Рішення № 32934889, 06.08.2013, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
906/647/13
Номер документу
32934889
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "06" серпня 2013 р. Справа № 906/647/13

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кравець С.Г.,

при секретарі Пастощук О.А.,

за участю представників сторін:

від прокуратури: не з'явився,

від відповідача: Оханський Ю.М.- представник за довіреністю №5

від 20.05.2013р.,

від третьої особи-1: Сачок А.В. - представник за довіреністю

від 17.06.2013р.,

від третьої особи-2: Вальчук Т.М. - представник за довіреністю

від 18.07.2012р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Прокурора Баранівського району в інтересах держави

до Баранівської районної державної адміністрації (м.Баранівка)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (смт.Романів, Житомирська область)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир)

про визнання незаконним і скасування розпорядження голови районної державної адміністрації при врегулюванні земельних відносин щодо припинення та надання права постійного користування землями лісогосподарського призначення площею 5687,2905га.

Строк вирішення спору продовжувався за клопотанням прокурора та третьої особи, відповідно до ч.3 ст.69 ГПК України.

Прокурор Баранівського району Житомирської області звернувся до господарського суду з позовом до Баранівської районної державної адміністрації про визнання незаконним і скасування розпоряджень голови Баранівської районної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками загальною площею 5687,2905га ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Дзержинський лісгосп АПК".

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на ч.2 ст.19 Конституції України та ст.122 Земельного кодексу України та вказує, що Баранівська районна державна адміністрація перевищила свої повноваження, прийнявши розпорядження від 26.02.2008р. №81 та від 10.12.2010р. №309, оскільки вирішення питання щодо припинення права постійного користування та передачі ДП "Баранівське лісництво АПК" в постійне користування земель лісогосподарського призначення не відноситься до повноважень Баранівської районної державної адміністрації.

Також прокурор зазначає, що у даному випадку (у зв'язку з реорганізацією та приєднанням до ДП "Дзержинський лісгосп АПК" на правах лісництва без права юридичної особи ДП "Баранівське лісництво АПК", відповідно, й переходом до нього усіх майнових прав та обов'язків) з урахуванням Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677, вирішення питання набуття ДП "Дзержинський лісгосп АПК" права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення площею 5687,2905 га на території Баранівського району повинно було здійснюватися шляхом надання підприємству дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на вказані земельні ділянки, без переведення земельних ділянок до категорії земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад та необхідності розроблення проекту із землеустрою щодо відведення вказаних земель.

Крім цього, прокурор стверджує, що з 16.05.2008 року (дата укладення договору на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення між ДП "Дзержинський лісгосп АПК" та Житомирською регіональною філією ДП "Центр ДЗК"), тобто, понад 5 років, роботи за вказаним договором не виконано; Баранівською районною державної адміністрацією та відділом Держземагенства у Баранівському районі належних заходів до усунення порушень та належного оформлення документів, що посвідчують право на землі лісогосподарського призначення, не вжито, чим порушуються права ДП "Дзержинський лісгосп АПК" у сфері здійснення визначеної статутом підприємства діяльності, у тому числі щодо використання земель лісогосподарського призначення, оскільки така діяльність здійснюється підприємством без відповідних правових підстав.

Посилаючись на порушення вимог законодавства з боку органів виконавчої влади на місцях, здійснення спеціалізованим підприємством господарської діяльності за відсутності протягом 5 років документів, що посвідчують відповідне право на землі лісогосподарського призначення, їх переведення до земель запасу, що, в свою чергу, призвело до порушення основного завдання державного регулювання та управління у сфері лісових відносин щодо забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів, прокурор просить визнати незаконними та скасувати розпорядження №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками загальною площею 5687,2905га ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Дзержинський лісгосп АПК".

Ухвалою господарського суду від 07.05.2013р. прийнято позовну заяву та порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 21.05.2013р. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дочірнє підприємство "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради.

Зважаючи на заявлене представником відповідача клопотання про виклик в судове засідання представника Баранівського районного відділу земельних ресурсів, ухвалою від 21.05.2013р., господарський суд з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи і необхідністю витребування додаткових доказів, відклав розгляд справи на 03.06.2013р. та викликав в судове засідання представника Баранівського районного відділу земельних ресурсів для дачі пояснень з приводу підготовки пропозицій до проектів розпоряджень голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. "Про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК" та №309 від 10.12.2010р. про внесення змін до розпорядження №81 від 26.02.2008р.

03.06.2013р. на адресу господарського суду від відділу Держземагенства у Баранівському районі Житомирської області надійшли письмові пояснення від 03.06.2013р. №2066/01/01-20 (а.с.54-55,т.1), згідно яких останній зазначає, що пропозиції щодо надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК", які викладені у спірних розпорядженнях №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. розроблені у відповідності до ст.ст.17,123, п. "в" ст.141, п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст.13,25 Закону України "Про землеустрій" і за наслідками розгляду клопотання ДП "Дзержинський лісгосп АПК".

