Постанова № 32952967, 08.08.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2013
Номер справи
808/5343/13-а
Номер документу
32952967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2013 року о 10 год. 16 хв. Справа № 808/5343/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

при секретарі судового засідання Пелеху С.І.

за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «БЕНЕФІЦІАР», м. Запоріжжя

про стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - НАЦКОМФІНПОСЛУГ, позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «БЕНЕФІЦІАР» (далі - ТОВ «ФК «БЕНЕФІЦІАР», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача до Державного бюджету України штраф у сумі 3400,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про фінансові послуги та державне рулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-III (в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №2664-III) та зазначено, що за порушення відповідачем вимог Закону України №2664-III позивачем на підставі акта від 03.12.2012 №118/16/03-ФК було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 3400,00 грн., накладеного постановою про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 24.12.2012 №118/16/03/01-ФК. Акт про порушення та постанова направлялись відповідачу, проте на момент пред'явлення позову документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови до позивача не надходило, документів щодо оскарження вищезазначеної постанови до позивача також не надходило. У зв'язку з викладеним позивач просить стягнути з відповідача штраф у сумі 3400,00 грн. у судовому порядку.

Ухвалою суду від 07 червня 2013 року зазначену позовну заяву було залишено руху в зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків до 09.07.2013. Так, на виконання вимог зазначеної ухвали у встановлений строк на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.

Ухвалою від 10 липня 2013 року відкрито провадження у справі №808/5343/13-а та призначено справу до розгляду.

Зазначена ухвала, разом із повістками про виклик до суду, надсилалась на юридичні адреси сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Позивач отримав вказану ухвалу та повістку, про що свідчить підпис на вказаному рекомендованому повідомленні. Від відповідача повернулись конверти із відміткою відділення поштового зв'язку «за зазначено адресою не проживає».

Згідно із ч. 11 ст. 35, ч. 3 ст. 167 КАС України відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про судовий розгляд даної справи.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, 23.07.2013 надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, позов підтримує.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФК «БЕНЕФІЦІАР» (ідентифікаційний код 37265439) є юридичною особою, яка зареєстрована Виконавчим комітетом Запорізької міської ради 19.08.2010 за адресою: 69002, Запорізька область, м. Запоріжжя, Жовтневий район, вул. Гоголя, буд. 87.

03.12.2012 позивачем було складено Акт №118/16/03-ФК про порушення законодавства про фінансові послуги ТОВ «ФК «БЕНЕФІЦІАР», в якому зазначено, що відповідачем порушено вимоги ст. 14 Закону України №2664-III, п.п. «а», «б» п.2.2, п.п.»б», «в» п. 2.4 розділу 2 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами-суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 №27, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 за №431/9030, щодо неподання звітних даних у строки, встановлені НАЦКОМФІНПОСЛУГ, а саме звітність за 4 квартал 2011 року, за 2011 рік, а також за 1 квартал, 2 квартал та 3 квартал 2012 року.

Вказаний Акт надсилався на юридичну адресу ТОВ «ФК «БЕНЕФІЦІАР» разом з листом (вих.№5612/16-8 від 04.12.2012) засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

За наслідками розгляду акту №118/16/03-ФК від 03.12.2012 позивачем прийнято постанову №118/16/03/01-ФК від 24.12.2012, про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до ТОВ «ФК «БЕНЕФІЦІАР» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3400,00 грн. Сума штрафу підлягала сплаті в десятиденний термін з дня отримання постанови про застосування штрафу.

Вказану постанову було надіслано разом з листом (вих.№6278/16-8 від 25.12.2012) на адресу відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Вказана сума відповідачем в добровільному порядку сплачена не була, у зв'язку з чим позивач звернувся із позовом про стягнення вказаної суми в судовому порядку.

Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, що виникають між учасниками ринків фінансових послуг під час здійснення операцій з надання фінансових послуг регулюються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-III.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України №2664-III фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

За приписами ч. 2 ст. 2 Закону України №2664-III фінансові установи в Україні діють відповідно до цього Закону з урахуванням норм законів України, які встановлюють особливості їх діяльності.

Згідно з ч.1 ст. 14 Закону України №2664-III фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Правила складання та подання звітності фінансовими установами визначені Порядком надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України №27 від 27.01.2004 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 за №431/9030 (далі - Порядок №27).

Відповідно до п.2.1 розділу 2 Порядку №27 фінансові компанії - управителі подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності за: а) місяць; б) квартал; в) рік.

За правилами п.2.4 розділу 2 Порядку №27 фінансові компанії подають звітність до Нацкомфінпослуг у такі терміни: а) за місяць - до 15-го числа місяця включно, наступного за звітним; б) квартальну - до 25-го числа місяця включно, наступного за звітним кварталом; в) річну - протягом кварталу після закінчення року, але не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним.

Контроль за дотриманням вимог цього Порядку здійснюється Нацкомфінпослуг відповідно до законодавства України (Розділ 6 Порядку №27).

Відповідно до п. 1 Положення «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг», затверджене Указом Президента України від 23.11.2011 №1070/2011 (далі - Положення №1070/2011), державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством, здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (НАЦКОМФІНПОСЛУГ).

Частиною 1 ст. 27 Закону України №2664-III передбачено, що основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері, захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг. Такі ж самі положення містить і п. 3 Положення №1070/2011.

ТОВ «ФК «БЕНЕФІЦІАР» є юридичною особою, яка має право надавати фінансові послуги та перебуває на обліку в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та є суб'єктом нагляду Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України №2664-III у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно до п. 3 ст. 40 Закону України №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такий захід впливу, як накладення штрафу в розмірах, передбачених статями 41 і 43 цього Закону.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 41 передбачено, що за уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено судом, за порушення відповідачем вимог Закону України №2664-III та Порядку №27, позивачем на підставі акту №118/16/03-ФК від 03.12.2012 було прийнято постанову №118/16/03/01-ФК від 24.12.2012, якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 3400,00 грн.

Відповідно до резолютивної частини вищезазначеної постанови, відповідача було зобов'язано сплатити штраф в десятиденний термін з дня отримання постанови про застосування штрафу, а також було зобов'язано повідомити в термін до 24.01.2013 про сплату штрафу та надати копії підтверджуючих документів.

Вказана постанова направлялась на адресу відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, проте на момент пред'явлення цього позову документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови, до НАЦКОМФІНПОСЛУГ не надходило, отже, сума штрафу у розмірі 3400,00 грн. відповідачем не була перерахована до Державного бюджету України.

До НАЦКОМФІНПОСЛУГ не надходило документів щодо оскарження постанови №118/16/03/01-ФК від 24.12.2012.

Частиною третьою статті 41 Закону України №2664-III передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

На момент розгляду справи в суді, сума штрафу у розмірі 3400,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11,71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «БЕНЕФІЦІАР» (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 87, код ЄДРПОУ 37265439) до Державного бюджету України, (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Шара