Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2013 р. Справа №805/8478/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: об 11 год. 08 хв.
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., при секретарі Скутельник Ю.В., за участю представників: позивача - Попової І.С. (довіреність від 28.05.2013 року № Н-01/1365), Нудьги І.Г. (довіреність від 14.05.2013 року № Н-01/1195), Шайхлісламової М.Б. (довіреність від 24.05.2013 року № Н-01/1299), Бєлого С.А. (довіреність від 24.05.2013 року № Н-01/1297), відповідача - Гриненко М.А. (довіреність від 09.07.2013 року № 05-13-11-17/7897), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інспекції у Донецькій області про скасування пункту 70 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Донецька залізниця» (далі - ДП «Донецька залізниця», позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Донецькій області (далі - ДФІ в Донецькій області, відповідач) про скасування пункту 70 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає неправомірним п. 70 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915, яким відповідач зобов'язав позивача відкоригувати (поновити) в обліку вартість активів шляхом збільшення вартості активів в Локомотивному депо «Ясинувата - Західне» на суму 394 942,34 грн. Так, позивач зазначив, що локомотиви ЧМЕ3 за №№ 2562, 6807, 1202, 2864, 1696, 2558, 2865 та ВЛ8 № 100 не були виведені з експлуатації, а тому, підприємство мало право нараховувати амортизацію на вказані основні засоби. Таким чином, позивач просить у судовому порядку скасувати п. 70 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові, просили задовольнити позов.
Відповідачем позовні вимоги не визнані, вважає, що спірний пункт вимоги відповідає вимогам діючого законодавства. В порушення вимог п. 2.2.3.11 Інструкції щодо обліку наявності, стану й використання локомотивів та моторвагонного рухомого складу затвердженого наказом Укрзалізниці № 72-Ц від 20.02.2002, п.23, 24 П(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92, ст. 3 Закону України № 996 локомотивним депо «Ясинувата - Західне» допущено завищення в обліку сум понесених витрат внаслідок нарахування амортизації на локомотиви, які поставлено у запас Укрзалізниці за період з 01.04.2010 року по 30.09.2012 року в сумі 394 942,34 грн. З огляду на зазначене, відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до Витягу з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області 18.05.1998 року № 1 266 105 0007 005275. Ідентифікаційний код юридичної особи - 01074957, місцезнаходження - 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68.
Відповідач Державна фінансова інспекція в Донецькій області діє на підставі Положення, затвердженого 07.12.2011 року та зареєстрованого державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області 29.12.2011 року за №12661450000040455. Є правонаступником Контрольно-ревізійного управління (КРУ) в Донецькій області.
З наявних у справі письмових доказів та пояснень представників сторін судом встановлено, що в період з 26.11.2012 року по 19.02.2013 року (на час проведення зустрічних звірок проведення ревізії зупинялось в період з 10.12.2012 року по 13.12.2012 року, з 25.12.2012 року по 15.01.2013 року) ДФІ в Донецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01.04.2010 року по 01.10.2012 року, про що складений акт від 26.02.2013 року № 05.1-16/01 (далі - акт ревізії від 26.02.2013 року).
За результатами акту ревізії від 26.02.2013 року прийнята Вимога від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915 «Щодо усунення порушень».
Позивачем в межах даної адміністративної справи оскаржується пункт 70 даної вимоги, у якому зазначене наступне:
Ревізією в Локомотивному депо «Ясинувата - Західне» встановлено, що в порушення вимог п. 2.2.3.11 Інструкції щодо обліку наявності, стану й використання локомотивів та моторвагонного рухомого складу затвердженого наказом Укрзалізниці № 72-Ц від 20.02.2002, п.23, 24 П(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92, ст.3 Закону України № 996 локомотивним депо допущено завищення в обліку сум понесених витрат внаслідок нарахування амортизації на локомотиви, які поставлено у запас Укрзалізниці за період з 01.04.2010 по 30.09.2012 у сумі 394 942,34 грн., у зв'язку з чим:
- відкоригувати (поновити) в обліку вартість активів шляхом збільшення вартості активів в Локомотивному депо «Ясинувата - Західне» на суму 394 842,34 гривень.