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 03.06.2013р. розгляд справи відкладено на 17.06.2013р.

У зв'язку із заявленим прокурором клопотанням про залучення третьої особи та продовження строку розгляду спору, неявкою представника відповідача, ухвалою від 17.06.2013р. господарський суд з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи та необхідністю залучення до участі у справі третьої особи, витребування додаткових доказів, продовжив строк розгляду спору та відклав розгляд справи на 06.08.2013р. Зазначеною ухвалою судом також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирську обласну державну адміністрацію.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р., ратифікованої Україною 17.07.1997р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Прокурор в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - під розписку (а.с.32,т.2).

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. У відзиві на позов відповідач посилається на те, що при прийнятті розпорядження голова Баранівської райдержадміністрації керувався ст.ст.17,123, пунктом "в" ст.141, п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України. Зокрема, стаття 123 передбачає, що надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок, а не за технічною документацією, як це вказано у позовній заяві прокурора. Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, міської державної адміністрації. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені ч.15 ст.151 Земельного кодексу України, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Пункт "в" ст.141 ЗК України передбачає, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій. Зазначає, що ДП "Баранівське лісництво АПК" було реорганізовано шляхом приєднання до ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради. Керуючись тим, що законодавством надання земельних ділянок у постійне користування юридичним особам здійснювалось за проектом відведення цих ділянок п.1 ст.123 Земельного кодексу України, пунктом 2 розпорядження було надано дозвіл ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування. А пунктом 3 розпорядження було зобов'язано ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" подати проект відведення земельних ділянок на розгляд і затвердження до обласної державної адміністрації, відповідно до п.4 ст.122 Земельного кодексу України. Вказує, що оспорюване розпорядження про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками, як адміністративний акт, що вичерпав свою дію, не може бути скасований чи змінений. Стосовно застосування Баранівською райдержадміністрацією заходів з контролю за раціональним використанням та охороною земель, то 21.02.2012р. директору ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Присяжнюку А.М. було направлено листа з вимогою припинити використання земельних ділянок лісового господарства площею 5694га на території Баранівського району до моменту виготовлення правовстановючих документів на зазначені земельні ділянки. На виконання рішення колегії райдержадміністрації від 24.02.2012р. було прийнято розпорядження №59 від 27.02.2012р. яким рекомендовано ДП "Дзержинський лісгосп АПК" прискорити роботу щодо виготовлення правовстановючих документів на зазначені земельні ділянки.

Представник третьої особи - Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради в судовому засіданні проти позову заперечив, однак, письмового відзиву на позовну заяву не надав.

Представник третьої особи - Житомирської обласної державної адміністрації в судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримав у повному обсязі. Також надав письмові пояснення від 06.08.2013р., згідно яких третя особа-2 вважає, що вирішення питання щодо припинення права постійного користування та передачі ДП "Дзержинський лісгосп АПК" в постійне користування земель лісогосподарського призначення площею 5687,2905га не відноситься до повноважень Баранівської районної державної адміністрації (а.с.43,т.2).

Враховуючи те, що неявка в засідання суду прокурора та неподання третьою особою-1 письмового відзиву, не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами, згідно із ст. 75 ГПК України.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Баранівської районної державної адміністрації від 26.01.2005р. №30 "Про припинення права користування земельними ділянками та затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж та складання державних актів на право постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" надано в постійне користування "Дочірньому підприємству "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" земельні ділянки для ведення лісового господарства загальною площею 5687,2905 га за межами населених пунктів на землях місцевих рад району згідно додатку 2 (а.с.77,79, т.1).

З метою реалізації рішення Житомирської обласної ради від 14.07.2006 року №22 "Про управління обласною радою спільною власністю територіальних громад області" активізації впровадження державної політики щодо розвитку лісового та мисливського господарства, мобілізації фінансових ресурсів, проведення заходів щодо посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій лісу, оптимального вирішення виробничих питань, недопущення заборгованості по виплаті заробітної плати та платежах до бюджетів та соціальних фондів, Житомирське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради видало наказ від 05.06.2007р. №69 "Про реорганізацію деяких дочірніх підприємств ЖОКАП "Житомироблагроліс" (а.с.16, т.2).

Відповідно до п.1 наказу від 05.06.2007р. №69, реорганізовано дочірні підприємства "Баранівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс", "Чуднівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" та "Бердичівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" шляхом їх приєднання до Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" на правах лісництв без права юридичної особи.

У пункті 4 наказу від 05.06.2007р. №69 визначено, що ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" є правонаступником всіх прав та обов'язків дочірніх підприємств "Баранівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс", "Чуднівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" та "Бердичівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс".

