Постанова № 32987189, 12.08.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.08.2013
Номер справи
801/6614/13-а
Номер документу
32987189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 серпня 2013 р.

Справа №801/6614/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С. О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крим-домбуд"

про стягнення заборгованості в сумі 12470,59 грн.

Суть спору:

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крим-домбуд" про стягнення заборгованості в сумі 12470,59 грн.

В обґрунтування позовних вимог Фонд зазначає, що відповідачем не було забезпечено працевлаштування 1 інваліда в 2012 році, як того вимагають положення Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та не були сплачені самостійно визначені адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 12470,59 грн.

Заперечень на позовну заяву від відповідача не надходило.

29.07.2013 р. та 12.08.2013 р. в Окружний адміністративний суд АР Крим надійшли клопотання сторін про розгляд справи за відсутності їх представників. Як повідомляє позивач у клопотанні вх. № 27156/е/13, заборгованість відповідача станом на 12.08.2013 р. не погашена.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, та приймаючи до уваги те, що учасники судового процесу були належним чином проінформовані про дату, час і місце судового розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 3 КАС України письмове провадження – розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках встановлених цим Кодексом.

Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 р. N 1619/10/13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.

На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Крим-домбуд" є юридичною особою (ідентифікаційний код - 36020257) суб'єктом підприємницької діяльності, якому, відповідно до ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.

Законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами є Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. № 875 зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 875).

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 ст. 20 Закону № 875 встановлено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Матеріали справи свідчать, що відповідачем був поданий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік, з якого вбачається, що: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві відповідача становить 17 осіб, з яких зі встановленою інвалідністю – 0 осіб; фонд оплати праці відображено у розмірі 212000 грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника сягає 12470,59 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для інвалідів у 2012 році складає 12470,59 грн.

Таким чином, відповідачем самостійно визначено суму адміністративно-господарських санкцій, що підлягає сплаті до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до 15.04.2013 р., однак, станом на 12.08.2013 р. заборгованість в розмірі 12470,59 грн. відповідачем не погашена.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що у разі несплати адміністративно-господарських санкцій у встановлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Крім того, відповідач не надав суду доказів про вжиття заходів щодо надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, як того вимагають положення ч. 3 ст. 18 Закону № 875.

Аналогічні вимоги щодо надання інформації державній службі зайнятості встановлені абз. 3 п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.

Так, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Однак, згідно наявного в матеріалах справи листа Ялтинського міського центру зайнятості від 05.07.2013 р. № 03/04-1777 «Про надання інформації», за період з 01.01.2012 р. по 01.01.2013 р. ТОВ «Крим-Домбуд» не надавало звіт про наявність вакансій по формі № 3-ПН, зокрема про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів жодного разу.

Таким чином, відповідачем у визначений Законом України № 875 строк адміністративно-господарські санкції в розмірі 12470,59 грн. не сплачені, у зв'язку з чим вимоги позивача про примусове стягнення санкції є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем–фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крим-домбуд" (98600, вул. Рузвельта, буд. 10-12, м. Ялта, АР Крим, ідентифікаційний код – 36020257) в дохід Держбюджету м. Ялта (банк одержувача - Головне Управління Державної казначейської служби України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 38027563, р/р 31211230700039, призначення платежу: 50070000; 01) суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для інвалідів у 2012 році у розмірі 12470,59 грн. (дванадцять тисяч чотириста сімдесят гривень п’ятдесят дев’ять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.