Головуючий у 1 інстанції - Заріцька О.О.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2013 року справа №250/760/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Нікуліна О.А.
суддів: Чебанова О.О., Попова В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради на постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про оскарження дій суб'єкту владних повноважень щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного
віку, -
В С Т А Н О В И В :
У березні 2013 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про оскарження дій суб'єкту владних повноважень щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2013 року позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про оскарження дій суб'єкту владних повноважень щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задоволено частково, а саме:
визнано дії управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської .міської ради щодо виплати допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 04 вересня 2012 року до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років неправомірними;
зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради провести перерахунок допомоги по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 04 вересня 2012 року до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;
зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради призначити щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;
у задоволенні іншої частини позову відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Позивач є матір'ю неповнолітніх дітей - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 05 грудня 2008 року видане відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Ясинувата Ясинуватського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 11 січня 2012 року видане відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Ясинувата Ясинуватського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області (а.с.6-7).
Позивач знаходилася на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради та отримує допомогу по догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17 лютого 2009 року по ІНФОРМАЦІЯ_2, по догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку отримує допомогу з 26 березня 2012 року по теперішній час (а.с.32-33).
Позивач вперше 17 лютого 2009 року звернулась до відповідача с заявою про призначення державної допомоги по догляду за ОСОБА_4 до трьох років згідно наказу з підприємства про надання їй відпустки з 16 лютого 2009 року по ІНФОРМАЦІЯ_2. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачувалась у розмірі 130 грн. щомісячно, 07.06.2010, 10.12.2010, 07.06.2011 років позивач зверталась за призначнням допомоги по догляду за дитиною до досягненнянею трирічного віку в розмір, що перевищує мінімальний та кожний раз надавала довідки про доходи всіх членів сім'ї, допомога, що перевищує мінімальний призначалася з місяця надання заяви і виплачувалась протягом шести місяців, так, з 01 червня 2010 року по 30 листопада 2010 рік в розмірі 581 грн. 92 коп., з 01 грудня 2010 року по 31 травня 2011 рік в розмірі 624 грн. 11 коп., з 01 червня 2011 року по 30 листопада 2011 року в розмірі 645 грн. 28 коп. (а.с.42-44). Позивач вдруге 26 березня 2012 року звернулась до відповідача із заявою, про призначення державної допомоги по догляду за ОСОБА_5 до трьох років з 26 березня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 130 грн. щомісячно, на підставі заяви від 28 січня 2013 року і довідок про доходи членів сім'ї позивачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний з 01 січня 2013 року по 30 червня 2013 року в розмірі 148 грн. 95 коп. (а.с.42).
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України застрахована у системі соціального загальнообов'язкового соціального страхування від 28 грудня 2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-XII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-ІП, який поширював свою дію на застрахованих у Зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-ІП було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не в менше розміру прожиткового мінімуму встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107- VI були внесено відповідні зміни до Закону №2811-XII та Закону № 2240-ІП. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-111 було виключено статті 40-44. Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107- VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107- VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІП.
Пунктом 2 розділу III Закону № 107- VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до з 1 грудня 2008 року. Таким чином: з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІП, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835- VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154- VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон № 2154- VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІП призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751, а саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154- VI не приймався. Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІП на виконання статті 45 Закону № 2154- VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд ,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради на постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2013 року - залишити без задоволення.
Постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 24 травня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про оскарження дій суб'єкту владних повноважень щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів О.А.Нікулін
О.О.Чебанов
В.В.Попов