ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2013 р. Справа №804/10133/13-а 14 год. 00 хвил. Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засідання Чмоні А.О. за участю представників: позивача відповідача Житнікова А.І. Димарьової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «ЕНЕРГОАЛЬЯНС» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
25 липня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енергоальянс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Дніпропетровській області з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування наказу від 24 липня 2013 року №114 про організацію проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енергоальянс» з питань підтвердження господарських відносин з підприємствами, задекларованими в додатку 5 до декларації з ПДВ за квітень 2013 року, їх реальності та повноти відображення в обліку.
В обґрунтування позову зазначено наступне:
- позивач станом на 17 липня 2013 року не отримував від ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська запити щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень про взаємовідносини з ТОВ «ГК «Газовий альянс» за квітень 2013 року на підставі підпункту 78.1.1. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України;
- запит податкового органу від 14.06.2013 року не відповідає вимогам законодавства, зокрема, відсутні підстави його направлення, отже, не є обов'язковим для виконання платником податків, не тягне встановлених законом наслідків ненадання або несвоєчасного надання запитуваних пояснень та підтверджуючих їх документів;
- підстави для проведення перевірки, внаслідок ненадання відповіді на запит від 14.06.2013 року, відсутні.
Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що:
- неодноразово звертався до платника податків з вимогою надати підтверджуючі документи, проте, вимоги податкового органу не виконувались;
- підставою для винесення оскаржуваного позивачем наказу є ненадання пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий запит податкового органу від 14.06.2013 року;
- наявність підстав для проведення перевірки підтверджуються службовою запискою від 01.07.2013 року та висновком без дати та номеру щодо наявності ознак фіктивності та відсутності факту реального здійснення господарської діяльності.
В судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 20 травня 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енергоальянс» подало Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська податкову декларацію з податку на додану вартість за квітнень 2013 року, із додатками. Зокрема, наданий додаток 5 до податкової декларації з ПДВ «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) та реєстр виданих та отриманих податкових накладних.
14 червня 2013 року директору ТОВ «Компанія «Енергоальянс» податковим органом направлено запит за вих. №22910/10/152-19 «Про надання пояснень та їх документального підтвердження», в якому зазначено наступне:
- ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська на підставі підпункту 20.1.6. пункту 20.1. статті 20, пункту 73.3. статті 73, підпункту 78.1.4. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України та згідно Постанови КМУ від 27.12.2010 року №1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» просить Вас надати копії документів (завірені підписами посадових осіб та печаткою підприємства) щодо підтвердження господарських відносин з підприємствами, задекларованими в додатку 5 до декларації з ПДВ за квітень 2013 року;
- відомості про директора та головного бухгалтера (паспортні дані, ідентифікаційні номери, накази про призначення їх на посади); основний вид діяльності підприємства, юридичну та фактичну адреси підприємства; відомості про Державну реєстрацію підприємства у Виконкомі, дані про засновників підприємства, розмір статутного фонду, відомості про реєстрацію у державній податковій інспекції, відомості про реєстрацію платника ПДВ (номер і дата свідоцтва, індивідуальний податковий номер); угоди про використання офісних та складських приміщень, дані про виробничі потужності (в разі оренди, надати документи на підставі яких відбувається оренда, підтвердити форму та стан розрахунків); вказати, де зберігався відвантажений товар, чи ведеться складський облік; наявність ліцензії на проведення відповідної діяльності підприємства, якщо це передбачено діючим законодавством; інформацію про відкриті рахунки (номер, назва рахунку, назва установи банку МФО); угоди на поставку товарів (робіт, послуг) та додатки до них податкові накладні, товарно-транспортні накладні, іншу бухгалтерську документацію, що підтверджує факт продажу; вказати вид та обсяги транспортування товару (власний чи орендований), найменування перевізника з кодом ЄДРПОУ, згідно яких довіреностей, на кого оформлених, а також зазначити номери конкретного автомобільного, залізничного транспорту, який використаний для перевезення відвантаженого товару; надати інформацію про підприємство-перевізника, за рахунок якої сторони);
- надати пояснення посадових осіб та осіб, що безпосередньо здійснювали виконання договору по питанню фактичного транспортування товару від постачальника покупцю, вказати форму розрахунків за поставлений товар;
- дані про наявність дебіторської чи кредиторської заборгованості по розрахункам між підприємствами на 01.04.2013, 30.04.2013 та на теперішній час; реєстри продажу товарів (робіт, послуг), декларації по ПДВ в яких були відображені відповідні податкові зобов'язання;
- у разі, якщо підприємство не є виробником або імпортером відвантаженої продукції, просимо вказати: реквізити підприємства, у якого придбано товар (код за ЄДРПОУ, назва підприємства, адреса місця знаходження, індивідуальний податковий номер); надати копії документів згідно яких отримано та оплачено товар, та вказати номер завдання на проведення зустрічної перевірки, як відображено ці операції в реєстрах виданих та отриманих податкових накладних товарів (робіт, послуг); відображення операції по реалізації та придбанню товарів відповідно у складі податкових зобов'язань та податкового кредиту в декларації по ПДВ; вказати суму ПДВ, яка фактично нарахована після здійснення посередницької операції по придбанню та реалізації (віднесено в ДТ та КТ рахунку 641) та сплачено до бюджету;
- крім того, до перевірки просимо надати копії документів (завірені підписами посадових осіб і печаткою підприємства): угод, податкових накладних на придбання вказаних товарів, платіжні доручення, акти заліку, реєстри продажу (придбання) товарів (робіт, послуг), довіреностей на отримання товарів; дані ж/о 361, 631, 281 (завірені підписами посадових осіб і печаткою підприємства); за відповідні періоди; документи, що підтверджують перевезення товарів, розрахунки із перевізниками; договори на зберігання, розміщення на складі, договори із організаціями, що здійснюють послуги по складуванню, у разі наявності виробничих потужностей, або орендованих приміщень документи на підставі яких здійснювалась оренда.
