ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" серпня 2013 р. справа № 809/2209/13-а
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Чуприни О.В.
за участю секретаря судового засідання Драгомирецького І.М.
представника позивача: Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області - Постоловської Т.М.
представника відповідача: публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" - Тютюника М.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області до публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" про стягнення суми надмірно виплаченої пенсії в розмірі 6 282,25 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківським окружним адміністративним судом 19.07.2013 року відкрито провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області (далі по тексту - позивач) до публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" (далі по тексту - відповідач) про стягнення суми надмірно виплаченої пенсії в розмірі 6 282,25 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_3 з 10.12.1996 року призначено і виплачується пенсі за віком. 20.02.2004 року ОСОБА_3 звернулася до позивача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до вимог статті 40, 43 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", подавши для цього довідку відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" №14 від 06.02.2004 року про суми отриманої заробітної плати із розшифруванням за період 1988-1992 років. На підставі даних такої довідки ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії і збільшено її розмір, яка впродовж 2004-2013 року виплачувалася в повному обсязі. В подальшому, перевіркою публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" первинних документів із нарахування і виплати заробітної плати встановлено факт включення до довідки №14 від 06.02.2004 року недостовірних даних із завищеними показниками нарахованої і виплаченої ОСОБА_3 заробітної плати. У зв'язку із цим, позивач вважає, що на підставі вказаної довідки перерахунок пенсії зроблено безпідставно, що і призвело до переплати пенсіонеру пенсії в розмірі 6 282,25 грн., яку в силу вимог статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пункту 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слід стягнути з публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто".
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Пояснила, що факт допущення публічним акціонерним товариством "Івано-Франківськ - Авто" зловживання, яке виразилося у видачі пенсіонеру ОСОБА_3 довідки про заробітну плату із недостовірними даними, протиправно призвів до здійснення переплати пенсійних виплат. У зв'язку із тим, що невідповідність даних довідки про суми отриманої заробітної плати №14 від 06.02.2004 року відповідач не заперечує, в тому числі факт видачі такої довідки посадовими особами товариства, а також не встановленням зловживань з боку ОСОБА_3, підстав вирішувати питання про стягнення переплаченої пенсії в порядку статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивачем не встановлено. На законну претензію позивача акціонерне товариство, в порушення вимог статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не повернуло надмірно виплачені пенсіонеру пенсійні виплати в сумі 6 282,25 грн., а тому просить стягнути такі кошти у судовому порядку.
Представник відповідача публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" проти позову заперечив в частині стягнення надмірно виплаченої пенсії з публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто", подавши письмове заперечення (а.с. 30-32). У судовому засіданні пояснив, що позивачем невірно зазначено правову підставу в обґрунтування позовної вимоги. Вважає, що стягнення коштів повинно проводитись не з підприємства, а з пенсіонера, оскільки це випливає із діючої норми статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а норма статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не підлягає застосуванню до даних правовідносин, оскільки суперечить нормі статті 50 коментованого Закону, і в силу вимог пункту 16 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" втратила чинність. Вважає вірним розпорядження позивача від 30.05.2013 року про стягнення надміру виплаченої пенсії саме з пенсіонера, так як це вимагають приписи статті 50 згаданого Закону. Не зрозуміло відповідачу, яким чином визначено суму переплати у розмірі 6 282,25 грн. Просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку як пенсіонер в Управлінні Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком з 10.12.1996 року (а.с. 10-11).
20.02.2004 року ОСОБА_3 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії від збільшеного заробітку, при цьому подала, як підтвердження своєї роботи, довідку про заробіток для обчислення пенсії №14 від 06.02.2004 року, видану відкритим акціонерним товариством "Івано-Франківськ - Авто" за період роботи з 1988 року по 1992 рік (а.с. 12-13).
На підставі вказаних документів розпорядженням №131035 від 24.02.2004 року Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадянці ОСОБА_3 проведено перерахунок призначеної пенсії по віку, яку, із урахуванням даних довідки відповідача №14 від 06.02.2004 року, виплачували у більшому розмірі (а.с.14).
З метою здійснення контролю за правильністю призначення нарахування та виплати пенсій пенсіонерам, 20.11.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську проведено в публічному акціонерному товаристві "Івано-Франківськ - Авто" зустрічну перевірку правильності та повноти відображення заробітку для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_3 Предметом перевірки стали дані, відображені у довідці №14 від 06.02.2004 року про заробітну плату ОСОБА_3 за період роботи з січня 1988 року по грудень 1992 року.
