ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ07 серпня 2013 р. Справа № 804/8125/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяБукіна Л. Є., при секретарі судового засіданняЧервяченко Д.В., за участю: представника позивача представників відповідача Корнілов О.О., Косова Н.В., Фініченко Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» (далі - позивач, ТОВ «АПК «Спаський») із адміністративним позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області Державної податкової служби, правонаступником якої на момент розгляду справи судом є Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - відповідач, Новомосковська ОДПІ), у якому просить:
- скасувати рішення Новомосковської ОДПІ №2775/10/15-137/2 від 27.02.2013 року про скасування реєстрації ТОВ «АПК» Спаський» як платника фіксованого сільськогосподарського податку;
- скасувати рішення Новомосковської ОДПІ №3/10/152 від 27.02.2013 року про виключення сільськогосподарського підприємства ТОВ «АПК» Спаський» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування;
- зобов'язати Новомосковську ОДПІ видати ТОВ «АПК» Спаський» свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість;
- зобов'язати Новомосковську ОДПІ поновити з дати виключення ТОВ «АПК» Спаський» в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість;
- скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 27.02.2013 року №0000052201, яким ТОВ «АПК» Спаський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств;
- скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 27.02.2013 року №0000032201, яким ТОВ «АПК» Спаський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно в акті перевірки зроблено висновки про порушення підприємством вимог закону, оскільки податкове законодавство не ставить право платника на застосування спеціального режиму оподаткування в залежність від дотримання ним вимог земельного законодавства, відсутність реєстрації договору оренди окремих земельних ділянок не спростовує факт виробництва на них власної сільгосппродукції.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні доводам позовної заяви, додатково пояснив, що до перевірки надано податковому органу всі первинні документи, останній не має право визначати правильність їх заповнення та відображення у бухгалтерському обліку підприємства.
Представники відповідача проти позову заперечували, надали письмові заперечення проти позову. В обґрунтування заперечень зазначено, що договори оренди окремих земельних ділянок не зареєстровані в установленому порядку також до перевірки позивачем не надано первинних документів, які підтверджують в розрізі посівних площ (полів) виробництво, збирання, оприбуткування та зберігання продукції рослинництва власного виробництва, виробленої на власних або орендованих виробничих потужностях (посівних площах), врожаю 2009-2012 років безпосередньо ТОВ «АПК» Спаський», а тому дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства, а оскаржені рішення є законними та обґрунтованими.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов наступного висновку.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовано положеннями Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Судом встановлено, що ТОВ «АПК» Спаський» перебуває на податковому обліку в Новомосковській ОДПІ з 16.11.2000 року, є суб'єктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 04.02.2009 року (свідоцтво №00166887 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість).
У період з 01.01.2010 року по 30.06.2012 року основним напрямком діяльності ТОВ «АПК» Спаський» було вирощування і реалізація продукції рослинництва, додатковими напрямками діяльності - виробництво і реалізація продукції тваринництва та продуктів переробки рослинництва.
Посадовим особами Новомосковської ОДПІ відповідно до наказу від 11.01.2013 року №7 проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «АПК» Спаський» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2012 року, за результатами якої складено акт від 08.02.2013 року №47/222/31190269.
Правомірність проведення перевірки позивачем не оскаржується.
Перевірку проведено з урахуванням акту попередньої позапланової виїзної документальної перевірки від 29.11.2012 року №424/222/31190269 (рішення за результатами перевірки податковим органом не приймались) та наданих для перевірки 06.12.2012 року додаткових документів, які витребувались податковим органом.
Перевіркою встановлено порушення, зокрема,:
- вимог п.4. статті 4, п.п.11.3.1 п.11.3. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та п.137.1 статті 137, п.п.14.1.56 статті 14 ПК України. За результатами перевірки встановлено збитки підприємства за 2010 рік у сумі 1779456 грн. За результатами перевірки донараховано податок на прибуток підприємств у сумі 2 332 822,95 грн.;
- п.п.16.1.2 п.16.1 статті 16, п.44.1, п.44.6 статті 44 ПК України, п.1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 року №88, статті 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок», п.п.14.1.234, п.п.14.1.235, п.14.1 статті 14, статі 301, п.308.1 та п.308.4 статті 308, п.309.2 статті 309 ПК України; платник неправомірно користувався статусом платника фіксованого податку;
- п.п.16.1.2 п.16.1 статті 16, п.44.1, п.44.6 статті 44 ПК України, п.1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 року №88, п.81.1, п.81.6, п.81.7, п.81.11 та п.81.2 статті 8 Закону України «Про податок на додану вартість», п.209.1, п.209.6, п.209.7, п.209.1 та п.209.2 статті 209 ПК України, підприємством занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 3 927 988,00 грн.
На заперечення ТОВ «АПК» Спаський» до акту перевірки від 08.02.2013 року №47/222/31190269 Новомосковською ОДПІ підготовлено відповідь від 22.02.2013 року, згідно якої висновки акту перевірки відповідають вимогам чинного законодавства.
