ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2013 року 15 год. 00 хв. Справа № 813/5457/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Сакалоша В.М., розглянувши у м. Львові в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області до Дочірнього підприємства «Доброта-Авто» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
в с т а н о в и в :
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Доброта-Авто» (далі - ДП «Доброта-Авто») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання вантажно-розвантажувальних робіт з використанням автонавантажувача марки «Балканкар» модель ДВ 1792.45.20 (виробник - Болгарія, заводський номер НОМЕР_2, державний реєстраційний номер НОМЕР_1) до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час проведення планової перевірки ДП «Доброта-Авто» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання вантажно-розвантажувальних робіт з використанням автонавантажувача марки «Балканкар» модель ДВ 1792.45.20 несе ризик загрози життю працівників, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 25.07.2013 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, вказану ухвалу позивач отримав 01.08.2013 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення.
З врахуванням того, що на адресу суду від відповідача не надходило заперечення проти позову та заяви про визнання позову, суд вважає за можливе, у відповідності до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.1 Положення №826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області від 18.06.2013 року №421 позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ДП «Доброта-Авто» на предмет стану охорони праці, промислової безпеки.
В результаті проведеної перевірки складено акт №08-17-66 від 10.07.2013 року, в якому зафіксовано факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
- для проведення навчання працівників на підприємстві не розроблені навчальні плани та програми навчання, що є порушенням п.4.3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці»;
- не розроблений перелік необхідних інструкцій з охорони праці на підставі штатного розпису відповідно до ДК 003-95, що є порушенням п.4.3.2. НПАОП 0.00-4.15-98 «Типового положення про розробку інструкцій з охорони праці»;
- члени комісії для перевірки знань працівників підприємства не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, що є порушенням п.3.11 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці»;
- посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт на підприємстві - директор ОСОБА_1 та заступник директора ОСОБА_2 не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, що є порушенням ст. 18 Закону України «Про охорону праці»;
- не для всіх посадових осіб підприємства розроблені інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених них функцій, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;
- не призначена наказом на підприємстві особа, відповідальна за електрогосподарство, що є порушенням п.1.3.1. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- підприємство не забезпечено нормативно - правовими актами з питань охорони праці, а саме : «Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (НПАОП 0.00-4.12 - 05), «Правилами будови і безпечної експлуатації навантажувачів» ( НПАОП 0.00 -1.22 -08), що є порушенням статті 13 Закону України «Про охорону праці»;
- працівникам підприємства, що працюють на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці не видаються за встановленими нормами спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту, що є порушенням ст. 8 Закону України «Про охорону праці» та п.7.4.4 НПАОП 0.00 - 1.22 - 08 «Правил будови та безпечної експлуатації навантажувачів»;
- допускаються до роботи працівники - вантажники ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, в тому числі зайнятий роботами з підвищеною небезпекою - водій автонавантажувача ОСОБА_9 без проведеного навчання та перевірки знань з питань охорони праці, що є порушенням п.3.1, п.3.17 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці» та п.7.4.4 НПАОП 0.00 - 1.22 - 08 «Правил будови та безпечної експлуатації навантажувачів»;
- працівники, зайняті на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, а саме: вантажники ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, водій автонавантажувача ОСОБА_9 не пройшли обов'язковий (попередній чи періодичний ) медичний огляд, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про охорону праці» та п.7.4.10 НПАОП 0.00-1.22 - 08 «Правил будови та безпечної експлуатації навантажувачів»;
- не проведено періодичний щорічний технічний огляд автонавантажувача марки Балканкар, модель ДВ 1792.45.20 (виробник - Болгарія, заводський номер НОМЕР_2, реєстраційний державний НОМЕР_1), який експлуатується на підприємстві, що є порушенням п.7.3.3. НПАОП 0.00 - 1.22 - 08 «Правил будови та безпечної експлуатації навантажувачів»;
- суб'єктом господарювання не забезпечено належне утримання в справному стані та безпечну експлуатацію автонавантажувача марки Балканкар, модель ДВ 1792.45.20 (виробник - Болгарія, заводський номер НОМЕР_2, реєстраційний державний НОМЕР_1) шляхом організації належного нагляду, технічного обслуговування та ремонту, а саме : не призначено працівника, відповідального за технічний стан навантажувача ; не призначено працівника, відповідального за безпечне проведення робіт навантажувачем; не встановлено порядок щоденного обслуговування та періодичного технічного обслуговування та ремонту відповідно до вимог настанови з експлуатації; не забезпечене ведення робіт навантажувачем за технологічною картою або проектом виконання робіт - ПВР, що є порушенням п.7.4.1 а), б), г), е) НПАОП 0.00 - 1.22-08 «Правил будови та безпечної експлуатації навантажувачів»;
- допускається експлуатація автонавантажувача марки Балканкар, модель ДВ 1792.45.20 (виробник - Болгарія, заводський номер НОМЕР_2, реєстраційний державний НОМЕР_1), без передбачених виробником зовнішніх світлових приладів, що є порушенням п.7.4.16 НПАОП 0.00 - 1.22 - 08 «Правил будови та безпечної експлуатації навантажувачів»;
- підприємством не отримано дозвіл на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки від територіального органу Держгірпромнагляду - автонавантажувача марки Балканкар, модель ДВ 1792.45.20 (виробник - Болгарія, завод. НОМЕР_2, реєстраційний державний НОМЕР_1), що є порушенням п.7.1 НПАОП 0.00 - 1.22 - 08 «Правил будови та безпечної експлуатації навантажувачів».
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ДП «Доброта-Авто».
Згідно з п.5 ч.1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання вантажно-розвантажувальних робіт з використанням автонавантажувача марки «Балканкар» модель ДВ 1792.45.20 (виробник - Болгарія, заводський номер НОМЕР_2, державний реєстраційний номер НОМЕР_1) до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Дочірнього підприємства «Доброта-Авто» (вул. Зелена, 23, м. Львів, 79035) шляхом зупинення виконання вантажно-розвантажувальних робіт з використанням автонавантажувача марки «Балканкар» модель ДВ 1792.45.20 (виробник - Болгарія, заводський номер НОМЕР_2, державний реєстраційний номер НОМЕР_1) до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області №08-17-66 від 10.07.2013 року та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
3. Присудити з державного бюджету на користь Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (пл. Міцкевича, 8, м. Львів, 79000, код ЄДРПОУ 38008247) судовий збір в розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп., повернути зайво сплачений судовий збір в сумі 0, 59 коп.
Постанова виконується негайно відповідно до п.9 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя (підпис) Сакалош В.М.
Згідно з оригіналом
Суддя Сакалош В.М.