Головуючий у 1 інстанції - Дворников М.С.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2013 року справа №805/8777/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О., секретар судового засідання Казакова Т.М., за участю представника позивача Звєрєвої О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2013 р. у справі № 805/8777/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Великоанадольський вогнетривкий комбінат" до Державного реєстратора Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області, Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позивом до до Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області, державного реєстратора Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач, всупереч вимог пункту 30 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 513 (далі - Порядок № 513), не вніс до Державного земельного кадастру отримані в результаті інвентаризації земель позивача відомості.
Просить визнати протиправною бездіяльність Державного земельного агентства в Мар'їнському районі Донецької області та державного реєстратора Управління Державного земельного агентства в Мар'їнському районі Донецької області щодо невнесення даних про інвентаризацію земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степненської сільської ради Мар'їнського району Донецької області, зобов'язати відповідачів здійснити дії по внесенню відомостей інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степненської сільської ради Мар'їнського району Донецької області ПАТ "ВАВК" до Державного земельного кадастру в електронному та паперовому носіях.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2013 р. у справі № 805/8777/13-а позовні вимоги задоволено.
Визнано бездіяльність Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області та державного реєстратора Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області щодо невнесення даних інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степанівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області протиправною.
Зобов'язано Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області та державного реєстратора Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області здійснити дії по внесенню даних інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степанівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області публічного акціонерного товариства "Великоанадольський вогнетривкий комбінат" в державний земельний кадастр, в електроному та паперовому носіях.
З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Апелянт вважає, що згідно до п. 27 «Порядку проведення інвентаризації земель», затвердженого постановою Кабінету Мінистрів України від 23.05.2013 року № 513 технічна документація, що розробляється під час формування земельних ділянок із земель запасу, не переданих у власність (користування), подається виконавцем відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, яка в установленому порядку погоджує її або надає мотивовану відмову. Просить рішення суду скасувати і прийняти нове, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, відзову на скаргу, встановила наступне.
Актом на право дострокового тимчасового користування землею, виданого виконавчим комітетом Волноваської районної ради депутатів трудящих Донецької області 06 травня 1983 року, Великоанадольському вогнетривкому комбінату (нині - ПАТ "ВАВК") передано у довгострокове тимчасове користування 135,7 га землі для каолінового кар'єру без визначення строку користування. Акт видано на підставі постанови Донецької обласної ради від 25.11.1981 № 1462/6-р та зареєстровано в книзі реєстрації землекористувань за № 14 (а.с. 13-16).
Актом на право дострокового тимчасового користування землею, виданого виконавчим комітетом Мар'їнської районної ради народних депутатів Донецької області від 23.10.1987 р., Великоанадольському вогнетривкому комбінату передано у довгострокове тимчасове користування 20,2 га землі для каолінового кар'єру строком на 13 років. Акт видано на підставі постанови Донецької обласної ради від 16.03.1987 № 97-р (а.с. 17-20).
24.12.1998 Волноваською районною радою народних депутатів Волноваського району Донецької області видано Державний акт на право постійного користування землею серії І-ДН № 006908, згідно якого Великоанадольському вогнетривкому комбінату надано 108,7649 га землі у постійне користування для експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд в межах згідно з планом користування. Державний акт на право постійного користування землею видано на підставі рішення Волноваської районної ради народних депутатів від 05.05.1998, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування за № 375 (а.с. 21-27).
19.12.2008 між Мар'їнською районною державною адміністрацією та Відкритим акціонерним товариством "Великоанадольським вогнетривким комбінатом" укладено договір оренди, відповідно до якого земельна ділянка несільськогосподарського призначення загальною площею 67,2 га, кадастровий номер 1423387400:07:00:0467 (а.с. 28-29), передана в строкове платне користування вказаному товариству на п'ять років. Земельна ділянка передана під розробку кар'єру каолінів, умовами використання об'єкту оренди, окрім іншого, є використання земельної ділянки за цільовим призначенням із забороною зміни цільового призначення.
Відповідно до статуту позивача ПАТ "ВАВК" є правонаступником всіх прав та обов'язків Відкритого акціонерного товариства "Великоанадольський вогнетривкий комбінат".