За результатами перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 27.02.2013 року №0000032201, яким ТОВ «АПК» Спаський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем у розмірі 3 927 988,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 2 216 581,85 грн., від 27.02.2013 року №0000052201, яким ТОВ «АПК» Спаський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за основним платежем у розмірі 2 332 822,95 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 30 498,14 грн., від 27.02.2013 року №0000062201, яким ТОВ «АПК» Спаський» застосовано штрафну санкцію з податку на прибуток у розмірі 171 грн.
Рішенням Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 07.05.2013 року податкове повідомлення-рішення від 27.02.2013 року №0000062201 скасовано.
На виконання рішення Міністерства доходів і зборів України від 06.06.2013 року Новомосковською ОДПІ проведено позапланову невиїзну перевірку, за результатами якої складено акт від 03.07.2013 року №239/222/31190269, яким встановлено заниження ТОВ «АПК» Спаський» податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 3544781 грн.
Рішенням Міністерства доходів і зборів України від 15.07.2013 року №6916/6/99-99-10-01-15 залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 27.02.2013 року №0000052201 та від 27.02.2013 року №0000032201 в частині висновків акту перевірки від 03.07.2013 року №239/222/31190269 та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000032201 в іншій частині та у відповідній частині штрафну (фінансову) санкцію.
За результатами перевірки Новомосковською ОДПІ також прийнято рішення від 27.02.2013 року №2775/10/15-137/2 про скасування реєстрації ТОВ «АПК» Спаський» як платника фіксованого сільськогосподарського податку, та рішення від 27.02.2013 року №3/10/152 про виключення сільськогосподарського підприємства ТОВ «АПК» Спаський» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.
Суд не погоджується з висновками акту перевірки і, як наслідок, правомірністю прийнятих рішень, виходячи з наступного.
Перевіркою встановлено, що позивачем незаконно використовувалось 1633,25 гектарів (507 ділянок) на момент виробництва продукції рослинництва врожаю 2009 року, що складає 41,77% від загальної кількості площ земельних ділянок, які використовувались; 1571,15 гектарів (486 ділянок) на момент виробництва продукції рослинництва врожаю 2010 року, що складає 40,18% від загальної кількості площ земельних ділянок, які використовувались; 3143,62 гектарів (842 ділянки) на момент виробництва продукції рослинництва врожаю 2011 року, що складає 53,77% від загальної кількості площ земельних ділянок, які використовувались; 1990,86 гектарів (584 ділянок) на момент виробництва продукції рослинництва врожаю 2012 року, що складає 34,04% від загальної кількості площ земельних ділянок, які використовувались.
Згідно із п.209.6 статті 209 ПК України, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Згідно абз. 1 п. 301.1 статті 301 ПК України платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання (п.14.1.235 статті 14 ПК України).
Водночас, об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників згідно з п.302.1 статті 302 ПК України є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Кваліфікаційною вимогою для особи, яка претендує на набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, є частка сільськогосподарського виробництва, яка повинна перевищувати 75 відсотків загального обсягу доходів суб'єкта господарювання.
Порядок набуття та підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку встановлено статтею 308 ПК України.
За змістом норм ПК України, для цілей справляння фіксованого сільськогосподарського податку землі, що використовуються сільськогосподарським товаровиробником для виробництва продукції рослинництва, повинні знаходитися у власності чи користуванні такого виробника.
Так, зі змісту п. 308.4 статті 308 ПК України, для розрахунку доходів від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва як таких, що можуть враховуватися при визначенні частки сільськогосподарського товаровиробництва, можуть включатися доходи від продажу продукції рослинництва, вирощеної (виробленої) на сільськогосподарських угіддях, що знаходяться у користуванні особи на будь-яких умовах.
Варто зауважити, що земельне законодавство України вимагає державної реєстрації документа, що встановлює право користування земельною ділянкою.
Так, відповідно до частини другої статті 20 Закону України від 06.10.98 «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Таким чином, для цілей регулювання земельних відносин виникнення права оренди земельної ділянки пов'язане із фактом державної реєстрації відповідного договору.
Водночас податкове законодавство не вимагає державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (паю) як обов'язкової ознаки для кваліфікації відповідної ділянки як такої, що знаходиться у користуванні сільськогосподарського товаровиробника.
Враховуючи пріоритетність застосування норм ПК України перед нормами інших галузей права у регулюванні податкових правовідносин, варто визнати, що недотримання норм земельного законодавства щодо реєстрації права оренди земельних ділянок не може бути перешкодою для кваліфікації сільськогосподарських угідь як таких, що знаходяться у користуванні товаровиробника для цілей справляння фіксованого сільськогосподарського податку.
За таких обставин продукція, вирощена на земельній ділянці, орендованій платником фіксованого сільськогосподарського податку в юридичної та/або фізичної особи, є сільськогосподарською продукцією в розумінні глави 2 розділу XIV ПК України незалежно від того, чи зареєстровані належним чином договори оренди такої ділянки.
