Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2013 р. Справа №805/10906/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Грішаєві Є.Є.
за участю представників сторін:
від позивача - Горєлов О.В. - довір. від 10.07.2013 року № 02-17/1578
від відповідача - Деменко В.В. - довір. від 01.08.2013 року №45
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Територіального
управління Державної служби Гірничого нагляду та промислової безпеки України у
Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-
маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин
до відповідача Державного підприємства «Шахтарськантрацит»
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони
експлуатації машин підвищеної небезпеки, а саме бульдозеру Т-170 № 01312 АН,
бульдозеру Т-170 № Т 5993 ДЦ, трактору № Т 5989 ДЦ у зв'язку з порушенням статті
21 Закону України «Про охорону праці» на відокремленому підрозділі «Шахта
іловайська»
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Державної служби Гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації машин підвищеної небезпеки, а саме бульдозеру Т-170 № 01312 АН, бульдозеру Т-170 № Т 5993 ДЦ, трактору № Т 5989 ДЦ у зв'язку з порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці» на відокремленому підрозділі «Шахта Іловайська».
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що під час перевірки відокремленого підрозділу «Шахта іловайська» ДП «Шахтарськантрацит» виявлені порушення норм ст. 21 Закону України «Про охорону праці».
Зазначає, що у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю та/або здоров'ю людей є підстави для заборони експлуатації машин підвищеної небезпеки, а саме бульдозеру Т-170 № 01312 АН, бульдозеру Т-170 № Т 5993 ДЦ, трактору № Т 5989 ДЦ.
Представник позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позовну заяву задовольнити.
Представник відповідача у судовому засідання проти задоволення позовної заяви заперечував, просив в задоволені позовної заяви відмовити.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представників сторін, суд встановив.
ДП «Шахтарськантрацит» перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 32299510), зареєстроване за юридичною адресою: 86792, Донецька область, м. Шахтарськ, смт. Широке.
ВП «Шахта Іловайська» є відокремленим підрозділом ДП «Шахтарськантрацит» перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 33136690), зареєстроване за юридичною адресою: 86200, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20.
16.07.2013 року Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин проведена перевірка ВП «Шахта іловайська» ДП «Шахтарськантрацит», за результатами якої складений акт № 029-5/63 (а.с. 26-28).
Під час перевірки встановлені порушення ДП «Шахтарськантрацит» ст. 21 Закону України «Про охорону праці», а саме відсутній дозвіл ТУ Держгірпромнаглдяу на експлуатацію машин підвищеної небезпеки: бульдозеру Т-170 № 01312 АН, бульдозеру Т-170 № Т 5993 ДЦ, трактору № Т 5989 ДЦ.
На момент звернення до суду порушення, встановлені під час перевірки ДП «Шахтарськантрацит», у встановлений законом термін та спосіб не усунені.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації машин підвищеної небезпеки, а саме бульдозеру Т-170 № 01312 АН, бульдозеру Т-170 № Т 5993 ДЦ, трактору № Т 5989 ДЦ у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Проаналізувавши матеріали справи, законодавство, що регулює спірні правовідносини, доводи позовної заяви, докази, надані сторонами до матеріалів справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011 Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно п. 6 Положення № 408 Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року № 186-к територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, позивач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.
Згідно Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.26 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростоване відповідачем, під час проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановлені порушення норм чинного законодавства, які відповідачем не усунені.
Щодо доводів відповідача про усунення порушень, встановлених під час перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано суду жодного доказу усунення порушень, встановлених під час перевірки.
Оскільки порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача, у встановлений час та спосіб не усунені, існує загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації машин підвищеної небезпеки, а саме бульдозеру Т-170 № 01312 АН, бульдозеру Т-170 № Т 5993 ДЦ, трактору № Т 5989 ДЦ.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, питання про перерозподіл судових витрат не вирішується.
На підставі викладеного керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про охорону праці», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 2, ст. 7-14, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122 - 154, ст. 158 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву Територіального управління Державної служби Гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Державної інспекції нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами і переробкою корисних копалин до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації машин підвищеної небезпеки - задовольнити повністю.
Застосувати до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ЄДРПОУ 32299510, юридична адреса: 86792, Донецька область, м. Шахтарськ, смт. Широке) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації:
- бульдозеру Т-170 № 01312 АН,
- бульдозеру Т-170 № Т 5993 ДЦ,
- трактору № Т 5989 ДЦ у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова підлягає негайному виконанню.
У судовому засіданні 08.08.2013 року проголошений повний текст постанови.
Суддя Давиденко Т.В.