Копія
Справа № 822/3095/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2013 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКасапа В.М. при секретаріБориславській К.В. за участі:позивача: ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови № 020356 від 06.06.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що працівниками інспекції проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої складено акт № 061706 від 18.04.2013 року та винесено постанову № 020356 від 06.06.2013 року про застосування фінансових санкцій. В результаті проведеної перевірки виявлено порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", які полягають у наданні послуг з перевезення пасажирів та вантажів без наявності документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 даного Закону, а саме: договору особистого страхування водіїв від нещасних випадків на транспорті, індивідуальної контрольної книжки водія, в зв'язку з чим оскаржуваною постановою застосовано фінансову санкцію в розмірі 1 700 грн.
Вважає дану постанову незаконною та зазначає, що всі необхідні документи для здійснення вантажних перевезень є у наявності. Просить позов задоволити та скасувати постанову № 020356 від 06.06.2013 року про застосування фінансових санкцій.
В судовому засіданні позивач підтримав позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заперечення проти адміністративного позову, в якому вказує, що проведеною працівниками транспортної інспекції перевіркою додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено порушення позивачем вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", за що до нього застосовано фінансові санкції в розмірі 1 700 грн. згідно абз. 3 ст. 60 даного Закону. Вважає оскаржувану постанову правомірною та законною, в зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно та всебічно обставини справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що 18.04.2013 року працівниками транспортної інспекції проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт № 061706.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", які полягають у наданні послуг з перевезення пасажирів та вантажів без наявності документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 даного Закону, а саме: договору особистого страхування водіїв від нещасних випадків на транспорті, індивідуальної контрольної книжки водія.
В зв'язку з виявленими порушеннями постановою № 020356 від 06.06.2013 року до позивача застосовано фінансову санкцію в розмірі 1 700 грн.
Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон) визначено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснює урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України № 387/2011 від 06.04.2011 року, є Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція України).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом передбачено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок).
Пунктами 3, 4 Порядку передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно наданого в матеріали справи завдання на перевірку від 15.04.2013 року працівниками управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області проведено рейдову перевірку.
Пунктом 14 Порядку визначено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи відповідно до завдання на перевірку (п. 15,16 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем дотримана процедура проведення перевірок, яка визначена зазначеним Порядком. Факт проведення перевірки позивачем не заперечується.
Відповідно до ст. 39 Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно ст. 48 Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, які передбачені ст. 60 Закону.
Згідно абз. 3 ст. 60 Закону за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 37 Порядку передбачено, що керівник органу державного контролю та його заступник має право виносити обов'язкові для виконання суб'єктами господарювання приписи і постанови.
Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо наявності всіх необхідних документів для здійснення вантажних перевезень, оскільки ним не доведено факту наявності таких документів саме під час проведення перевірки, від підпису акту та надання пояснень позивач відмовився. Обставини, викладені в позовній заяві, спростовуються наданими в матеріали справи доказами, які підтверджують факт вчинення позивачем порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме: актом перевірки від 18.04.2013 року, постановою про застосування фінансових санкцій від 06.06.2013 року, іншими матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем допущено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а тому повинен нести відповідальність за його вчинення.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем не доведено обставин, якими він обгрунтовує позовні вимоги, висновки відповідача про порушення позивачем вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" є обґрунтованими та доведеними, оскаржувана постанова винесена законно та правомірно, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст.ст. 6, 39, 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", п.п. 3, 4, 14, 37 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, суд -
ПОСТАНОВИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_3 до управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови № 020356 від 06.06.2013 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 15 серпня 2013 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя В.М. Касап