УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "08" серпня 2013 р. Справа № 906/740/13
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Прядко О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Гриценко Я.А. - довір. №26/77 від 22.01.2013;
від відповідача: Чениш О.М. - довір.№1 від 29.07.2013
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Житомирської міської ради (м.Житомир)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Жерок-Альфа" (м.Житомир)
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.69 ГПК України, за клопотанням позивача строк розгляду спору продовжено на п'ятнадцять днів.
Позивач звернувся до суду з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006, укладеного Житомирською міською радою та ТОВ "Жерок-Альфа" щодо розмірів орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на умисне ухилення відповідача від приведення договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 у відповідність вимогам рішення Житомирської міської ради від 24.01.2013 №498, яким було затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки та орендної плати за використання ТОВ "Жерок-Альфа" земельної ділянки №040620900181 загальною площею 1,6807 га, що знаходиться за адресою: м.Житомир, вул.Промислова, 1/154.
31.07.2013 на адресу господарського суду від Головного управління Держземагентства у Житомирській області на запит суду від 11.07.2013 №906/740/13/6777/13 надішли наступні документи: копія розрахунку визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки ТОВ "Жерок-Альфа" (для обрахунку земельного податку) станом на 09.07.2005 та копія розрахунку про орендну плату за використання земельної ділянки ТОВ "Жерок-Альфа" станом на 01.11.2005 (а.с.82-85).
08.08.2013 до суду надійшло клопотання №301 від 08.08.2013 (а.с.87-88), згідно якого представник відповідача повідомив, що 31.07.2013 ухвалою господарського суду Житомирської області було порушено провадження у справі №906/1075/13 за позовом ТОВ "Жерок-Альфа" до Житомирської міської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006. Зокрема, зауважив, що оскільки предметом розгляду справи №906/740/13 є внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006, то справи є пов'язаними між собою, так як у разі розірвання договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 внести зміни до даного договору буде не можливо. У зв'язку з вказаним, представник відповідача просить суд зупинити розгляд справи №906/740/13 до моменту набрання рішенням законної сили у справі №906/1075/13 (а.с.87-88).
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. В судовому засіданні повідомив, що в прохальній частині позову було помилково вказано дату укладення договору оренди землі 14.03.2006, тоді як правильною датою укладення договору є - 17 лютого 2006 року. У зв'язку з викладеним, представником позивача подано заяву б/н від 17.02.2006, згідно якої останній просить внести зміни та вважати датою вказаною в прохальній частині позовної заяви саме - 17.02.2006 (а.с.89). Проти клопотання щодо зупинення розгляду справи представник позивача заперечив.
Суд прийняв вищевказану заяву представника позивача до розгляду, спір вирішується з урахування заяви б/н від 17.02.2006.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву №97 від 01.07.2013 (а.с.58-59), клопотання №301 від 08.08.2013 про зупинення розгляду справи №906/740/13 підтримав. Зокрема, представник відповідача зазначив, що прийняте рішення орендодавцем, а також зміна нормативної грошової оцінки землі не можуть бути підставами для зміни розміру орендної плати відповідно до змісту договору оренди. Грошова оцінка землі передує укладенню цивільно-правових угод, в тому числі договорів оренди землі, а тому встановлення нової грошової оцінки земель породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, укладених після її встановлення, та не є обов'язковою підставою для внесення до договору оренди земельної ділянки змін в частині розміру орендної плати. Таким чином, на думку відповідача, для сторін за спірним договором залишається незмінною та чинною нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки, яка зазначена в п.3 договору від 17.02.2006.
Також представник відповідача в судовому засіданні надав копії реєстраційних документів ТОВ "Жерок-Альфа", які просив долучити до матеріалів справи, з приводу чого подав клопотання, яке було задоволено судом (а.с.90-100).
Вирішуючи в судовому засіданні клопотання представника відповідача №301 від 08.08.2013 про зупинення розгляду справи №906/740/13, господарський суд враховує те, як пов'язана ця справа зі справою №906/1075/13, а також чим обумовлюється неможливість її розгляду.
