Постанова № 33011643, 13.08.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2013
Номер справи
819/1835/13-а
Номер документу
33011643
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1835/13-a

13 серпня 2013 року м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

при секретарі судового засідання Субтельної Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "М - Трейд" до Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, Управління Державної казначейської служби України у Гусятинському районі про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий дім "М - Трейд" (надалі - Позивач) звернулося до адміністративного суду із адміністративним позовом до Гусятинської об'єднаної державної податкова інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, Управління Державної казначейської служби України у Гусятинському районі про стягнення з Державного бюджету України заборгованості бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

Представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "М - Трейд" в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити, визнати бездіяльність Гусятинської об'єднаної державної податкова інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області щодо неподання до органів Державного казначейства України висновків про відшкодування ТОВ "Торговий дім "М-Трейд" суми заборгованості бюджетного відшкодування по податку на додану вартість в розмірі 2 573 971,00 грн. протиправною, стягнути з Державного бюджету України заборгованості бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 2 573 971,00 грн.

Представник відповідача Гусятинської об'єднаної державної податкова інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області повторно в судове засідання не з'явився, без поважних причин, хоча про день, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Представник відповідача Управління Державної казначейської служби України у Гусятинському районі в судове засідання не з'явився, однак надіслав на адресу суду письмове клопотання про розгляд даної справи без його участі.

Суд заслухавши пояснення представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "М - Трейд", оцінивши зібрані матеріали справи, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи із наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М - Трейд" зареєстровано, як юридична особа Городенківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області 13.08.2008 року із наступним присвоєнням коду ЄДРПОУ 35855812 та з 02.09.2008 р. перебуває на обліку в Гусятинськой об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, як платник податку на додану вартість.

22.03.2010 року Товариством з обмеженою відповідальністю Торговий дім "М - Трейд" подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2010 року та розрахунок суми бюджетного відшкодування, у відповідності до якого сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку становить 2 573 971,00 грн.

Згідно додатку № 4 даної декларації Позивачем надано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до якої висунуто вимоги про відшкодування 2 573 971,00 грн. податку на додану вартість за лютий 2010 року.

Відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на момент подання заяви) протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну (камеральну) перевірку заявлених у ній даних.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону).

На виконання ст. 7 вищевказаного Закону податковим органом проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М-Трейд", з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 2 573 971,00 грн. (визначеній в декларації з податку на додану вартість за лютий 2010 року) на розрахунковий рахунок платника, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.10.2009 року по 31.01.2010 року.

За результатами перевірки Гусятинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (на час перевірки Державна податкова інспекція в Гусятинському районі) складено акт від 11.06.2010 року №280/23-3585812, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 18.06.2010 року №0000142300/0, яким Позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на суму у сумі 2 573 971,00 грн. за період лютого 2010 року.

Вказане податкове повідомлення - рішення оскаржене Позивачем в адміністративному порядку, однак скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М-Трейд" залишена без задоволення. За наслідком розгляду скарг податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення №0000142300/1 від 20.07.2010 року.

У зв'язку із цим Позивачем податкові повідомлення-рішення від 18.06.2010 року №0000142300/0 та від 20.07.2010 року та №0000142300/1 оскаржені в судовому порядку до Київського окружного адміністративного суду.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М - Трейд" задоволено, а податкові повідомлення - рішення від 18.06.2010 року №0000142300/0 та від 20.07.2010 року №0000142300/1 Державної податкової інспекції в Гусятинському районі визнані протиправними та скасовані.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2011 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Гусятинському районі Тернопільської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року залишено без задоволення, а вищевказану постанову без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 травня 2012 р. касаційну скаргу Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області (правонаступника Державної податкової інспекції в Гусятинському районі Тернопільської області) на постанову Київського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М - Трейд" до Державної податкової інспекції у Гусятинському районі Тернопільської області про визнання незаконним та скасування податкових повідомлень - рішень, залишено без задоволення, а постанову та ухвалу суддів попередніх інстанцій без змін.

Таким чином Постанова Київського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року, набрала законної сили 26 квітня 2011 року.

На момент винесення Ухвали Вищого адміністративного суду України від 10.05.2012 року (про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.06.2010 року № №000142300/0, яким Позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 2 573 971,00 грн. за період лютого 2010 року) Закон втратив чинності у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що відлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного Додаткового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному видатковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх видаткових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі видаткового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за втримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту вступного податкового періоду.

Пунктом 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Таким чином, Законом України «Про податок на додану вартість», який був чинним на дату подання декларації та чинним Податковим кодексом України встановлено ідентичний порядок відшкодування сум податку на додану вартість.

У відповідності до положень п. 200.10 - п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після проведенняперевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму кредитного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру здування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим їм.

Таким чином, питання правомірності відображення сум ПДВ у складі податкового кредиту було предметом розгляду адміністративної справи про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень. Правильність відображення цих операцій у податковому обліку позивача була встановлена судовими рішеннями, які набрали законної сили і відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України є обов'язковим до виконання по всій території України.

Отже зазначене судове рішення є обов'язковим, як в силу положень норм матеріального права, зокрема Закону України «Про податок на додану вартість» та Податкового кодексу України, і в силу приписів частини першої ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з п.п. 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затверджену Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 460/2011 Державне казначейство здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування ПДВ, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 р. № 39, п. 6 якого передбачає, що податкові органи надають органам Державного Казначейства України висновки про суми відшкодування ПДВ та Реєстр висновків про суми відшкодування ПДВ.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного Казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби..

Згідно п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

За вказаних обставин судом встановлено, що позивач має право на бюджетне відшкодування ПДВ, однак з вини відповідача Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, не може його отримати.

З огляду на вищенаведені факти та обставини справи, суд приходить до переконання, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "М - Трейд" про стягнення з Державного бюджету України заборгованості бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 2 573 971,00 грн. є підставними та підлягають до задоволення.

керуючись ст.ст. 50, 71, 86, 94, 158, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н ОВ И В:

Позов задовольнити. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю. "Торговий дім "М - Трейд" заборгованість бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2 573 971 (два мільйони п'ятсот сімдесят три тисячі дев'ятсот сімдесят одну) гривню 00 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Подлісна І.М.