ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1849/13-a
"08" серпня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі колегії суддів:
Головуючого судді Жука А.В. , судді Баранюк А.З. , судді Осташа А. В.
при секретарі судового засідання: Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача: Якимчука В.В.
відповідач 1: не з'явився;
відповідач 2: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Тернопільголовпостач"
до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. (відповідач 1), Державної реєстраційної служби України (відповідач 2)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося публічне акціонерне товариство "Тернопільголовпостач" з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О., Державної реєстраційної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини та письмові пояснення.
Відповідачі в судове засідання повторно не з'явились, про дату час і місце розгляду справи, повідомлялись належним чином, про причину неявки суд не повідомили, заперечень проти адміністративного позову не надали.
Відповідно до ч. 5 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За наведених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідачів за наявними в матеріалах справи доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
06 червня 2013 року публічне акціонерне товариство "Тернопільголовпостач" звернулося до Державної реєстраційної служби України із заявою про державну реєстрацію права власності на будівлю - головний корпус, електрокарна під літ. Д, Д', що розташовані за адресою вул. Промислова, 20, м.Тернопіль.
03 липня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Гуляєвим Олексієм Олександровичем було прийнято рішення №3623261 про відмову у державній реєстрації права власності. Дане рішення отримане позивачем 09.07.2013 року.
Відповідно до рішення №3623261 підставою для відмови у реєстрації речових прав визначено, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, подані документи не відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Не погодившись із вказаним рішенням ПАТ "Тернопільголовпостач" оскаржило його в судовому порядку.
Згідно із ст.1 Закону України "Про приватизацію державного майна» приватизація державного майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва .та залучення коштів для здійснення структурної теребудови національної економіки.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» приватизація зданих в оренду єдиних майнових комплексів державних підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, крім невеликих державних підприємств, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій акціонерних товариств (далі -товариства), заснованих державними органами приватизації та орендарями. До статутного капіталу товариства вноситься державне майно, передане в оренду (крім майна, що не підлягає приватизації та має передаватися на утримання або у схов господарському товариству на договірних засадах), та майно, що є власністю орендаря.
Згідно п.12 Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, затвердженого Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав, яке втратило чинність 01.01.2013, до таких документів належало, зокрема, рішення засновника про створення відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації), та перелік зазначеного майна, наданий засновником чи державним органом приватизації.
Відповідно до дублікату наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області від 25.12.1996 №1565 та дублікату переліку до нього Фонд державного майна України по Тернопільській області передав у власність відкритому акціонерному товариству «Тернопільголовпостач» в тому числі і наступні об'єкти: головний корпус, електрокарна, що знаходяться за адресою: Тернопільська обл., м.Тернопіль, вул. Промислова, буд. 20., що було додатково підтверджено Витягом про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно №16003444 від 20.09.2007, виданого TOB «Міське бюро технічної інвентаризації».
Згідно статуту, публічне акціонерне товариство "Тернопільголовпостач" є новим найменуванням відкритого акціонерного товариства "Тернопільголовпостач" відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства», яке засновано відповідно до наказу регіонального відділення Фонду Державного Майна України по Тернопільській області від 25 грудня 1996 р. №1565 шляхом перетворення Тернопільського орендного підприємства «Тернопільголовпостач» у відкрите акціонерне товариство відповідно до Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1996 р. №1099.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина.
Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості їх надходження.
Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою. Згідно Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого Постановою КМ України від 22 червня 2011 року № 703 ( далі - Порядок) передбачено невичерпний перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, так відповідно до п.п. 16 п.27 Порядку визначено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
За наведених обставин суд приходить до переконання, що дублікат наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області №1565 від 25.12.1996 та дублікат переліку до нього є, в розумінні Порядку, іншими документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону, та є достатніми документами для проведення державної реєстрації права власності.
До заяви про державну реєстрацію прав та їх обмежень ПАТ "Тернопільголовпостач" №1478100 було додано документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав; документ про сплату державного мита; дублікат наказу №1565 від 25 грудня 1996 р. та переліку до нього; інвентарна справа; витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно; державний акт про право постійного користування землею; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ПАТ "Тернопільголовпостач" було надано відповідачу усі необхідні документи для проведення реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Крім того, відповідно до п. 13 Порядку у разі подання не в повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.
Разом з тим, рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію відповідачами у справі не приймалось, що в свою чергу позбавило ПАТ "Тернопільголовпостач" подати для проведення державної реєстрації додаткові документи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Відповідно до ст. ст. 11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова у державній реєстрації права власності на нерухоме майно ПАТ "Тернопільголовпостач" не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, позивачем було подано для проведення державної реєстрації прав усі документи, визначені положеннями чинного законодавства, відповідачами не доведено правомірності прийнятого рішення №3623261 від 07.07.2013 року про відмову ПАТ "Тернопільголовпостач" у державній реєстрації речових прав на нерухоме майно, а тому позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, шляхом.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Гуляєва Олексія Олександровича Державної реєстраційної служби України про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №3623261 від 07.07.2013 - визнати протиправним та скасувати.
3. Зобов'язати Державну реєстраційну службу України (вул. Марини Раскової, 15, м. Київ, 02660, код ЄДРПОУ 37508344) зареєструвати за публічним акціонерним товариством "Тернопільголовпостач" (вул. Промислова, 20, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 01882806) право власності на головний корпус, електрокарну під літ. Д, Д', що розташовані за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, буд. 20, відповідно до відомостей про обєкт нерухомості, зазначених у витязі про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 20.09.2007 за №16003444, виданому товариством з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена та підписана 13.08.2013.
Головуючий суддя Жук А.В.
Судді Баранюк А.З.
Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.