Обґрунтовуючи необхідність зупинення провадження у справі №906/740/13 відповідач посилається на те, що до моменту закінчення розгляду справи №906/1075/13 про розірвання договору оренди землі, є неможливий розгляд справи про внесення змін до даного договору оренди землі, так як у разі прийняття рішення про внесення змін до договору оренди його виконання в подальшому буде неможливе.
Частиною 1 статті 79 ГПК України встановлено, що підставою для зупинення провадження у справі є неможливість розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
При цьому, слід зазначити, що неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи; певної черговості розгляду вимог.
Так, предметом позову у справі №906/740/13 є вимога про внесення змін до договору оренди землі від 17.02.2006, а предметом спору у справі №906/1075/13 - вимога про розірвання вищевказаного договору оренди від 17.02.2006.
Слід зазначити, що заявлені сторонами у вказаних справах вимоги є пов'язаними між собою фактом укладення договору оренди землі від 17.02.2006. Однак, суд не вбачає підстав, які б свідчили про неможливість окремого розгляду заявлених сторонами позовів. Обставини, якими позивач обґрунтовує, а відповідач заперечує позовні вимоги у справі №906/740/13 можуть бути встановлені судом у вказаній справі самостійно. Рішення суду у справі №906/1075/13 не може вплинути на збирання та оцінку доказів у справі №906/740/13.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні клопотання представника відповідача №301 від 08.08.2013 про зупинення розгляду справи №906/740/13 слід відмовити за безпідставністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
17.02.2013 між Житомирською міською радою (позивач/орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Жерок-Альфа" (відповідач/орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки з додатками до нього (далі - договір, а.с.16-19).
Відповідно до п.1 договору орендодавець на основі рішення 28 сесії Житомирської міської ради 4 скликання від 09.12.2005 №584 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншої промисловості за адресою: м.Житомир по вул.Промисловій, №1/154.
Згідно п.п.2,3 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,6807га, в т.ч. під будівлями та спорудами - 0,4646га, під проходами, проїздами та площадками - 1,2161га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1321568,11грн.
Сторони погодили, що оскільки право користування вищевказаною земельною ділянкою посвідчене державним актом на право постійного користування землею, дія якого продовжена, відповідно до підпункту 1 пункту 1 Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України" від 06.10.2004 №2059-ІУ, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить: 13215,68грн. в рік на період до 01.01.2008. Після закінчення зазначеного терміну орендну плату за користування цією земельною ділянкою встановити в розмірі 16519,60грн. в рік.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.6). Орендна плата вноситься щомісячно до п'ятнадцятого числа поточного місяця (п.7).
Відповідно до п.35 договору, останній набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Судом встановлено, що договір зареєстровано у Житомирському міському відділі Житомирської регіональної філії Центру Державного земельного кадастру, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис: 23 березня 2006 рік №040620900181.
23.03.2006 між сторонами спору було підписано акт прийому-передачі земельної ділянки (об'єкта оренди) площею 1,6807га терміном на 25 років (а.с.19).
Частиною 2 ст.18 ЗУ "Про оцінку землі" встановлено, що грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Статтею 15 та частиною 2 статті 20 ЗУ "Про оцінку землі" передбачено, що підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; при цьому, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 15 сесії п'ятого скликання Житомирської міської ради від 05.09.2007 №369 було затверджено матеріали коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира та в період жовтень-грудень 2007 року введено в дію відкориговану грошову оцінку земельних ділянок міста Житомира (а.с.44)
В подальшому, 21.11.2007 рішенням 18 сесії п'ятого скликання Житомирської міської ради від 21.11.2007 №456 введено в дію нові розміри плати за землю для юридичних та фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності та громадян міста з 01.01.2008 (а.с.45).
З метою забезпечення економічного регулювання земельних відносин, запровадження прозорого підходу до встановлення диференційованих відсотків від нормативної грошової оцінки при встановленні (зміні, перегляді) розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та в зв'язку із змінами в законодавстві, керуючись Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду землі", Податковим кодексом України, рішенням 7 сесії шостого скликання Житомирської міської ради від 07.10.2011 №195 було внесено зміни до рішення Житомирської міської ради від 08.04.2009 №956, зокрема, викладено додаток 1 до рішення ("Положення про порядок встановлення розмірів та справляння орендної плати за земельні ділянки в м.Житомирі, які перебувають у державній і комунальній власності") в новій редакції (а.с.46-57).
