ від 17.10.2012 року № 1051 Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. З 01.01.2013 року поземельна книга ведеться за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру, під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об'єднання, а також відновлення їх меж).

Пунктом 2 постанови КМУ від 17.10.2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» визначено, що у разі, коли до набрання чинності цією постановою: документація із землеустрою і технічна документація з оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, розроблена, але не затверджена рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування, внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до Порядку; кадастрові номери земельним ділянкам на підставі відповідних заяв замовників документації із землеустрою або уповноважених ними осіб не визначені або визначені, але не присвоєні, такі кадастрові номери присвоюються земельним ділянкам відповідно до Порядку; зареєстровано в установленому законодавством порядку заяви фізичних або юридичних осіб про надання послуг, пов'язаних з веденням державного реєстру земель, та/або укладено договори для отримання зазначених послуг, але такі послуги не надані, вони надаються відповідно до Порядку. При цьому, якщо плату за надання послуг внесено в повному обсязі, додаткова плата за надання послуг не справляється.

Ч.6 ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Пунктом 61 Постанови КМУ від 17.10.2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора;у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами по справі, що земельним ділянкам розташованим за адресою АДРЕСА_2 присвоєно кадастрові номери 0168-0169 (а.с.9) та відповідно до рішення суду по справі 2034/1142/2012 залишено в силі підстави для присвоєння земельній ділянці вказаних номерів, а отже суд вважає вимогу про зобов'язання поновити кадастрові номери 6325185500:03:010:168 та 63251855:03:010:169 на земельні ділянки пл..0,1825/0,1850 га. в АДРЕСА_2 обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог щодо визнання протиправним рішення про анулювання кадастрових номерів 168,169, згідно протоколу перевірки документації від 12.05.2011 року та скасування його; присвоїти земельним ділянками нові кадастрові номери, надати технічну допомогу в оформленні документів на отримання кадастрових номерів та державних актів на земельні ділянки, суд вважає вказані вимоги таким, що не підлягають задоволенню, оскільки вказані вимоги поглинаються вимогою про зобов'язання відповідача поновити кадастрові номери 6325185500:03:010:168 та 63251855:03:010:169 на земельні ділянки пл..0,1825/0,1850 га. в АДРЕСА_2, яка має захистити права та охоронювані законом інтереси позивача та гарантувати дотримання і захист прав та інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, коли ці порушення ще не припинені (статті 7, 8, 11, ч. 4 ст. 112, ст. 162 КАС України).

Щодо позовної вимоги про стягнення 5 тис. грн.. компенсації матеріальних збитків та 5 тис. грн.. компенсації моральних збитків, суд також вважає її такою , що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 23 ЦК України моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала в зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала в зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна, у приниженні честі, гідності, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Як роз'яснив Пленум ВС України в постанові № 4 від 31.03.1995 р. "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується. За таких обставин суд вважає за необхідність відмовити у задоволенні вимог позивача про відшкодування моральної шкоди.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для часткового задоволення позовних вимог. Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст..94 КАС України

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст..ст.9,11,94,128,159,160-163,186,254 КАС України, суд,

постановив

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Держземагентства у Харківському районі Харківської області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів - задовольнити частково

Зобов'язати Управління Держземагентства у Харківському районі Харківської області поновити кадастрові номери 6325185500:03:010:168 та 63251855:03:010:169 на земельні ділянки в АДРЕСА_2, що належать ОСОБА_1

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Стягнути з Державного бюджету (платник - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, вул. код ЄДРПОУ 37999628, р/р 31217206784011, код банку 851011) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 100 (сто) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У повному обсязі постанова виготовлена 14.08.2013 року.

Суддя Зоркіна Ю.В.