У зв'язку із проведеною реорганізацією, Статут ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради було викладено в новій редакції, згідно з п.2.8 якого ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради засноване шляхом реорганізації, а саме: приєднання до нього дочірніх підприємств ЖОКАП "Житомироблагроліс" "Баранівське лісництво АПК", "Бердичівське лісництво АПК", "Чуднівське лісництво АПК" на правах лісництв без права юридичної особи та є правонаступником боргових та майнових зобов'язань вище поіменованих суб'єктів господарської діяльності (а.с.23-28,т.2).

Згідно з ч.1 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Частинами 1 та 5 статті 59 Господарського кодексу України передбачено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду. У разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.

З огляду на наведене, Дочірнє підприємство "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" є правонаступником приєднаних до нього внаслідок реорганізації дочірніх підприємств ЖОКАП "Житомироблагроліс" "Баранівське лісництво АПК", "Бердичівське лісництво АПК", "Чуднівське лісництво АПК".

У разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання (ч.3 ст.59 ГК України).

Отже, у Дочірнього підприємства "Баранівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" виникло право на переоформлення, у встановленому законом порядку, права постійного користування земельними ділянками загальною площею 5687,2905 га.

Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. "а" ч.2 ст.92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Згідно з ч.1 ст.57 Земельного кодексу України, земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Згідно Статуту ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, метою заснування підприємства є здійснення державної політики щодо розвитку лісового та мисливського господарства, охорона і захист лісів, одержання прибутку за рахунок задоволення потреб населення в сировині, матеріалах та послугах підприємства. Основними напрямами господарської діяльності підприємства є: лісівництво; ведення діяльності, пов'язаної з побічним користуванням лісом; виготовлення, переробка та реалізація сировини, лісоматеріалів, інших матеріалів, тощо (а.с.23-28,т.2).

З матеріалів справи вбачається, що ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" звернувся до голови Баранівської райдержадміністрації із заявою від 22.01.2008р. №29 про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками лісу "Баранівського лісництва АПК" з послідуючою передачею земель лісового фонду ДП "Баранівське лісництво АПК" в ДП "Дзержинський лісгосп АПК" та надання згоди по встановленню меж ділянок лісогосподарського призначення для виготовлення технічної документації по передачі земель від ДП "Баранівське лісництво АПК" в ДП "Дзержинський лісгосп АПК" (а.с.21,т.2), та заявою від 22.01.2008р. №29 про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками лісу Баранівського, Чуднівського, Любарського, Бердичівського лісництв АПК та надання згоди на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення в постійне користування землею ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Баранівського лісництва АПК (а.с.17,т.1).

26.02.2008р. головою Баранівської районної державної адміністрації видано розпорядження №81 "Про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" (а.с.19,т.1):

п.1. Про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками Дочірньому підприємству "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс", загальною площею - 5687,2905 га (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1), які розташовані за межами населених пунктів району.

п.2. Надати дозвіл Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею - 5687,2905 га (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району.

п.3. ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" після розробки проекту відведення земельних ділянок, подати його на розгляд і затвердження до обласної державної адміністрації.

Відповідно до розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації від 10.12.2010р. №309 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 26.02.08 №81" (а.с.18,т.1), пункт 1 розпорядження голови райдержадміністрації від 26.02.08 №81 "Про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" викладено в наступній редакції:

"1. Надати згоду на припинення права постійного користування земельними ділянками Дочірньому підприємству "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласвного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" загальною площею - 5687,2905 га, які розташовані за межами населених пунктів району та переведення вищезазначених земельних ділянок до категорії земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад району (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1)".

16.05.2008 року на виконання розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008 року, між ДП "Дзержинський лісгосп АПК" та Житомирською регіональною філією ДП "Центр ДЗК" укладено договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення (а.с.25,т.1).

Прокурор у позові посилається на те, що вирішення питання щодо припинення права постійного користування та передачі ДП "Дзержинський лісгосп АПК" в постійне користування земель лісогосподарського призначення площею 5687,2905га, не відноситься до повноважень Баранівської районної державної адміністрації.

Повноваження місцевих державних адміністрацій визначаються Законом України "Про місцеві державні адміністрації".

Відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить, зокрема, вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля (п. 7 ч.1 ст.13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").

Згідно статті 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до повноважень місцевих державних адміністрацій віднесено розпорядження землями державної власності відповідно до закону.

В силу статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до статті 12 Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції, яка була чинна на дату прийняття рішень, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно із приписами частини 3 статті 122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою.

Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

З наведеного вбачається, що станом на час прийняття оспорюваних розпоряджень, районні державні адміністрації не були наділена повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками лісогосподарського призначення. Такими повноваженнями були наділені обласні державні адміністрації.