Також п.8 рішенням ЖМР від 8.04.2009 №956 було визначено, що раніше укладені договори оренди є чинними в частині, що не суперечать вимогам цього рішення та підлягають приведенню у відповідність у разі звернення заявників на підставі рішень Житомирської міської ради.
24.01.2013 у зв'язку з веденням в дію з 01.01.2008 нових розмірів плати за землю для юридичних, фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності та громадян відповідно до рішень Житомирської міської ради від 05.09.2007 №369, від 21.11.2007 №456, керуючись ст.12 Земельного кодексу України, ст.ст.26,60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Податкового кодексу України, ст.ст.648,652-653 Цивільного кодексу України, рішенням 19 сесії шостого скликання Житомирської міської ради №498 було затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки та орендної плати за користування земельними ділянками на умовах оренди в м.Житомирі наступним землекористувачам, зокрема: ТОВ "Жерок-Альфа" (договір оренди земельної ділянки площею 1,6807га по вул.Промисловій, 1/154, від 23.03.2006 №040620900181): Нормативна грошова оцінка становить 5389628,78грн. Орендна плата становить 177857,75грн. в рік. Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 3,300 (а.с.13-15).
За частиною 1 статті 15 ЗУ "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У відповідності до ст.30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні положення містить і пункт 29 договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у конкретних випадках: коли це прямо встановлено договором або законом, або у зв'язку з істотною зміною обставин.
Абзацом 5 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (зі змінами та доповненнями) передбачено, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 30.05.2011 у справі №17/299-10.
Зі змісту вищевказаних постанов ВСУ та ВГСУ вбачається, що підставою для перегляду в судовому порядку розміру встановленої умовами договору орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є законодавча зміна саме граничного розміру орендної плати за наявності відповідного застереження про можливість такого збільшення орендної плати у самому договорі. При цьому, в такому випадку розмір орендної плати підлягає збільшенню лише у разі, коли визначена в договорі орендна плата є нижчою за встановлений на законодавчому рівні її граничний розмір.
Відповідно до п.8 договору сторони визначили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст.288 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку та більшою, ніж 12% нормативної грошової оцінки.
Встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі, у зв'язку з підвищенням тарифів, ставок (коефіцієнтів), а також враховуючи набрання чинності Податковим кодексом України, Житомирською міською радою 24.01.2013 за №498 було прийнято рішення, яким затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки за користування земельними ділянками на умовах оренди в м.Житомирі.
Суд зазначає, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно пояснень представників сторін, рішення ЖМР №498 від 24.01.2013, на підставі якого визначено розмір плати за користування земельною ділянкою, відповідачем не оскаржувалось, отже воно є чинним та обов'язковим до виконання всіма землекористувачами м.Житомира, шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди.
Згідно приписів статті 188 Господарського процесуального кодексу України (ч.1-ч.4), які регулюють порядок зміни та розірвання господарських договорів, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Таким чином, діючим законодавством встановлено порядок внесення змін до договорів, яким передбачено, що особа, на думку якої необхідно змінити попередні домовленості, повинна надіслати власні пропозиції (примірник угоди, яку пропонується укласти для зміни договору) іншій стороні по договору, і лише у разі неповідомлення останнім про результати розгляду цих пропозицій та/або недосягнення сторонами згоди відносно зміни умов договору, у сторони, ініціатора внесення змін до існуючого договору, виникає право звернутись до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Згідно листа №15/14689, направленого виконавчим комітетом Житомирської міської ради ТОВ "Жерок-Альфа" 22.02.2013 вбачається, що останнього було повідомлено про прийняте ЖМР 24.01.2013 рішення №498, яким встановлено новий розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: вул.Промислова, 1/154 в м.Житомирі, та яка використовується згідно договору оренди землі від 23.03.2006 №040620900181. Разом з листом, міською радою було направлено товариству зміни до договору оренди земельної ділянки по вул.Промислова, 1/154 від 23.03.2006 №040620900181 і зобов'язано товариство в двотижневий строк з дня отримання листа та ознайомлення з документами направити на адресу Житомирської міської ради підписані зміни до договору оренди земельної ділянки для їх подальшої реєстрації. Також ТОВ "Жерок-Альфа" було попереджено, що у разі неповернення документів або відсутності повідомлень щодо його намірів, виконком Житомирської міської ради надасть документи до суду (а.с.10-12).