Як слідує з акту ревізії від 26.02.2013 року та пояснень представників сторін, в ході проведення ревізії підрозділу ДП «Донецька залізниця» Локомотивного депо «Ясинувата - Західне» було встановлено, що за період з 01.04.2010 року по 30.09.2012 року Локомотивним депо здійснено нарахування амортизації локомотивів, які знаходились в запасі, на загальну суму 394 942,32 грн., а саме:
- ЧМЕ3 № 2562 за період з 01.04.2010 року по 31.12.2010 року на суму 32570,10 грн., за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року на суму 43 426,80 грн., за період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року на суму 32 570,10 грн.;
- ЧМЕ3 № 6807 за період з 01.04.2010 року по 30.06.2010 року на суму 19 332,54 грн.;
- ЧМЕ3 № 1202 за період з 01.01.2011 року по 30.04.2011 року на суму 32 2100,68 грн.;
- ЧМЕ3 № 2864 за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року на суму 51 153,48 грн., за період з 01.01.2012 року по 30.09.2010 року на суму 38 365,11 грн.;
- ЧМЕ3 № 1696 за період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року на суму 93 101,67 грн.;
- ЧМЕ3 № 2558 за період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року на суму 45 595,98 грн.;
- ВЛ8 № 100 за період з 01.04.2010 року по 30.09.2012 року на суму 6 614,88 грн.
Проведеною ревізією встановлено, що зазначені вище локомотиви знаходились на базі запасу Чернухіно та відповідно до пояснення начальника групи обліку Ісаєвої В.П. на ці локомотиви таксування маршрутів не проводилось, заробітна плата працівникам не нараховувалася, дизельне паливо та дизельне масло не видавалось.
На думку відповідача, локомотиви були виведені з експлуатації та відповідно до Інструкції щодо обліку наявності, стану й використання локомотивів та моторвагонного рухомого складу, затвердженого наказом Укрзалізниці № 72-Ц від 20.02.2002 року (надалі - Інструкція № 72-Ц) знаходились на консервації, а тому амортизація в такий період не повинна була нараховуватися.
Так, згідно п. 2.2.3.11 Інструкції № 72-Ц резерв управління залізниці відноситься до не експлуатаційного парку локомотивів і моторвагонного рухомого складу.
Відповідно до вимог п. 2.2.3.11 Інструкції № 72-Ц до локомотивів, що знаходяться в процесі підготовки для постановки до запасу Укрзалізниці і тривалого знаходження в РУЗІ, відносяться локомотиви, які підлягають консервації з доведенням їх технічного стану до норм, встановлених Інструкцією про постановку і утримання локомотивів, МРВС запасу Укрзалізниці, резерву управління залізниці. Час підготовки і консервації враховується від моменту проходу локомотивом контрольного поста депо, або стрілки ... і часу здачі локомотива, вказаному книзі форми ТУ-150 і акті про постановку локомотива до запасу Укрзалізниці або РУЗ форми ТУ 124.
В результаті зазначеного, відповідачем в ході проведення ревізії зроблено висновок, що позивачем зайво нараховані амортизаційні відрахування на суму 394 942,34 грн.
Дане порушення позивачем заперечується на підставі того, що локомотиви знаходились на базі запасів Чернухіно згідно наказів по Донецькій залізниці, при цьому з експлуатації не виводились. Отже, підприємство мало право нараховувати амортизацію на вказані основні засоби.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 року № 92 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.05.2000 року за № 288/4509 (надалі - П(С)БО 7), амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).
Згідно з Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" Укрзалізницею розроблені Методичні рекомендації по застосуванню на залізничному транспорті Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" та затверджені наказом від 03.07.2000 року № 254-Ц (надалі - Методичні рекомендації від 03.07.2000 року).
Пунктом 23 зазначених Методичних рекомендацій визначено, що нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.
Приписами п. 29 Методичних рекомендацій від 03.07.2000 року встановлено, що нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця наступного за місяцем вибуття об'єкта основних засобів.
Наведені норми також кореспондуються з пунктами 23 і 29 П(С)БО 7.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996 від 16.07.1999 року підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Згідно з п. 2.7 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» від 24 травня 1995 року № 88 первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування господарських операцій може здійснюватись з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов'язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм.
Наказом Міністерства статистики України від 29 грудня 1995 року № 352 «Про затвердження типових форм первинного обліку» інвентарна картка обліку основних засобів (форма № ОЗ-6) застосовується для обліку всіх видів основних засобів, а також для групового обліку однотипних об'єктів основних засобів, що надійшли в експлуатацію в одному календарному місяці, та таких, що мають одне і те ж виробничо-господарське призначення, технічну характеристику та вартість.
Інвентарна картка ведеться в бухгалтерії на кожний об'єкт чи групу об'єктів. У випадку групового обліку картка заповнюється шляхом позиційних записів окремих об'єктів основних засобів.
Форма заповнюється в одному примірнику на основі Акта (накладної) приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1), технічної та іншої документації.