Відповідно, така продукція повинна враховуватися при визначенні частки сільськогосподарського товаровиробництва у розмірі 75 відсотків, необхідної для набуття та підтвердження особою статусу платника сільськогосподарського товаровиробника. За таких обставин відсутні будь-які підстави для розмежування сільськогосподарської продукції на ту, що отримана на належно оформлених земельних ділянках, право оренди яких зареєстровано, та на ту, що вирощена на ділянках, оренда чи інше право користування якими оформлені з недоліками.
Таким чином, перебування особи у статусі платника фіксованого сільськогосподарського податку є правомірним, якщо при цьому дотримано критерій щодо мінімального обсягу частки сільськогосподарського товаровиробництва, встановлений статтею 301 ПК України. Цей критерій дотримується в тому разі, якщо продукція рослинництва вирощена на сільськогосподарських угіддях, що знаходяться у користуванні платника податку, незалежно від стану державної реєстрації договорів оренди відповідних ділянок.
Така правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 28.12.2012 року № 2614/12/13-12.
Податковим органом не заперечується, що ТОВ «АПК» Спаський» сплачує фіксований сільськогосподарський податок з площі всіх ділянок, що перебувають у його користуванні.
Згідно із пунктом 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Вимоги до форми та змісту первинних документів встановлено статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Так, згідно частини 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
На думку податкового органу у позивача відсутні первинні документи, які підтверджують факт отримання з полів продукції рослинництва врожаю 2009, 2010, 2011 та 2012 років, виробленої безпосередньо ТОВ «АПК» Спаський»; для суб'єкта господарювання, який хоче обрати та використовувати відповідно до статті 209 ПК України спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського господарства, є не тільки необхідність виготовлення безпосередньо платником податків сільськогосподарської продукції, що має становити не менше 75% загальної кількості поставлених товарів, а є необхідність для такого суб'єкта господарювання, виготовлення ним безпосередньо на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах сільськогосподарської продукції, що маж становити не менше 75% загальної кількості таких поставлених товарів.
Такого висновку податковий орган дійшов дослідивши під час проведення перевірки завірені копії документів, наданих ТОВ «АПК» Спаський»: на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва з полів, книг складського обліку по токах, які заповнені із порушенням частин 1, 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», оскільки у відповідних графах та рядках копій реєстрів приймання зерна та іншої продукції відсутні реквізити (записи) щодо змісту та обсягу господарської операції та відсутні посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, їх особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (не вказано: номер поля, номер комбайна або автомобіля, бункерна вага у комбайні, підпис комбайнера про здачу або водія про приймання продукції з поля, дані тока- вага брутто, підпис комірника про приймання, водія про здачу продукції на току). У відповідних графах та рядках завірених копій книги складського обліку по токах відсутні реквізити (записи) щодо змісту та обсягу господарської операції та відсутні посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, їх особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. У товарно-транспортних накладних, наданих до перевірки, не зазначені змістовні відомості та відсутні підписи відповідальних осіб, відсутня більша частина таких документів встановленого зразка, на підставі чого податковий орган дійшов висновку взагалі про їх відсутність.
Проте, зазначені недоліки оформлення первинних документів не спростовують факту виробництва продукції рослинництва саме ТОВ «АПК» Спаський» та не можуть впливати на правильність врахування доходів від реалізації продукції рослинництва при розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва.
Судом не беруться до уваги висновки експертного економічного дослідження від 27.08.2012 року, проведеного Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз, оскільки не стосується предмету перевірки, визначеного відповідно до п. 75.1.2 ПК України, і тому лежить поза межами компетенції Відповідача, реалізація якої здійснюється в межах податкового контролю. Крім того, як вбачається зі змісту дослідження, воно проведено методом перевірки лише декларацій з податку на додану вартість ТОВ «АПК» Спаський» з урахуванням матеріалів аналітичного дослідження №129/163-06-5/31190269 від 07.08.2012 року відділу перевірок сумнівних операцій управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПС у Дніпропетровській області, згідно з яким ТОВ «АПК» Спаський» неправомірно використовувало статус платника фіксованого сільського господарського податку.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У свою чергу відповідач обґрунтовано доводи позивача не спростував.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2328,41 грн. та заявлено клопотання про покладення судових витрат на відповідача. Враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з урахуванням вимог частини 1 статті 94 КАС України, суд вважає за можливе присудити з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 2328,41 грн.
Керуючись ст.158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби №2775/10/15-137/2 від 27.02.2013 року про скасування реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» як платника фіксованого сільскогосподарського податку.
Зобов'язати Новомосковську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» свідоцтво про реєстрацію сільскогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Визнати протиправним та скасувати рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби №3/10/152 від 27.02.2013 року про виключення сільскогосподарського підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.
Зобов'язати Новомосковську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області поновити з дати виключення Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби від 27.02.2013 року №0000052201, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби від 27.02.2013 року №0000032201, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс» Спаський» здійснені та документально підтверджені судові витрати у розмірі 2328 (дві тисячі триста двадцять вісім) гривень 41 коп.
Повний текст постанови складено 12.08.2013 року.
Головуючий суддя Л.Є. Букіна