ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2013 року Справа № 803/164/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представника позивача Майлович Т. С., Скриннік В. Р.,
представника відповідача Костюка А. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВМП» до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВМП» звернулося з адміністративним позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.09.2012 року № 0001321601, яким зменшено суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у розмірі 265 406 грн. та визначено штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 132 703 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неправомірно виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21.09.2012 року № 0001321601, оскільки викладені в акті перевірки дані суперечать фактичним обставинам справи.
Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, та просили адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідач - Нововолинська ОДПІ позову не визнав, зазначаючи у своїх запереченнях, що перевірку працівниками було проведено в межах чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення винесено правомірно.
У судовому засіданні представник Нововолинської ОДПІ проти позову заперечив, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що ТзОВ «ВМП» в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2012 року у розмірі 1 070 407 грн.
На підставі направлення, виданого Нововолинською ОДПІ Волинської області ДПС, від 10.09.2012 року № 567 та відповідно до наказу від 06.09.2012 року № 533 проведена позапланова виїзна документальна перевірка достовірності нарахування ТзОВ «ВМП» від'ємного значення ПДВ за квітень 2012 року та декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2012 року у сумі 1 070 407 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ, поданій за відповідний звітний період.
За результатами перевірки складено акт від 21.09.2012 року № 4701334/16/36266887 про результати документальної позапланової виїзної перевірки достовірності нарахування ТзОВ «ВМП» від'ємного значення ПДВ за квітень 2012 року та декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2012 року, яким встановлено порушення:
- п. 3 та 4 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення, п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого ТзОВ «ВМП» завищено податковий кредит податкової декларації з ПДВ за квітень 2012 року по якій ведуться розрахунки з бюджетом на суму 230 899 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту на 230 899 грн.;
- п. 3 та 4 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення, п. 198.6 ст. 198, п. 202.4 Податкового кодексу України, в результаті чого ТзОВ «ВМП» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за травень 2012 року на 265 406 грн.;
- п. 3 та 4 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення, п. 200.4 Податкового кодексу України, в результаті чого ТзОВ «ВМП» завищено податковий кредит податкової декларації з ПДВ за травень 2012 року по якій ведуться розрахунки з бюджетом на суму 261 980 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за травень 2012 року на 261 980 грн.
На підставі акту перевірки від 21.09.2012 року № 4701334/16/36266887 Нововолинською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 21.09.2012 року № 0001321601, яким зменшено суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у розмірі 265 406 грн. та визначено штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 132 703 грн.
Не погоджуючись із отриманим податковим повідомленням-рішенням, позивачем було подано первинну скаргу від 01.10.2012 року Державній податковій служби у Волинській області. Рішенням Державної податкової служби у Волинській області від 22.10.2012 року № 4407/10/10-206 податкове повідомлення-рішення від 21.09.2012 року № 0001321601 залишено без змін, а скаргу без задоволення.
02.11.2012 року ТзОВ «ВМП» подало скаргу Державній податковій служби України про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ від 21.09.2012 року № 0001321601. Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду повторної скарги від 08.01.2013 року № 74/6/10-2115 податкове повідомлення-рішення від 21.09.2012 року № 0001321601 залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України у період до 1 січня 2015 року податок на додану вартість юридичними особами, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими підприємствами, визначеними розділом V Кодексу, іншими юридичними і фізичними особами, у тому числі фізичними особами - підприємцями, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, визначену розділом V Кодексу (далі - переробні підприємства), справляється з урахуванням таких особливостей:
1) норми цього пункту не поширюються на операції з постачання продукції, виготовленої переробними підприємствами з імпортованої сировини, сировини, поставленої не в живій вазі, сировини, що не є сировиною власного виробництва сільськогосподарських підприємств, визначених розділом V Кодексу, інших юридичних і фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, визначену цим Кодексом (далі - сільськогосподарські товаровиробники);
3) переробне підприємство веде окремий облік операцій з постачання власно виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками (далі - продукція), і з постачання інших товарів/послуг, у тому числі продукції, виготовленої із сировини, визначеної у підпункті 1 цього пункту, та складає податкову декларацію з податку на додану вартість і податкову декларацію з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції;
4) переробне підприємство суму сплаченого (нарахованого) податкового кредиту по виготовлених та/або придбаних товарах/послугах, основних засобах, які використовуються частково для виготовлення продукції, а частково для виготовлення інших товарів/послуг, розподіляє виходячи з частки використання таких товарів/послуг, основних засобів в операціях з постачання продукції та відповідно в операціях з постачання інших товарів/послуг, з урахуванням вимог розділу V Кодексу.
Судом встановлено, що позивач здійснює діяльність переробного підприємства, за результатами якої зобов'язаний складати податкову декларацію з податку на додану вартість (загальну) і податкову декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства).
Згідно із п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при
передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.2. ст. 198 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформленими з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Актом перевірки від 21.09.2012 року № 4701334/16/36266887 встановлено наступне.
Згідно поданої Нововолинській ОДПІ податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року з урахуванням поданого уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вказаний період та в розрахунку суми бюджетного відшкодування ТзОВ «ВМП» заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку податок на додану вартість у сумі 1 070 407 грн., зокрема, до бюджетного відшкодування у травні 2012 року ТзОВ «ВМП» заявлено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в розмірі 1 070 407 грн., яке виникло по податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року.