За наслідками проведеної перевірки, що виразилась в акті перевірки №353 від 20.11.2012 року, встановлено, що, згідно представлених відомостей розрахунків по заробітній платі з січня 1988 року по грудень 1992 року по особових рахунках ОСОБА_3, є розбіжності у сумах нарахувань. Так, у грудні місяці 1989 року і лютому 1990 року включено до довідки одноразові премії, в листопаді 1991 року включено компенсацію за обіди, з січня по грудень 1992 року суми заробітку по всіх місяцях змінено, в наслідок чого загальний доданок збільшився (а.с.15, зворотній а.с. 15, а.с. 16).
По результатах такої перевірки, відповідачем видано нову довідку №1457 від 20.11.2012 року за фактичними нарахуваннями, які відповідають обставинам, встановленим у акті №353 від 20.11.2012 року і відповідають відомостям розрахунків по заробітній платі (а.с. 16).
У зв'язку із вказаним пенсіонеру ОСОБА_3 на підставі розпорядження позивача №131035 від 29.03.2013 року прийнято рішення про перерахунок (перепризначення) пенсії за віком на підставі довідки публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" про заробіток для обчислення пенсії №1457 від 20.11.2012 року, яка наявна у особовій пенсійній справі ОСОБА_3 (а.с 40-41).
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області від 30.05.2013 року виведено суму надміру виплаченої пенсії ОСОБА_3, розмір якої за період з 01.01.2004 року по 30.04.2013 року склав 6 282,25 грн. (а.с. 39, 42).
Судом встановлено, що факт переплати виник в результаті подання ОСОБА_3 до позивача довідки про заробіток для обчислення пенсії №14 від 06.02.2004 року відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто", складеної із недостовірними даними.
У судовому засіданні встановлено, що претензія №3274/03 від 03.06.2013 року про відшкодування збитків у вигляді надміру виплаченої пенсії в сумі 6 282,25 грн. направлена на адресу відповідача (а.с. 17), яка 05.06.2013 року отримана останнім, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи (зворотній бік а.с. 17).
Станом на 09.08.2013 року претензія відповідачем не виконана, сума переплати пенсії позивачу не повернута (а.с. 42).
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Держава, у відповідності до вимог Конституції України, гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Соціальну захищеність пенсіонерів гарантує також Закон України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно статті 1 даного Закону, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом, яке здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення ", суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Виходячи із даної норми, суми пенсії надміру виплачені пенсіонеру підлягають стягненню внаслідок зловживання з боку останнього.
Як вбачається з матеріалів справи зловживань з боку пенсіонера не встановлено. У судовому засіданні ні представник позивача, ні представник публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" не надали суду будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження обставин зловживання з боку ОСОБА_3 з приводу складання, формування, видачі довідки №14 від 06.02.2004 року, в тому числі внесення у неї виправлень, дописувань, іншої підробки з метою відображення недостовірних даних щодо розміру заробітної плати.
Відповідно до норми статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", діючої на момент виникнення спірних правовідносин, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.
Відповідно до пункту 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії проводяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких, відповідно до Закону, провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
З огляду на вказане, є два випадки стягнення надміру виплачених пенсій, а саме: внаслідок зловживань пенсіонера та внаслідок подання страхувальником недостовірних даних.
В такому випадку суд зазначає, що положення статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не суперечать між собою, а їх системний аналіз вказує на те, що при вирішенні питання відповідальності суб'єкта у правовідносинах з відшкодування надмірно виплачених пенсій, з'ясуванню підлягають обставини, в наслідок яких виникли підстави для переплати і чиї дії, бездіяльність чи інші події (факти) стали приводом і підставою для такої необґрунтованої виплати пенсії.
Як вбачається зі змісту пункту 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", умовою застосування даної норми є наявність надміру виплаченої пенсії (тобто, переплати), встановлення факту зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Суд вважає, що зловживання - це умисні протиправні дії пенсіонера, що вчиняються у будь-якій формі, спрямовані на безпідставне отримання пенсії у більшому, ніж визначено законом, розмірі. Таких дій з боку пенсіонера ОСОБА_3 представник позивача та представник публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" не довели.
Натомість залишається не спростований факт подачі для перерахунку пенсій відповідно оформленої довідки акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" (відповідача) за №14 від 06.02.2004 року, що містить недостовірні дані (а.с. 13). Саме така довідка, із усіма необхідними реквізитами (встановленої форми, із кутовим штампом, круглою печаткою, підписами генерального директора та бухгалтера товариства), стала підставою для невірного визначення позивачем перерахунку пенсії ОСОБА_3
Під час всього судового розгляду справи відповідач публічне акціонерне товариство ''Івано-Франківськ - Авто'' не представило суду належних та допустимих доказів не проведення у 2004 році реєстрації товариством довідки №14 від 06.02.2004 року, не надано будь-яких доказів проведення службової перевірки по обставинах неможливості їх видачі колишніми посадовими особами товариства.