Запит отриманий платником податків 17 червня 2013 року.
1 липня 2013 року ТОВ «Компанія «Енергоальянс» у відповідь на запит податкового органу від 14 червня 2013 року №22910/10/152-19 направило лист, в якому зазначено, що вимоги запиту не відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на таке:
- відомості про бухгалтера, державну реєстрацію, відкриті рахунки не мають відношення до підтвердження господарських відносин з усіма контрагентами, задекларованими в додатку 5 до декларації з ПДВ за квітень 2013 року;
- вичерпний перелік та підстави надання запитуваної податковим органом інформації встановлено законом;
- запит не містить ані перелік інформації, що запитується, ані підстави для надіслання такого запиту;
- у разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому пункту 73.3. статті 73 Податкового кодексу України, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит;
- підстав для проведення у платника податків позапланової виїзної перевірки не існує, оскільки у запиті не вказано факти недостовірних даних податкових декларацій щодо яких підприємство повинно надати пояснення та їх документальне підтвердження. В запиті лише вимагається надати документи щодо підтвердження господарських відносин з підприємствами, задекларованими в додатку 5 до декларації з ПДВ за квітень 2013 року.
24 липня 2013 року керівником ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська винесено наказ №144 «Про організацію проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Компанія «Енергоальянс» (код за ЄДРПОУ 30558017)», яким відповідно підпункту 20.1.4. пункту 20.1. ст.20, пункту 75.1. статті 75, пункту 78.4. статті 78 та обставин визначених підпунктом 78.1.4. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України щодо проведення документальних позапланових виїзних перевірок, з метою забезпечення ефективного та якісного проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Компанія «Енергоальянс» (код ЄДРПОУ 30558017) з питань підтвердження господарських відносин з підприємствами, задекларованими в додатку 5 до декларації з ПДВ за квітень 2013 року, їх реальності та повноти відображення в обліку, наказано: розпочати документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Компанія «Енергоальянс» (код ЄДРПОУ 30558017) терміном 5 робочих днів з 24.07.2013 року.
Платником податків 24 липня 2013 року направлено податковому органу лист вих. №1-01/316-13, в якому зазначено про відсутність підстав для проведення позапланової перевірки на підставі наказу на проведення перевірки №114.
24 липня 2013 року позивач відмовився від отримання направлень на перевірку та допуску контролюючого органу на перевірку на підставі оскаржуваного наказу.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що відповідно до пункту 73.3. статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому пункту 73.3. статті 73 Податкового кодексу України, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
Процедура подання інформації за письмовим запитом органів державної податкової служби врегульована «Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1245 (далі - Порядок №1245), відповідно до пункту 10 якого у запиті зазначаються:
- посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;
- підстави для надіслання запиту;
- опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Згідно пункту 11 Порядку №1245 перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє:
- наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації;
- наявність інформації в системі органів державної податкової служби;
- відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.
Письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
- виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
- виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
- подання щодо платника податків скарги про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
- проведення зустрічної звірки;
- в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.
Таким чином, суд доходить висновку про обґрунтованість доводів платника податків про те, що письмовий запит податкового органу має містити підстави для його направлення та безпосередньо вимогу про надання інформації, пояснень.
Суд вважає недостатньо обґрунтованими доводи відповідача про те, що запит винесений на підставі підпункту 78.1.4. пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України, яким у свою чергу передбачені обставини за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка, а саме у разі, коли виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Розглянутий запит відповідача від 14 червня 2013 року №22910/10/152-19 фактично містить вимогу про надання копій документів, не містить посилань на підстави надіслання запиту, не зазначає, що податковим виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, не зазначає в чому полягає виявлена недостовірність, щодо якої платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальні підтвердження.
З огляду на викладене, законом платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит, у зв'язку із чим суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу від 24 липня 2013 року №114, винесеного відповідачем.
Керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «ЕНЕРГОАЛЬЯНС» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ від 24 липня 2013 року №114, винесений Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Дніпропетровській області.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «ЕНЕРГОАЛЬЯНС» (код ЄДРПОУ 30558017) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири грн. 41 коп.).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 15 серпня 2013 року.
Суддя І.О. Верба