ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" серпня 2013 р. м. Київ К/9991/71067/11
№ К/9991/71067/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.,суддів: Костенка М.І., Рибченка А.О., розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Фан Гейм»
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2011
у справі № 2а-13350/09/2670 Окружного адміністративного суду м. Києва
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фан Гейм»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.04.2010 позов задоволено частково: скасовані рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.10.2009: №№ 001256/2305, 001253/2305, 001255/2305; від 31.10.2009 № 001250/2305 - у частині суми 2720,00 грн., від 31.10.2009 № 001251/2305 у частині суми 1020,00 грн.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2011 постанову суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач просить скасувати ухвалене у справі рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом надати заперечення проти касаційної скарги.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, ДПА в Київській області, ДПА у м. Києві проведені перевірки п`яти господарських одиниць позивача - залів гральних автоматів. За результатами цих перевірок складені акти від 03.10.2008 № 1309/26/59/23/24929930, від 02.10.2008 № 1283/26/59/23/24929930, від 03.10.2008 № 1308/26/59/23/24929930, від 16.10.2008 № 1278/26/59/23/24929930, від 01.10.2008 № 1281/26/59/23/24929930, в яких зроблені висновки про порушення суб'єктом господарювання пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (Закон № 265/95-ВР) внаслідок здійснення розрахунків за надані послуги у сфері грального бізнесу без проведення розрахункових операцій через зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій та здійснення розрахункових операцій без видачі розрахункового документу (розрахунки проводилися через гральні автомати, що не обладнані фіскальною пам'яттю). Крім того, в актах від 01.10.2008 № 1281/26/59/23/24929930 та від 16.10.2008 № 1278/26/59/23/24929930 зафіксовано не проведення розрахункових операцій на 100,00 грн. та 20 грн. відповідно.
За наслідками перевірки прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.10.2009: № 001256/2305 у сумі 1020, 00 грн., № 001253/2305 - 4760,00 грн.,№ 001255/2305 - 680,00 грн.; № 001250/2305 - 2820,00 грн., від 31.10.2009 № 001251/2305 - 1520,00 грн. Правовою підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з цими рішеннями є норми пунктів 1,2,3 ст. 3, пункти 1, 2 ст. 17 Закону № 265/95-ВР.
Статтею 17 Закону України № 265/95-ВР встановлена відповідальність суб'єктів господарювання за недотримання порядку використання реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО).
Пунктом 1 частини 2 додатка до постанови Кабінету Міністрів України «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001 № 121 встановлено, що до 31.12.2006 всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО (обладнані фіскальною пам'яттю).
У зв'язку з цим з 01.01.2007 у суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Невиконання цього обов'язку може бути підставою для накладення на суб'єкта господарювання штрафу, передбаченого статтею 17 Закону № 265/95-ВР.
За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (стаття 238 Господарського кодексу України).
Відповідно до вимог статті 218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. При цьому слід ураховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Вважається, що застосування принципу вини як умови відповідальності пов'язане з необхідністю доведення порушення зобов'язання.
Таким чином, вина суб'єкта господарювання у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, може бути наявна лише в тому випадку, коли існувала об'єктивна можливість ужити всіх заходів для забезпечення використання таких пристроїв.
Згідно зі статтею 12 Закону України № 265/95-ВР на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001 № 121 на Міністерство промислової політики України було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання приписів Закону України № 265/95-ВР у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.
За таких обставин до вказаної дати у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання вимог Закону № 265/95-ВР у частині використання гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи. Тому притягнення до відповідальності за використання гральних автоматів, у яких не реалізовані фіскальні функції, можливе лише з моменту включення до Державного реєстру комп'ютерно-касової системи «Фіскал», тобто з 01.07.2008.
Висновок суду апеляційної інстанції про наявність підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, встановлених пунктом 2 статті 17 Закону № 265/95-ВР, відповідає встановленим обставинам справи та правильному застосуванню наведених норм. Будь-яких доводів щодо наявності об'єктивних перешкод для застосування РРО, які б відповідали вимогам Закону № 265/95-ВР, на день проведення перевірки позивач не навів.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин підстави для скасування постанови суду апеляційної інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фан Гейм» залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2011 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Є.А. Усенко Судді: М.І. Костенко А.О. Рибченко