Досліджуючи доводи представника відповідача публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" про те, що норма статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не підлягає застосуванню до даних правовідносин, оскільки втратила чинність у зв'язку із прийняттям Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", судом встановлено наступне.
Суд вважає твердження представника відповідача, щодо втрати чинності Закону України "Про пенсійне забезпечення" помилковими у зв'язку із тим що, Закон України "Про пенсійне забезпечення" в тому числі стаття 101 діяв у часі на момент виникнення спірних правовідносин.
Також необхідно відмітити, що відповідачем акт перевірки від 20.11.2012 року за №353 підписано без зауважень, та товариством видано нову довідку із правильними даними, чим визнано факт недостовірності попередньої довідки.
Щодо тверджень відповідача про неясність формули здійснення розрахунку суми надмірно виплачено пенсії та неналежність його оформлення судом встановлено, що з моменту виявлення факту невірного розрахунку розпорядженням позивача від 30.05.2013 року припинено виплату пенсії ОСОБА_3, перерахованої по довідці №14 від 06.02.2004 року, та з урахуванням нової довідки публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" №1457 від 20.11.2012 року, перераховано пенсію і, враховуючи дані такої нової довідки, визначено різницю між сумою належною до виплати пенсіонеру і сумою безпідставно виплаченої у період з 01.01.2004 року по 30.04.2013 року.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області від 30.05.2013 року виведено надміру виплаченої пенсії ОСОБА_3 в суму 6 282,25 грн., розмір якої обчислено у відповідному письмовому розрахунку, який підписаний уповноваженими особами позивача (а.с. 18).
У судовому засіданні представник відповідача не зміг пояснити суду в чому полягає неправильність розрахунку чи невірність обраної форму обчислення для визначення переплати по пенсійній справі ОСОБА_3
Таким чином, переплата пенсії пенсіонеру ОСОБА_3 виникла саме внаслідок дій відповідача публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто", які полягали у видачі довідки про заробіток для обчислення пенсії №14 від 06.02.2004 року, в якій були наведені помилкові (недостовірні) дані. Саме такі обставини були причиною надлишкових виплат. За таких обставин, суд вважає, що публічним акціонерним товариством "Івано-Франківськ - Авто", як страхувальником, було подано недостовірні дані щодо розміру заробітної плати ОСОБА_3, а тому надміру виплачена пенсію слід стягнути з публічного акціонерного товариства.
Щодо причин подання і внесення недостовірних даних, чи зловживань окремих колишніх посадових осіб товариства, які могли б вчинити їх без відома засновників, то вони не мають значення для вирішення спору.
Крім того, на переконання суду відповідальність і контроль за дотриманням порядку зберігання печаток і штампів підприємств, а також законністю користування ними покладається на керівників таких підприємств, установ і організацій, господарських об'єднань, суб'єктів підприємницької діяльності, інших організаційних форм підприємництва, діяльність яких передбачена чинним законодавством України, громадян-підприємців. При зміні керівника печатки і штампи повинні передаватися новопризначеному за актом. Керівники підприємств, установ і організацій, господарських об'єднань, суб'єктів підприємницької діяльності, інших організаційних форм підприємництва, діяльність яких передбачена чинним законодавством України, у разі потреби можуть своїм наказом покласти відповідальність за зберігання і користування печатками і штампами на одного із безпосередньо підлеглих їм працівників.
У зв'язку із цим, якщо публічне акціонерне товариство "Івано-Франківськ - Авто" вважає, що недостовірні дані у довідку від №14 від 06.02.2004 року були внесені з вини чи протиправних дій інших осіб, в тому числі посадових осіб акціонерного товариства, які мали допуск до кутового штампу і круглої печатки товариства, то такий відповідач може звернутися до суду з регресним позовом про відшкодування збитків.
Враховуючи наведене, позов слід задовольнити повністю, стягнувши заборгованість, що виникла внаслідок переплати пенсій ОСОБА_3 в сумі 6 282,25 грн. з публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто".
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України №К-52141/09 від 26.01.2012 року, №К-20981/09 від 02.02.2012 року і №К/9991/4116/11 від 25.05.2011 року.
Суд вважає за необхідне також зауважити на те, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Оскільки виплата пенсії ОСОБА_3 проведена Пенсійним фондом України добровільно, рахункової помилки не було, і не доведено недобросовісності з боку пенсіонера ОСОБА_3, суд вважає, що положення пункту 1 частини 1 статті 1215 коментованого Кодексу підлягають застосуванню до вирішення спору і унеможливлюють повернення безпідставно отриманої пенсії (переплати) в сумі 6 282,25 грн.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськ - Авто" (ідентифікаційний код 05495466, вул. Юності, 41-а, с. Микитинці, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області надмірно виплачену пенсію в сумі 6 282 (шість тисяч двісті вісімдесят дві) гривні 25 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова в повному обсязі складена 14.08.2013 року.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.