Разом з тим, господарський суд не погоджується з доводами прокурора в частині п.1 оскаржуваного розпорядження, виходячи з наступного.

При прийнятті оспорюваного розпорядження, відповідач керувався ст.123 Земельного кодексу України, в частині третій якої визначено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

Відповідно, незалежно від того, що згідно з ч.7 цієї статті, надання земельних ділянок лісогосподарського призначення у постійне користування здійснюється обласними державними адміністраціями, юридична особа, яка бажає отримати вперше або переоформити право постійного користування, зобов'язана звернутися до районної державної адміністрації з відповідним клопотанням.

Частиною 7 ст.123 Земельного кодексу України передбачено, що при наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або Кабінетом Міністрів України сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації, Раді міністрів Автономної Республіки Крим.

Оскільки Земельний кодекс України не встановлює вимог до форми зазначеного висновку, господарський суд приймає до уваги, що згідно ч.1 ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Пунктом "в" ст.141 Земельного кодексу України встановлено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

З урахуванням вищевикладеного, господарський суд оцінює зміст п.1 оскаржуваного розпорядження як виконання відповідачем вимог ч.7 ст.123 Земельного кодексу України.

Окрім того, оскільки механізм реалізації п."в" ч.1 ст.141 Земельного кодексу України законодавцем не визначений, тому припинення права постійного користування здійснюється в тому самому порядку, що і надання земельної ділянки в постійне користування.

Доводи позову в частині невідповідності п.1 оскаржуваного розпорядження (в редакції розпорядження №309 від 10.12.2010р.) вимогам чинного законодавства, господарський суд не приймає до уваги, оскільки згідно ч.2 ст.19 Земельного кодексу України, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Оскільки за основним цільовим призначенням землі запасу в окрему категорію земель не виділені, норми ст.20 Земельного кодексу України відповідачем не порушено.

Окрім того, прокурором не доведено фактичного виконання органом місцевого самоврядування в частині віднесення земельних ділянок загальною площею 5687,2905га, які розташовані за межами населених пунктів району, до земель запасу.

З огляду на зазначене та виходячи з системного аналізу зазначених норм, розпорядження голови Баранівської райдержадміністрації №81 від 26.02.2008 року та №309 від 10.12.2010р. в частині пункту 1 оспорюваних розпоряджень, прийняті у відповідності до діючих на момент прийняття даних розпоряджень нормативно-правових актів.

Водночас, щодо відповідності вимогами чинного законодавства прийнятого Баранівською районною державною адміністрацією розпорядження №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею - 5687,2905 га (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району (пункт 2 розпорядження), господарський суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, серед іншого, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Господарський суд погоджується з доводами прокурора в частині невідповідності п.2 розпорядження №81 від 26.02.2008р. вимогам ч.4 ст.123 Земельного кодексу України, оскільки надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення за приписами ч.3 ст.123 Земельного кодексу України віднесено до повноважень обласної державної адміністрації.

Додатковим доказом викладеним судом мотивам в цій частині є зміст п.3 розпорядження №81 від 26.02.2008р., яким вирішено подати проект відведення земельних ділянок на розгляд та затвердження до обласної державної адміністрації.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

За приписами статті 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, можуть бути: визнання правочину недійсним; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу, державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Враховуючи те, що оспорюване розпорядження Баранівської районної державної адміністрації від 26.02.2008р. №81 в частині надання дозволу ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району, не відповідає вимогам законодавства, розпорядження у даній частині підлягає визнанню незаконним та скасуванню.

Оскільки розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації від 26.02.2008р. №81 в частині подання проекту відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" на розгляд і затвердження до обласної державної адміністрації (п.3 розпорядження) прокурором не оспорюється, то законність розпорядження в цій частині судом не досліджується.

Як визначено в ч.2 ст.49 ГПК України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Приписами ч.ч.2, 3 ст.49 ГПК України передбачено, що якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи викладене, а також, з огляду на те, що, як встановлено судом, спір в частині визнання недійсним п.2 розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. виник внаслідок неправильних дій відповідача, господарський суд покладає на відповідача судові витрати по справі у повному обсязі, незважаючи на часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад згідно додатку 2) які розташовані за межами населених пунктів району.

3. Стягнути з Баранівської районної державної адміністрації (12700, Житомирська область, м.Баранівка, вул.Леніна, 12, ідентифікаційний код 04053594) в дохід державного бюджету 1147,00грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 12.08.13

Суддя Кравець С.Г.

Віддрукувати:

Друк:

1 - в справу;

2 - Прокуратура Баранівського району (рек.з пов.)

3 - відповідачу (рек. з пов.)

4 - третім особам (рек.)

6 - Прокуратура Житомирської області (рек.)