У відповідь на пропозицію позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки по вул.Промислова, 1/154 від 23.03.2006 №040620900181, відповідач листом №46 від 11.03.2013 повідомив міську раду, що новий розмір річної плати за користування земельною ділянкою - 177857,75грн. порівняно з 16519,60грн. потребує наявності у підприємства значних вільних обігових коштів, яких фактично у ТОВ "Жерок-Альфа" не має, у зв'язку з цим власниками підприємства було вирішено вилучити з користування частину земельної ділянки. Зокрема, відповідач зазначив, що про хід розробки технічної документації для виконання цього рішення позивача буде повідомлено (а.с.60).
Положенням про порядок встановлення розмірів та справляння орендної плати за земельні ділянки в м.Житомирі, які перебувають у державній і комунальній власності, від 07.10.2011 №195, а саме п.п.3.2,3.4, передбачено, що розрахункові ставки орендної плати підлягають коригуванню при встановленні Верховною Радою України нових ставок земельного податку та зміни грошової (економічної) оцінки земель м.Житомира. У разі зміни ставок земельного податку, в тому числі затвердження нової грошової оцінки земель міста, або змін визначених законодавством, Житомирська міська рада інформує орендарів земельних ділянок через засоби масової інформації: офіційний веб-сайт міської ради та газету "Місто" про необхідність та термін проведення перерахунку розміру річної орендної плати за земельні ділянки.
Після прийняття відповідного рішення Житомирської міської ради про затвердження нової орендної плати орендар зобов'язаний в місячний термін з дня затвердження міською радою нового розміру орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у його користуванні, укласти додаткову угоду про внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати та провести державну реєстрацію цієї угоди.
Судом встановлено, що відповідач надісланий позивачем примірник змін до договору оренди земельної ділянки по вул.Промислова, 1/154 від 23.03.2006 №040620900181 на адресу Житомирської міської ради не повернув, отже вимог рішення міської ради від 24.01.2013 №498 не виконав, що свідчить про ухилення останнього від приведення договору оренди землі у відповідність з вимогами чинного законодавства України.
Відповідно до статей 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами і іншими учасниками процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Заперечення відповідача спростовуються наявними в матеріалах справи доказами та доводами суду.
Враховуючи вищевикладене, а також всебічно, повно і об'єктивно розглянувши в судовому засіданні всі обставини справи в їх сукупності; дослідивши подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази; належним чином проаналізувавши відносини сторін, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та законність заявлених Житомирською міською радою позовних вимог.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Зважаючи, що при зверненні позивача до суду останнім було сплачено 1147,50грн. судового збору, замість 1147,00грн., керуючись п.1 ч.1 ст.7 Закону України „Про судовий збір", позивачу слід повернути з Державного бюджету України 0,50грн. судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33,34,49,69,79,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до пункту 3 та пункту 5 договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006, укладеного між Житомирською міською радою (10014, м.Житомир, Корольовський район, майдан ім.С.П.Корольова, буд.4/2, ідент. код 13576954) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Жерок-Альфа" (10025, м.Житомир, Корольовський район, вул.Промислова, буд.1/154, ідент. код 14348468), виклавши їх в наступній редакції:
"п.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5389628,78грн."
"п.5 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 177857,75грн. в рік.
Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 3,300".
3. Повернути Житомирській міській раді (10014, м.Житомир, Корольовський район, майдан ім.С.П.Корольова, буд.4/2, ідент. код 13576954) 0,50 грн. судового збору, зайво сплаченого згідно платіжного доручення №331 від 20.03.2013 на суму 1147,50грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 13.08.13
Суддя Прядко О.В.
Віддрукувати:
1 - в справу