Цей договір набрав чинності 19.12.2008 року, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 4АА007228-040816300674 (а.с. 30-34).
У 2013 році Товариством з обмеженою відповідальністю "Земельно-кодастровий центр" (ліцензія серії АД № 076278) на замовлення позивача підготовлено технічну документацію з проведення інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степненської сільської ради Мар'їнскього району Донецької області, орієнтовною площею 169,8420 га. Копії матеріалів цієї технічної документації містяться в матеріалах справи.
В подальшому, Товариство з обмеженою відповідальністю "Земельно-кодастровий центр" (розробник документації) подало копії матеріалів, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, до місцевого фонду документації із землеустрою в паперовій та електронній формі з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.
Листом від 18.03.2013 року № 1 Управління Дерземагенства у Мар'їнському районі Донецької області відмовило Товариству з обмеженою відповідальністю "Земельно-кадастровий центр" у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, вмотивувавши відмову невідповідністю поданих документів вимогам законодавства, а саме відсутністю висновку комісії з розгляду питань пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (а.с. 43).
11.04.2013 Товариство з обмеженою відповідальністю "Земельно-кадастровий центр" повторно звернулось до Управління Дерземагенства у Мар'їнському районі Донецької області з метою внесення даних інвентаризації ПАТ "ВАВК" в Державний земельний кадастр в електронному та паперовому вигляді.
Повторне звернення заявник вмотивував змінами в законодавстві, а саме виключенням з 21.03.2013 пункту 27 Порядок № 513, правила якого передбачали обов'язкове погодження документації відповідною комісією.
Зазначений лист отримано управлінням Дерземагенства у Мар'їнському районі Донецької області 11 квітня 2013 року (вх. № 857), що підтверджується відміткою на цьому листі (а.с. 44).
Проте відповідач у встановлений пунктом 30 Порядку № 513 семиденний строк відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, до Державного земельного кадастру не вніс.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 5 цього Закону Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях. Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок № 1051), у відповідності до пп. 1 п. 9 якого внесення або надання відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення належить до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить зобов'язати відповідача внести до Державного земельного кадастру дані інвентаризації земель.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про землеустрій" інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з п. 8 Порядку № 513 підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
За результатами проведення інвентаризації земель виконавцем робіт складається технічна документація, що включає: 1) технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель; 2) пояснювальну записку, яка містить коротку характеристику об'єкта інвентаризації, підстави для виконання робіт, реквізити виконавця, опис матеріалів, використаних під час складання технічної документації, зміст і склад виконаних робіт із землеустрою; 3) текстові матеріали: рішення органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування або суду про проведення інвентаризації земель; копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час проведення інвентаризації земель; матеріали топографо-геодезичних вишукувань; додатки, які складаються у формі таблиць і містять дані, зазначені у пунктах 22 - 23 цього Порядку; пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, і Державному земельному кадастрі; 4) графічні матеріали - робочий і зведений інвентаризаційні плани (пункт 26 Порядку № 513).
Відповідно до п. 30 Порядку № 513 відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, підлягають внесенню до Державного земельного кадастру протягом семи робочих днів після передачі копій матеріалів, отриманих в результаті проведення інвентаризації земель, до місцевого фонду документації із землеустрою.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на положення пункту 27 Порядку № 513 в редакції, яка діяла до 21.03.2013 року і передбачала, що технічна документація, яка розробляється під час формування земельних ділянок із земель запасу, не переданих у власність (користування), подається виконавцем відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, яка в установленому порядку погоджує її або надає мотивовану відмову. Комісія розглядає технічну документацію протягом трьох тижнів з дня надходження та видає висновок про її погодження або відмову.
Відсутність висновку комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою стало підставою для відмови позивачу у внесенні відомостей інвентаризації до Державного земельного кадастру, відповідно до листа відповідача від 18.03.2013 року № 1.
Згідно з пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 р. N 154 "Про внесення змін до Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності з 21.03.2013, пункт 27 Порядку № 513 виключено, а тому посилання відповідача на зазначений пункт обґрунтовано не прийнято до уваги судом першої інстанції.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2013 р. у справі № 805/8777/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала суду складена 13.08.2013 року.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
І.В. Сіваченко О.О. Шишов