Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2013 р. Справа №805/5865/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:00 год.
місто Донецьк, вулиця 50-ї Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретарі судового засідання Столяренко Г.С.,
за участю представників сторін:
від позивача Подгузової Г.Г.
від відповідача Губанової Ю.Г.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське - рибоводне підприємство» до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу № Ю-169 від 05.02.2013 року в частині 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн., штрафні санкції 130,97 грн., та скасування вимоги про сплату боргу № Ю-692 від 01.03.2013 року в частині 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн., штрафні санкції 130,97 грн.
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське - рибоводне підприємство» (позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (відповідач) про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу № Ю-169 від 05.02.2013 року в частині 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн., штрафні санкції 130,97 грн., та скасування вимоги про сплату боргу № Ю-692 від 01.03.2013 року в частині 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн., штрафні санкції 130,97 грн. Заявлені позовні вимоги позивач мотивує тим, що 21.05.2012 року Господарським судом Донецької області відкрито провадження у справі про банкрутство позивача. Згідно ст. 14 Закону України «Про поновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», всі конкурсні кредитори протягом 30 днів від дня опублікування оголошення про відкриття справи про банкрутство зобов'язані надати господарському суду вимоги до боржника, копії - розпоряднику майна та боржнику. В Постанові Верховного Суду України № 15 від 18.12.2009 року зазначено, що конкурсні кредитори, що своєчасно не звернулися з вимогами до боржника, втрачають право вимоги до боржника. Як вбачається з ухвали Господарського суду Донецької області від 04.12.2012 року, у справі про банкрутство до позивача звернулись кредитори, серед яких не має відповідача. Таким чином позивач вважає, що УПФУ втратило право вимоги відносно платежів, нарахованих з 01.01.2011 по 21.05.2012 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала. Пояснила суду, що вимоги позивача в даній справі не ґрунтуються на законних підставах та просила відмовити у задоволенні позову.
Позивач - публічне акціонерне товариство «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське-рибоводне підприємство» зареєстроване в якості юридичної особи. Знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька за № 05-16-04-10449, що підтверджується повідомленням про взяття на облік.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
05.02.2013 року відповідачем виставлена позивачу вимога № Ю-169 про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 49024,46 грн. та штрафний санкцій в сумі 130,97 грн. (а.с.4).
01.03.2013 року відповідач виставив позивачу вимогу № Ю-692 про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 51228,19 грн. та штрафний санкцій в сумі 130,97 грн. (а.с. 5).
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 21.05.2012 року порушена справа про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське-рибоводне підприємство», в газеті «Голос України» № 155 (5405) від 21.08.2012 року опубліковано оголошення про порушення справи № 5006/5/22-9б/2012 про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське-рибоводне підприємство».
Після публікації оголошення до суду з письмовими заявами з вимогами до боржника у визначений ч.1 ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції що діяла на момент порушення справи про банкрутство позивача) строк звернулися 11 кредиторів, серед яких відповідача немає.
Як було встановлено судом під час розгляду справи заборгованість, що зазначена УПФУ в спірних вимогах виникла у позивача до 21.05.2012 року, тобто до порушення справи про банкрутство. Вказані обставини також були безпосередньо підтверджені і представником відповідача в судовому засіданні.
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції що діяла на момент порушення справи про банкрутство позивача) конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Згідно з ч.2 ст.14 цього ж Закону, вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Таким чином, відповідач втратив право вимоги до позивача заборгованості за період з 01.01.2011 року по 21.05.2012 року, тобто по день винесення ухвали про порушення справи про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське-рибоводне підприємство».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи рішення відповідача щодо відповідності ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що відповідач діяв с перевищенням наданих йому повноважень, а оскаржувані вимоги прийняті необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
За приписами ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони,
яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства «Луганське обласне обласне виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство» до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу № Ю-169 від 05.02.2013 року в частині 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн., штрафні санкції 130,97 грн., та скасування вимоги про сплату боргу № Ю-692 від 01.03.2013 року в частині 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн., штрафні санкції 130,97 грн. - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу № Ю-169 від 05.02.2013 року прийняту управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька в частині стягнення заборгованості з публічного акціонерного товариства «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське-рибоводне підприємство» в сумі 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн. та штрафні санкції 130,97 грн.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу № Ю-692 від 01.03.2013 року прийняту управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька в частині стягнення заборгованості з публічного акціонерного товариства «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське-рибоводне підприємство» в сумі 31389,04 грн. в тому числі основний борг 31258,07 грн. та штрафні санкції 130,97 грн.
Стягнути на користь публічного акціонерного товариства «Луганське обласне виробниче сільськогосподарське-рибоводне підприємство» з Державного бюджету України сплачений судовий збір в розмірі 628 (шістсот двадцять вісім) гривень.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 22 липня 2013 року.
Постанова в повному обсязі виготовлена 25 липня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Грищенко Є.І.