Підставою для відміток про вибуття об'єктів основних засобів при передачі їх іншому підприємству (організації), а також про переміщення всередині підприємства є Акт (накладна) приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1); при списанні об'єкта основних засобів внаслідок старіння чи зносу - Акт на списання основних засобів (форма № ОЗ-3). Записи про закінчені роботи по добудові, дообладнанню, реконструкції та модернізації, ремонту об'єкта ведуться в картці на підставі Акта приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів (форма № ОЗ-2)».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств» від 28 жовтня 1997 р. № 1183 (надалі - Положення № 1183), при тимчасовому виведенні з експлуатації основних фондів та їх консервації складається Акт про тимчасове виведення основних фондів з виробничого процесу та їх консервацію.
Виведення основних фондів з експлуатації може бути підтверджене іншими первинними документами (у тому числі, за формою, визначеною самим підприємством) однак вказаний документ повинен бути складеним у відповідності до вимог п.1-2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Отже, загальний порядок проведення консервації та розконсервації основних засобів викладено у Положенні № 1183.
Це Положення визначає організаційні основи та встановлює єдиний порядок підготовки до консервації, проведення консервації та розконсервації основних виробничих фондів підприємств (далі - основні фонди підприємств) і обов'язкове для підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, а також засновані на державній власності.
Для інших підприємств це Положення має рекомендаційний характер.
Згідно з п. 2 Положення № 1183 консервація основних фондів підприємств - це комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більш як три роки) зберігання основних фондів підприємств у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування.
Консервація основних засобів проводиться на підставі документів, перерахованих у п. 7 Положення № 1183, а саме:
- акт Кабінету Міністрів України - для підприємств, заснованих на державній власності, крім підприємств, установ Державної кримінально-виконавчої служби. Проект такого акта подає в установленому порядку орган, уповноважений управляти майном таких підприємств;
- рішення платника податку, погоджене з Міжвідомчою комісією, - для підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (крім підприємств, заснованих на державній власності);
- рішення платника податку - для решти підприємств.
Рішення про необхідність консервації оформляється наказом керівника, рішенням загальних зборів, рішенням зборів акціонерів або засновників - залежно від правил, установлених у статуті підприємства для ухвалення таких рішень.
Пункт 6 Положення № 1183 вимагає, щоб перед консервацією було складено її проект, який може ґрунтуватися на рекомендаціях спеціальних комісій з питань консервації згідно з п. 10 Положення.
Та як вже зазначено вище, питання бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних із консервацією основних засобів, а також відображення їх у фінансовій звітності, описані у п. 23, 29 П(С)БО 7.
В матеріалах справи відсутні документальні підтвердження (зокрема, акти), що свідчать про консервацію локомотивів, по яким нарахована амортизація. Також відсутні інші документальні факти виведення цих основних засобів з експлуатації.
Судом встановлено, що наказами по ДП "Донецька залізниця" локомотиви ЧМЕ3 за №№ 2562, 6807, 1202, 2864, 1696, 2558, 2865 та ВЛ8 № 100 відправлені на базу запасу Чернухіно. З інвентарних карток та технічних паспортів локомотивів, що є в матеріалах справи, також не вбачається про перебування їх на консервації.
Облікова політика ДП "Донецька залізниця" та його підрозділів здійснюється на підставі наказу від 06.02.2008 року № 54/Н, який затверджений підприємством з метою забезпечення єдиної облікової політики, забезпечення єдиних методологічних принципів організації і ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності структурними підрозділами, які входять до складу ДП "Донецька залізниця".
Так, згідно п. 4.18 цього наказу амортизація об'єктів рухомого складу, які знаходяться в запасі, резерви відповідно до нормативних актів Укрзалізниці, нараховується у звичайному порядку.
Отже, за відсутністю документального підтвердження виводу об'єкту з експлуатації, припинення нарахування амортизації є документально не обґрунтованим, а облікова політика позивача прямо встановлює амортизацію об'єктів рухомого складу, які знаходяться в запасі згідно діючих норм.
З урахуванням наведеного, пояснень сторін та аналізу нормативних актів, суд дійшов висновку, що пункт 70 спірної вимоги ДФІ у Донецькій області від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915 є необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм діючого законодавства та не відповідає обставинам справи і правильному застосуванню норм матеріального права, а відтак підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, доказів, які б спростували доводи відповідача, позивач суду не надав, а отже позов задоволенню не підлягає.
Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат відповідача, суд їх не компенсує.
Керуючись ст. ст. 2-15, 69-71, 94, 98, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інспекції у Донецькій області про скасування пункту 70 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915 - задовольнити повністю.
Скасувати пункт 70 вимоги Державної фінансової інспекції у Донецькій області від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915 про зобов'язання Державному підприємству «Донецька залізниця» відкоригувати (поновити) в обліку вартість активів шляхом збільшення вартості активів в Локомотивному депо «Ясинувата - Західне» на суму 394 942,34 грн.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 06 серпня 2013 року у присутності сторін, що з'явились.
Повний текст постанови складено та підписано 12 серпня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.