Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2013 р. Справа № 805/8220/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки про визнання неправомірним та скасування рішення № 4789/32270533 від 30.11.2012 року, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Артемвугілля» звернулося до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки про визнання неправомірним та скасування рішень.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що про нарахування пені та застосування штрафів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», посадова особа територіального органу ПФУ за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики приймає рішення, яке протягом 3-х робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
При прийнятті спірних рішень по нарахуванню штрафних санкцій і пені погодження з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки не проводилося, що є порушенням порядку при прийнятті відповідних рішень.
Рішення було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України, але скарги були залишені без задоволення. Крім цього, у порушення вимог законодавства спірне рішення було прийнято в строк майже десяти місяців після повної сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також відповідачем сплачений внесок був зарахований у погашення штрафних санкцій та пені за попередні періоди.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Маслоід О.С. від 17.05.2013 року відкрито провадження у справі № 805/5374/13-а та справа призначена до судового засідання на 4 червня 2013 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 4 червня 2013 року позовні вимоги Державного підприємства «Артемвугілля» були роз’єднанні, внаслідок чого у межах даної справи підлягають розгляду вимоги про скасування рішення УПФУ № 4789/32270533 від 30.11.2012 року.
За наслідками автоматичного розподілу справ між суддям, справа № 805/8220/13 -а передана на розгляд судді Бабіч С.І.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду С.І. Бабіча від 10.06.2013 року справу № 805/8220/13-а прийнято до провадження та справу призначена до судового розгляду.
У зв’язку із перебуванням судді Бабіча С.І. на лікарняному з 01.08.2013 року згідно розпорядження № 250 керівника апарату суду та за наслідками автоматичного розподілу справ між суддям, справу № 805/8220/13-а передана на розгляд судді Грищенко Є.І.
Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до вимог частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у письмовому провадженні за відсутності осіб, що беруть участь у справі, на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Позивач - Державне підприємство «Артемвугілля» - є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Горлівської міської ради 19.02.2003 року, ідентифікаційний код 32270533 (а.с. 46), зареєстрований у відповідача як платник єдиного внеску за № 05-11-01-3227.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства
30.11.2012 року відповідачем було прийнято рішення № 4789/322705533 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 357794,67 грн. та нарахована пеня у розмірі 0,01% у сумі 35605,02 грн. за період з 30.07.2012 року по 09.08.2012 року (а.с. 8).
Позивачем спірне рішення було оскаржене до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про що свідчить скарга від 17.12.2012 року (а.с. 9-11).
Рішенням про результати розгляду скарги від 08.01.2013 року № 152/08 вищезазначену скаргу позивача залишено без задоволення та спірне рішення залишено без змін (а.с. 12-13).
Позивачем до Пенсійного фонду України було направлено скаргу від 24.01.2013 року № 14/2-16 на рішення про результати розгляду скарги від 08.01.2013 року № 152/08 Головного управління ПФУ в Донецькій області (а.с. 14-16).
28.03.2013 року Пенсійним фондом України було винесено рішення № 7956/09-10 про результати розгляду скарги, яким спірне рішення залишено без змін, а скарга – без задоволення (а.с. 17).
Ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Згідно ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464 платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
П. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов’язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч.12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Ч. 6 ст. 25 Закону передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Аналіз наведених норм доводить, що платник повинен своєчасно та у повному обсязі сплачувати єдиний внесок. При наявності недоїмки у платника органи Пенсійного фонду мають право зараховувати сплачений єдиний внесок у рахунок погашення недоїмки за попередні періоди.
Згідно п. 1 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до п. 7.2.2 Розділу VІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року N 21-5 (надалі – Інструкція) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Згідно із абз. 2 п. 7.7 Розділу VІІ Інструкції перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску.
П. 10 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно із абз. 2 п. 7.5 Розділу VІІ Інструкції нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Відповідно до ч. 14 ст. 25 Закону № 2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
П. 16 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
З матеріалів справи вбачається, що 16.07.2012 та 15.08.2012 року позивачем надано звіти щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за червень та липень 2012 року, з яких вбачається, що позивачем самостійно обчислено та нараховано єдиний внесок за ставкою 2% на суму 29583,30 грн. та 39274,04 грн. відповідно.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що сплачені ним суми єдиного внеску відповідачем були зараховані в рахунок погашення заборгованості зі сплати штрафних санкцій та пені за попередній період, з огляду на наступне.
Як вбачається з картки особового рахунку позивача з 01.01.2012 року, у нього була недоїмка зі сплати єдиного внеску за листопад 2011 року. Відповідно до розрахунку фінансових санкцій та пені до спірного рішення, суми, які надходили від позивача, відповідно до вказаних платіжних доручень, зараховувалися в рахунок погашення суми недоїмки зі сплати єдиного внеску за листопад та грудень 2011 року.
Крім цього, застосування штрафних санкцій та нарахування пені здійснювалося відповідачем у період з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня повної сплати єдиного внеску включно.
Суд не приймає до уваги посилання позивача стосовно строку прийняття спірного рішення, оскільки триденний термін поширюється лише на надіслання платнику першого примірника рішення.
За таких обставин, дії відповідача щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені є правомірними.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки доведена правомірність своїх дій у спірних правовідносинах.
З огляду на зазначене, позовні вимоги є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року N 21-5 , ст.ст. 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Горлівки про визнання неправомірним та скасування рішення № 4789/32270533 від 30.11.2012 року - відмовити.
Постанова прийнята у порядку письмового провадження 13 серпня 2013 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Грищенко Є.І.