Постанова № 32962274, 09.08.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2013
Номер справи
813/3789/13-а
Номер документу
32962274
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2013 року № 813/3789/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравчука В.М.,

за участю секретаря судового засідання Степанюка Т.В.,

представника позивача Захарчука І.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми "Наталі" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, -

ВСТАНОВИВ:

16.05.2013 р. Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 71033,54 грн. з Приватної фірми "Наталі".

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ст.18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено для всіх роботодавців створювати норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Норматив робочих місць Приватної фірми "Наталі" для працевлаштування інвалідів в 2012 р. становив 4 особи, що підтверджується поданим звітом форми № 10-ПІ. Оскільки у звітному 2012 році на підприємстві працювало 95 осіб, а інвалідів 0 осіб, відповідач згідно ст. 20 цього Закону зобов'язаний сплатити на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незабезпечення встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у сумі 71 627,36 грн. (сума середньорічної зарплати штатного працівника за кожне нестворене робоче місце для інваліда), а також пеню за несвоєчасну сплату санкцій в сумі 406,18 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.

Відповідач в судові засідання не з'являвся жодного разу, хоча суд повідомляв ПП «Наталі» за адресою його місця знаходження. Поштовими повідомленнями підтверджується отримання відповідачем 22.05.2013 р., 12.06.2013 р., 26.06.2013 р. повідомлення про місце, дату та час розгляду справи. Про причини неявки відповідач не повідомив, заперечень по суті спору не надав.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи:

Приватна фірма "Наталі" знаходиться за адресою м. Львів, вул. Кульпарківська, 93.

Приватна фірма "Наталі" 15 лютого 2013 року подало до Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік" форми № 10-ПІ. Згідно з даними Звіту форми № 10-ПІ:

- середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 95 особи;

- середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 0 осіб;

- кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 4 особи;

- фонд оплати праці штатних працівників становить 1 677,40 грн.;

- середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 17 657грн.

- самостійно нараховано адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 70 627 грн.

На підставі Звіту форми № 10-ПІ Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів нарахувало пеню на кількість днів прострочення сплати боргу в сумі 406,18 грн. (сума пені за 1 день прострочення 70627,36 х 0,025%=17,66 грн., кількість днів існування боргу з 16.04.13 р. по 08.05.13 р. - 23 дні, 17,66х23=406,18).

Вирішуючи спір, Суд виходив з наступного.

Відповідно до вимог ст. 18-20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно: - розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів; - здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Оцінюючи фактичні обставини справи, Суд на підставі ст.ст. 161, 244-2 КАС України враховує правову позицію Верховного Суду України при розгляді аналогічних спорів (Постанови № 21-60а11 від 20.06.2011 р.; № 21-105а12 від 26.06.2012 р.; № 21-95а13 від 02.04.2013 р.). Усуваючи неоднакове застосування судами норм матеріального права, Верховний Суд України зазначив, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування за умови, що підприємство вжило усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. При цьому такими заходами є подання підприємством до центру зайнятості звітів по формі 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, тобто факт повідомлення компетентного держаного органу про виділення робочих місць для працевлаштування інвалідів. За умови, що відповідний орган Фонду соціального захисту інвалідів не направляв інвалідів на підприємство для працевлаштування, підприємство не відмовляло у працевлаштуванні інвалідам за направленням центру зайнятості, відсутній факт вчинення правопорушення, за яке передбачено стягнення адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для Приватної фірми "Наталі" на 2012 рік встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 4 особи (95*4%).

Приватна фірма "Наталі" не виконала встановленого для неї у 2012 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, за цей період становила 0 осіб.

З огляду на розмір середньої річної заробітної плати на даному підприємстві, сума адміністративно-господарських санкцій за 4 незайнятих інвалідами робочих місць становить 71033,55грн. (17 656,84*4).

Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено обов'язок підприємства виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інформування центру зайнятості про створення/наявність місць для працевлаштування інвалідів здійснюється шляхом щомісячного подання звітів форми №3-ПН, де в графі "Додаткові вимоги" (колонка №15 "Окрема категорія громадян у рахунок броні, а також інваліди, пенсіонери студенти та інші) розділу "Характеристика вакантного місця" ставиться відмітка про те, що дана вакансія призначена (створена, виділена) для працевлаштування саме інвалідів.

Представник відповідача не надав суду доказів, що Приватна фірма "Наталі" подавала центру зайнятості звітів форми №3-ПН з відмітками у згаданій колонці № 15 про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів. Не підтвердив цього і позивач, пояснив лише, що підприємство самостійно нарахувало штрафні санкції, а значить обов'язків не виконало.

Оскільки підприємство-роботодавець своєчасно не здійснило сплату адміністративно-господарських санкцій, йому на підставі норми частини другої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" правомірно нарахована пеня в сумі 406,18 грн.

Оскільки Приватна фірма "Наталі" вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не виконала, заборгованість не сплатило, позовні вимоги Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

З урахуванням положень статті 94 КАС України судові витрати у формі судового збору у даній справі з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 158, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватної фірми "Наталі" (м. Львів, вул. Кульпарківська, 93, ідентифікаційний код 24119556) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів основний борг у сумі 70627,36 гривень та пеню у розмірі 406,18 гривень, всього - 71033 (сімдесят одну тисячу тридцять три) гривні 45 (сорок п'ять) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено 14 серпня 2013 р.

Суддя В.М.Кравчук