Актом позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ВМП» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку та у зменшення податкових зобов'язань наступних періодів за квітень 2012 року встановлено завищення ТзОВ «ВМП» у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 податкового кредиту на суму 230 899 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на 230 899 грн.
За наслідками перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 31.07.2012 року № 0000011501/226, яким зменшено від'ємне значення податку на додану вартість на суму 230 899 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржувалось в адміністративному порядку. Рішенням ДПС у Волинській області від 09.10.2012 року № 4220/10/10-206 податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Перевіркою декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2012 року встановлено, що в податковій декларації з урахуванням поданого уточнюючого розрахунку ТзОВ «ВМП» задекларовано податкове зобов'язання на суму 4 487 019 грн., податковий кредит на суму 4 714 492 грн. та визначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в сумі 227 473 грн.
Перевіркою правильності визначення податкового кредиту за травень 2012 року встановлено його завищення в податковій декларації з податку на додану вартість (загальній), по якій ведуться розрахунки з бюджетом на суму 261 980 грн. ПДВ та встановлено заниження податкового кредиту податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства на суму 261 980 грн. ПДВ.
ТзОВ «ВМП» в порушення пунктів 3, 4 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України не веде окремий облік операцій з постачання власної виробленої продукції (м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставленого м'яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками, і з постачання інших товарів (послуг).
В ході перевірки ТзОВ «ВМП» не було надано розрахунку розподілу податкових зобов'язань та податкового кредиту між податковою декларацією з податку на додану вартість (загальною) та податковою декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства) за період квітень, травень 2012 року, а тому Нововолинською ОДПІ зроблено розрахунок розподілу податкового кредиту та податкових зобов'язань самостійно на підставі даних бухгалтерського обліку та встановлено, що ТзОВ «ВМП» у травні 2012 року не включено до розподілу придбані ТМЦ та послуги по постачанню електроенергії, газу, оренди, палива, інших матеріалів на загальну суму 3 382 466,10 грн., в тому числі ПДВ - 676 493,22 грн.
Згідно складеного під час перевірки розподілу податкового кредиту між двома деклараціями (загальною та переробного підприємства) встановлено завищення ТзОВ «ВМП» податкового кредиту податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року, по якій ведуться розрахунки з бюджетом на суму 261 980 грн. та заниження на цю суму податкового кредиту податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства.
За результатами перевірки в загальній декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року зменшено податковий кредит на суму 261 980 грн., зменшено задеклароване від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту в сумі 227 473 грн. та визначено позитивне значення різниці в сумі 34 507 грн.
Крім цього, враховуючи матеріали перевірки ТзОВ «ВМП» за квітень 2012 року, зменшено залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (квітень 2012 року), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на 230 899 грн., зменшено залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду на суму 265 406 грн. та, відповідно, зменшено заявлений до відшкодування з бюджету податок на додану вартість на рахунок платника в банку на суму 265 406 грн.
Відповідно, заявлений ТзОВ «ВМП» в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року до бюджетного відшкодування за рахунок платника у банку податок на додану вартість у розмірі 1 070 407 грн., перевіркою зменшено на 265 406 грн., підтверджено до бюджетного відшкодування у розмірі 620 344 грн. та зазначено, що сума бюджетного відшкодування у розмірі 184 657 грн. буде підтверджена після надходження відповідей на зустрічні звірки ланцюгу постачання до виробника.
Для встановлення усіх обставин, які мають істотне значення для справи, судом за клопотанням позивача ухвалами від 27.02.2013 року та від 05.06.2013 року було призначено проведення судової експертизи, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз. Розгляд справи було двічі зупинено судом до отримання висновку експерта.
Як вбачається з повідомлень Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 08.05.2013 року № 770 та від 25.07.2013 року № 2075 у зв'язку з відсутністю у наданих на дослідження документах первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та розрахунків, передбачених вимогами Податкового кодексу України, щодо формування розміру податкового кредиту, відображеного за даними податкових декларацій з податку на додану вартість ТзОВ «ВМП» за квітень, травень 2012 року, а клопотання експерта від 19 червня 2013 року про надання додаткових документів, необхідних для проведення дослідження, задоволено частково, експертові не надається можливим провести повне та об'єктивне дослідження та надання висновку. А тому висновок судово-економічної експертизи експертом не надано, так як в матеріалах справи відсутні джерела інформації щодо правильності формування показників податкового кредиту, відображених за даними податкових декларацій з податку на додану вартість ТзОВ «ВМП» за квітень, травень 2012 року та неповним виконанням клопотання про надання додаткових документів.
Вирішуючи спір, суд також зважає, що у силу вимог ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, що з огляду на запроваджений ст. 8 Конституції України принцип верховенства права та в кореспонденції з приписами ч. 1 ст. 71 КАС України означає обов'язок кожної особи, яка бере участь в адміністративній справі довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Позивач, оскаржуючи спірне податкове повідомлення-рішення, не надав первинних документів (податкових накладних, рахунків-фактур, актів прийому-передачі, платіжних доручень), які б спростовували висновки, викладені в акті перевірки, ні для проведення експертизи, ні до матеріалів адміністративної справи. При проведенні перевірки Нововолинській ОДПІ первинні документи також не були надані.
З огляду на вище викладене та з врахуванням встановлених обставин справи суд вважає, що адміністративний позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.09.2012 року № 0001321601 є не обґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 160, ч. 3 ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 13 серпня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя О. О. Андрусенко