Постанова № 33006766, 01.08.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2013
Номер справи
808/5897/13-а
Номер документу
33006766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2013 року о/об 10 год. 20 хв.Справа № 808/5897/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Колесникової С.Г., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

до Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс»

про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

01 липня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс», в якому позивач просить стягнути з останнього заборгованість по відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 4 039,83 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, у порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо внесення підприємствами коштів, призначених на оплату праці, що покривають фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, яким призначена пільгова пенсія, не відшкодовує витрати на виплату і доставку пільгових пенсій. У зв'язку з цим за підприємством утворилася заборгованість в сумі 4 039,83 грн., яку позивач просить стягнути у судовому порядку.

Заперечуючи проти позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначив, що відсутність факту прийняття рішення про призначення пільгової пенсії ОСОБА_1, ОСОБА_2, та не доведення факту видачі особам пенсійних посвідчень свідчить про необґрунтованість вимог позивача.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2013 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.

Представник позивача в судове засідання не прибув. 30 липня 2013 року через службу діловодства суду подав клопотання, в якому зазначив, що у рахунок погашення заявленої заборгованості ЗАТ «Теплосервіс» сплата не здійснювалась. Окрім того, просить суд розглянути справу за відсутності уповноваженого представника Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідач в судове засідання не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань та заяв на адресу суду не надходило.

Відповідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне

значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство «Теплосервіс» 03.03.1994 зареєстроване Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, як юридична особа за адресою: 69057, м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Адмірала Нахімова, буд. 4-А, ідентифікаційний код 20492287.

Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи.

За правилами абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 даного Закону.

Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Виходячи з наведених норм, відповідач, як юридична особа, є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічно визначається поняття страхових внесків «Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1).

Відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від міста останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Пільговий стаж обчислюється за фактичною тривалістю роботи із шкідливими або важкими умовами праці згідно з довідками підприємства.

Судом встановлено, що колишнім працівникам Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс» ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позивачем призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пільговий стаж обчислювався за фактичною тривалістю роботи із шкідливими або важкими умовами праці згідно з Довідками про підтвердження наявного трудового стажу, виданими відповідачем, копії яких наявні в матеріалах справи.

З матеріалів справи також вбачається, що громадянину ОСОБА_1 на підставі Протоколу від 15.03.2011 №5048 з 28.02.2011 призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах. ОСОБА_1 працював на ЗАТ «Теплосервіс» на роботі, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, - 03 роки 11 місяців 24 дні, що підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 31,87%.

З матеріалів справи також вбачається, що громадянину ОСОБА_2 на підставі Протоколу від 05.04.2011 №858580 з 28.02.2011 призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах. ОСОБА_2 працював на ЗАТ «Теплосервіс» на роботі, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, - 04 роки 10 місяців 08 днів, що підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 38,85%.

Загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної вищезазначеним пенсіонерам з березня по травень 2013 року включно складає 4 039,83 грн.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції №21-1.

Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції №21-1 встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з п. 6.1 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень цього Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.8 Інструкції №21-1 встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно пункту 6.9 Інструкції №21-1 в разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у відповідача наявні зобов'язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у розмірі 4 039,83 грн.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачу своєчасно надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій пенсіонерам, що мають право на пільгову пенсію.

Жодних доказів сплати вказаних сум відповідачем суду не надано.

Твердження ж представника відповідача про необхідність видачі виписки з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії, з посиланням на ч. 2 п. 45 Порядку №22-1, не приймаються судом до уваги, оскільки такий обов'язок виникає у органах Пенсійного фонду в разі звернення пенсіонера з відповідною заявою.

Щодо відсутності пенсійних посвідчень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 суд відзначає наступне.

Пунктом першим Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.03.2004 №4-1 (далі - Порядок №4-1), передбачено, що документом, який підтверджує призначення громадянину пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.

Згідно пункту п'ятого Порядку №4-1 посвідчення видаються пенсіонерам або особам, що їх представляють, головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах. Посвідчення оформлюється і видається безкоштовно особисто пенсіонеру або іншій особі, яка представляє інтереси пенсіонера, на підставі нотаріально засвідченого доручення, а у разі, якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа - опікуну, піклувальнику, батькам при пред'явленні паспорта та відповідних підтверджувальних особу документів під підпис у журналі обліку пенсійних посвідчень (додаток).

Відповідно до п. 6 Порядку №4-1 посвідчення до їх передання або видачі в установленому порядку зберігаються у спеціально обладнаних сейфах або металевих шафах.

Аналіз наведених норм у їх сукупності дає підстави для висновку про те, що пенсійне посвідчення видається особі, якій призначена пенсія, посвідчує відповідний статус такої особи, надає право на пільги, передбачені чинним законодавством, а тому стосується відносин лише пенсіонера та відповідного органу Пенсійного фонду України. Водночас, наявність або відсутність пенсійного посвідчення у пенсіонера не впливає на обов'язок відповідача відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. «б»-«з» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що Закрите акціонерне товариство «Теплосервіс» як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язане сплачувати Пенсійному фонду збір у 100% розмірі сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача, у повному розмірі, і тому заборгованість, яка виникла у ЗАТ «Теплосервіс» перед Управлінням Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя у розмірі 4 039,83 грн. за період з березня по травень 2013 року включно внаслідок виплати пільгової пенсії вищезазначеним пенсіонерам підлягає стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим позов належить задовольнити.

Відповідно до приписів ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя - задовольнити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс» 4 039,83 грн. (чотири тисячі тридцять дев'ять гривень 83 копійки) по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 20508396, р/р 25601301001080, МФО 313957, БАНК: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України».

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.В. Горобцова