Постанова № 32962389, 14.08.2013, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2013
Номер справи
825/2973/13-а
Номер документу
32962389
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 825/2973/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді В.В. Падій,

за участю секретаря О.В. Кондратенко,

за участю відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Прилуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И В:

05.08.2013 Прилуцький міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) про стягнення коштів, відшкодованих Пенсійному фонду України, пов'язаних із достроковим виходом на пенсію в розмірі 6574,82 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачка звернулась до Прилуцького міськрайонного центру зайнятості 28.04.2005, як шукаюча роботу. В зв'язку з відсутністю підходящої роботи 05.05.2005 за заявою відповідачки Прилуцьким міськрайонним центром зайнятості було прийнято рішення про надання останній статусу безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю. Цього ж дня на ім'я директора Прилуцького міськрайонного центру зайнятості надійшла заява, згідно якої позивачка просила видати направлення (клопотання) до місцевих органів Пенсійного фонду України для оформлення дострокового виходу на пенсію відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та зняти її з обліку. Згідно корінця направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію від 05.05.2005 №25020505050001 позивачці була призначена пенсія. Проте при зверненні Прилуцького міськрайонного центру зайнятості до державного реєстратора в установленому законодавством порядку, було встановлено, що відповідачка перебуває в статусі фізичної особи-підприємця з 23.03.1994, з внесенням відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тобто, в період перебування на обліку безробітна ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець. Вказане свідчить про те, що свій обов'язок щодо подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю, передбачений частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» ОСОБА_1 не виконала. 08.07.2013 директором Прилуцького міськрайонного центру зайнятості винесено наказ № 142 "Про повернення коштів". Листом від 08.07.2013 №01/1678 Прилуцький міськрайонний центр зайнятості звертався до ОСОБА_1 з пропозицією добровільно повернути відшкодовані Пенсійному фонду України кошти, пов'язані із достроковим виходом на пенсію в розмірі 6574,82 грн., але до цього часу кошти повернуті не були.

В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідачка в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала в повному обсязі та просила у їх задоволенні відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Прилуцького міськрайонного центру зайнятості 28.04.2005, як шукаюча роботу (а.с.10).

В зв'язку з відсутністю підходящої роботи 05.05.2005 за заявою відповідачки Прилуцьким міськрайонним центром зайнятості було прийнято рішення про надання останній статусу безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю (а.с.11).

Цього ж дня ОСОБА_1 була подана до позивача заява про видачу їй направлення (клопотання) до місцевих органів Пенсійного фонду України для оформлення дострокового виходу на пенсію, відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та зняття її з обліку (а.с.12).

Згідно корінця направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію від 05.05.2005 №25020505050001 ОСОБА_1 достроково з 05.05.2005 призначена пенсія згідно статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» (а.с.13).

Як вбачається з матеріалів справи, 05.07.2013 головним спеціалістом організації працевлаштування Прилуцького міськрайонного центру зайнятості проведено звірку достовірності даних, які є підставою для виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній ОСОБА_1

За результатами розслідування був складений акт №29, яким встановлено, що ОСОБА_1 була зареєстрована в центрі зайнятості та перебувала на обліку з 28.04.2005 по 05.05.2005 як незайнята особа, але згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 з 23.03.1994 зареєстрована як фізична особа-підприємець (а.с.21).

08.07.2013 директором Прилуцького міськрайонного центру зайнятості прийнято наказ №142 «Про повернення коштів» (а.с.22) та листом від 08.07.2013 №01/1678 запропоновано ОСОБА_1 добровільно повернути незаконно отримані кошти (а.с.23).

Станом на час звернення Прилуцького міськрайонного центру зайнятості до суду відповідачем сума коштів, відшкодованих Пенсійному фонду України, пов'язаних із достроковим виходом на пенсію позивачу повернута не була.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України від 05.07.2012 року №5067-VI "Про зайнятість населення" (далі - Закон №5067-VI) до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Відповідно до статті 43 Закону №5067-VI статус безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам"; особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Згідно пункту «г» частини 1 статті 26 Закону України від 01.03.1991 №803-XII «Про зайнятість населення» (в редакції від 19.03.2005) працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, і військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується, зокрема, право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку осіб передпенсійного віку, які мають встановлений законодавством про пенсійне забезпечення необхідний загальний трудовий стаж (у тому числі на пільгових умовах).

Пунктом 8 частини 1 статті 45 Закону №5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Відповідно статті 36 Закону України від 02.03.2000 №1533-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон №1533-III) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. № 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до частини 2 статті 16 Закону №1533-III кошти бюджету Фонду використовуються, зокрема, на відшкодування Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних із достроковим виходом на пенсію осіб, зазначених у частині другій статті 20 цього Закону.

За таких обставин, відповідачка незаконно отримувала допомогу по безробіттю, оскільки на дату надання статусу безробітного була зареєстрована як фізична особа-підприємець, згідно записів у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що не повідомила центр зайнятості всупереч вимогам статті 36 Закону №1533-III.

Згідно довідки УПФУ в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області від 01.07.2013 загальна сума коштів, відшкодованих Пенсійному фонду України, пов'язаних з достроковим виходом позивачки на пенсію становить 6574,82 грн. (а.с.14).

Відповідно до статті 39 Закону №1533-III спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Відповідачем не надано жодних належних доказів щодо повернення коштів, відшкодованих Пенсійному фонду України, пов'язаних з достроковим виходом позивачки на пенсію, як і доказів, що спростовують викладені в позовній заяві обставини.

За таких обставин, з урахуванням того, що сума коштів, відшкодованих Пенсійному фонду України, пов'язаних з достроковим виходом позивачки на пенсію в розмірі 6574,82 грн. відповідачем до Прилуцького міськрайонного центру зайнятості не повернута, доказів повернення відповідачем зазначених коштів станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги Прилуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Прилуцького міськрайонного центру зайнятості - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Прилуцького міськрайонного центру зайнятості (р\р 37177300901006 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 14241641) суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 6547 (шість тисяч п'ятсот сорок сім) грн. 82 коп.

Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений статтями 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: В.В. Падій