5.1.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 серпня 2013 року Справа № 812/6836/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ушакова Т.С.,
при секретарі судового засідання Разіній Н.В.,
за участю:
представника позивача: Заніна В.В. (довіреність від 05.08.2013 № 3/14),
представника відповідача: Аглієва Д.І. (довіреність № 8 від 29.01.2013),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області до Приватного підприємства «Койл А.С.» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
06 серпня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області до Приватного підприємства «Койл А.С.», в якому позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПП «Койл А.С.» (Луганська область, смт. Нижній Нагольчик, вул. Леніна, 78а) шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт у підземних виробках шахти «Нова» Приватного підприємства «Койл А.С.».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу № 871 від 15.07.2013 та направлення на перевірку №23/08 від 24.07.2013 у період з 02.08.2013 по 06.08.2013 посадовою особою територіального управління проведено планову перевірку на шахті ПП «Койл А.С.» Шахти «Нова» на полі резервного блоку шахти «Партизанська» ДП «Антрацит» (пл. h11в) код ЄДРПОУ 31823504, 94686 смт. Нижній Нагольчик, Луганської області, вул. Леніна, 78а, на предмет стану охорони праці та промислової безпеки.
Під час перевірки ПП «Койл А.С.» Шахта «Нова», на полі резервного блоку шахти «Партизанська» ДП «Антрацит» (пл. h11в) було виявлено 6 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 6 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, згідно розділу 5 акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 06.08.2013 №ЗВ 02/08 зафіксовані наступні порушення:
- на шахті «Нова» ПП «Койл А.С.» закінчилась дія ПЛА (плану ліквідації аварії з 01.10.2012 по 31.02.2013), новий ПЛА не складений, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 6, гл. 3, р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на шахті «Нова», ПП «Койл А.С.» відсутній план розвитку гірничих робіт на 2013 рік, погоджений з територіальними органами Держгірпромнагляду, в частині їх безпечного ведення, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.12, гл. 1, р. IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- гірничі виробки шахти «Нова», ПП «Койл А.С.» частково затоплені, відкачування припливів води не здійснюється, чим порушено ст.ст. 53,56 Кодексу України про надра, п.12, гл. 1, р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- відсутній проект відкачування води з гірничих виробок шахти, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 12, гл. 2, р. X «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- відсутня схема і технологічна проектна документація обладнання водовідливної станції насосними агрегатами, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 12, гл. 2, р. X «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- підземні гірничі виробки шахти «Нова», ПП «Койл А.С.» не провітрюються за допомогою безперервно працюючою головною вентиляторною установкою, розташованою на поверхні шахти біля устя ствола, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.1, гл. 3, р. VI «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10).
На підставі викладеного та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПП «Койл А.С.» (Луганська область, смт. Нижній Нагольчик, вул. Леніна, 78а) шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт у підземних виробках шахти «Нова» Приватного підприємства «Койл А.С.».
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що на даний час на виробничій дільниці шахта «Нова» ПП «Койл А.С.» не виконуються гірничі роботи починаючи з 03.01.2013. Це пов'язано з тим, що пласт h11в шахти «Нова» є високозольним, тому відпрацювання його є економічно не вигідним (зольність пласта становить 42%). У зв'язку з цим гірничі роботи на пласту h11в шахти «Нова» тимчасово призупинені. Тому, як вважає представник відповідача, необхідності виконання виявлених порушень Краснолуцькою Державною регіональною гірничотехнічною інспекцією в акті перевірки від 06.08.2013 № ЗВ 02/08 не є доцільним.
Відкачка води з гірничих виробіток шахти «Нова» ПП «Койл А.С.» не виконується, оскільки рівень води в шахті встановився та вирівнявся, тому не має необхідності на даний час розробляти проект відкачування води, передбачений п. 4 акту перевірки.
Крім того, на шахті «Нова» у зв'язку з призупиненням ведення гірничих робіт працюють тільки на поверхні сторожа, які охороняють територію, тому там не може бути створено загрози життю або здоров'ю працівників, як про це зазначається в акті перевірки від 06.08.2013 № ЗВ 02/08.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що відсутні підстави для застосування заходів реагування шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт у підземних виробках шахти «Нова» ПП «Койл А.С».
На підставі викладеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до наступного.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п.6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Луганській області (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про теруправління, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:
будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;
видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;
застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;
проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до наказу №871 від 15.07.2013 та направлення на перевірку №23/08 від 24.07.2013 у період з 02.08.2013 по 06.08.2013 посадовою особою територіального управління проведено планову перевірку на шахті ПП «Койл А.С.» Шахти «Нова» на полі резервного блоку шахти «Партизанська» ДП «Антрацит» (пл. h11в) код ЄДРПОУ 31823504, 94686 смт. Нижній Нагольчик, Луганської області, вул. Леніна, 78а, на предмет стану охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 06.08.2013 № ЗВ 02/08, згідно якого під час проведення перевірки було виявлено наступні порушення:
- на шахті «Нова» ПП «Койл А.С.» закінчилась дія ПЛА (плану ліквідації аварії з 01.10.2012 по 31.02.2013), новий ПЛА не складений, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 6, гл. 3, р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на шахті «Нова», ПП «Койл А.С.» відсутній план розвитку гірничих робіт на 2013 рік, погоджений з територіальними органами Держгірпромнагляду, в частині їх безпечного ведення, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.12, гл. 1, р. IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- гірничі виробки шахти «Нова», ПП «Койл А.С.» частково затоплені, відкачування припливів води не здійснюється, чим порушено ст.ст. 53,56 Кодексу України про надра, п.12, гл. 1, р.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- відсутній проект відкачування води з гірничих виробок шахти, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 12, гл. 2, р. X «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- відсутня схема і технологічна проектна документація обладнання водовідливної станції насосними агрегатами, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.12, гл. 2, р. X «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- підземні гірничі виробки шахти «Нова», ПП «Койл А.С.» не провітрюються за допомогою безперервно працюючою головною вентиляторною установкою, розташованою на поверхні шахти біля устя ствола, чим порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.1, гл. 3, р. VI «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10).
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для повного зупинення роботи підприємств.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Суд критично оцінює доводи відповідача стосовно припинення виконання гірничих робіт на виробничій дільниці шахта «Нова» ПП «Койл А.С.» з 03.01.2013, оскільки доказів цього відповідачем суду не було надано.
Враховуючи те, що під час судового розгляду справи судом встановлено наявність порушень, зазначених в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 06.08.2013 № ЗВ 02/08, та враховуючи те, що відповідачем не було надано суду доказів усунення зазначених порушень, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 87, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області до Приватного підприємства «Койл А.С.» про застосування заходів реагування задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи у сфері державного нагляду до Приватного підприємства «Койл А.С.» (Луганська область, смт. Нижній Нагольчик, вул. Леніна, 78а) шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт у підземних виробках шахти «Нова» Приватного підприємства «Койл А.С.».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.08.2013.
Суддя Т.С. Ушаков