ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2013 р. Справа № 821/1872/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Південь Інвест Буд" до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасуваня податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Приватне акціонерне товариство "Південь Інвест Буд" (далі - позивач) звернулося до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ) про скасування податкового повідомлення - рішення від 10.01.2013р. № 0004491500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання із орендної плати за землю у розмірі 216442,13 грн. в тому числі за основним платежем у розмірі 173153,70 грн. та штрафними санкціями на 43288,43 грн.
У зв'язку з тим, що Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби 05.06.2013р. реорганізована та виключена з Єдиного державного реєстру, а її правонаступником є Цюрупинська об'єднана державна податкова інспекція головного управління міндоходів у Херсонській області, що підтверджується випискою із Єдиного державного реєстру від 05.06.2013 р., за клопотанням представника відповідача на підставі ст. 55 КАС України суд допустив процесуальне правонаступництво.
Таким чином, відповідачем по справі слід вважати Цюрупинську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління міндоходів у Херсонській області.
Від представників сторін надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Позивач позовні вимоги мотивує тим, що податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на наступне. ПАТ «Південь Інвест Буд» має у користуванні на умовах оренди земельну ділянку у м. Цюрупинськ Херсонської області, площею 3,8286 га. Розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за період з 01.09.2011р.-01.01.2012р. позивачем розраховано та сплачено відповідно до умов договору оренди землі, згідно якого плата за землю справляється у вигляді 1,2% відсотків від нормативної грошової оцінки земель, що становить 19619,24 грн. Позивач вважає, що норми ПК України не містять обов'язку платників податків проводити перерахунок податкових зобов'язань по земельному податку у разі зміни нормативної горошової оцінки земельної ділянки, якщо до договору оренди не внесені відповідні зміни. Позивач стверджує, що до договору оренди землі, на підставі якого він використовує земельну ділянку у м. Цюрупинськ, будь-які зміни не вносились, відповідно відсутні підстави для перегляду орендної плати, відтак - спірне ППР підлягає скасуванню.
Згідно наданих заперечень, відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що податковим органом виявлено порушення, а саме: заниження податкових зобов'язань по орендній платі за землю, у зв'язку чим позивачу донараховано зобов'язання. Згідно рішення Цюрупинської міської ради від 30.08.11 № 292 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Цюрупинськ Херсонської області. Позивач повинен був розрахувати орендну плату із врахуванням зміни (збільшення) нормативної грошової оцінки землі. За таких обставин, на думку відповідача, спірне ППР є законним.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини справи.
Оскаржуване податкове повідомлення - рішення ДПІ у Цюрупинському районі від 10.01.2013р. № 0004491500 прийнято на підставі акту від 21 грудня 2012 року № 664/15- 01/01036520 про результати невиїзної документальної перевірки податкової декларації з плати за землю ПАТ «Південь Інвест Буд» за період з 01.09.2011р.-01.01.2012р.
Перевіркою встановлені порушення:
-згідно з пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який не може бути меншим - 3 відсотків від нормативної грошової оцінки, ПАТ "Південь Інвест Буд" повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на 2011-2012 роки з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України;
- в порушення п.3Б та п.6 рішення Цюрупинської міської ради №292 від 30.08.11 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель» починаючи з 01.09.11 підприємство повинно було звітувати за оновленою нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки, фактично ПРАТ "Південь Інвест Буд" розпочинає декларувати податкові зобов'язання за оновленою грошовою оцінкою земельної ділянки з 01.01.2012 року, що призводить до ухилення від сплати орендної плати у повному обсязі протягом 4 місяців (01.09.2011-01.01.12.). Враховуючи викладене підприємством занижене податкове зобов'язання із орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 216442,13 грн., у тому числі штрафних санкцій - 43288,43 грн.
За результатами адміністративного узгодження нарахованого зобов'язання рішенням ДПС у Херсонській області про результати розгляду первинної скарги від 26.02.2013р. № 986/10/12.2-06 позивачу зменшено розмір нарахованого зобов'язання за основним полатежем на 8397,34 грн. та за штрафними санкціями на 6711,8 грн., що стало підствою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 13.03.2013р. № 0000021500.
Перевіркою встановлено, що ПАТ "Південь Інвест Буд" є орендарем земельної ділянки комунальної власності загальною площею 3,8286 га згідно договору оренди землі, зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК від 01.10.07 р. №040772900042, укладений з Цюрупинською міською радою, яка знаходиться за адресою: м.Цюрупинськ, вул. Гвардійська, 107-6.
Відповідно до договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1634936,63 грн. (із врахуванням коефіцієнтів індексації 2050418,37), сума орендної плати встановлена у розмірі 1,2% від нормативної грошової оцінки та у 2011 році становить 24605,02 гри., щомісячно 2050,42 грн.
Цюрупинською міською радою прийнято рішення № 292 від 30.08.11 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель», яке набирає чинності з 01.09.2011 року., яким затверджено нову нормативно-грошову оцінку земель у м. Цюрупинську.
На 2012 рік з врахуванням оновленої грошової оцінки сума орендної плати на 2012 рік, встановлена у розмірі 1,2% від нормативної грошової оцінки, становить 67178,70 грн., щомісячно 5598,22 грн.
В порушення пп. п.288.4 статті 288, п.п. 285.1.1 п 285.1 ст 285 Податкового кодексу України, п.3Б та п.6 рішення Цюрупинської міської ради №292 від 30.08.11 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель» встановлено заниження суми орендної плати за землю, оскільки з 01.09.11 ПАТ повинно було задекларувати податкові зобов'язання з плати за земельні ділянки згідно оновленої нормативно-грошової оцінки у м. Цюрупинську.
Згідно Листів Держкомзему у Цюрупинському районі оновлена нормативно грошова оцінка земельних ділянок складає -для земельної ділянки площею 3,8286га. складає 5598221,86 грн.;
Оцінюючи позицію сторін у підході до обрахунку орендної плати, суд відмічає наступне.
Згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно ст. 15 Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-ІУ (далі Закон 1378-ІУ ). Згідно з п.5 ст. 59 Закону України «Закону про місцеве самоврядування» рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено пізніший строк набрання ними чинності.
Так, Цюрупинською міською радою прийнято рішення № 292 від 30.08.11 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель», яке набирає чинності з 01.09.2011 року, та оприлюднене в газеті «Наше місто».
Статтею 144 Конституції України, визначено що рішення органів місцевого самоврядування є обов"язковим до виконання на відповідній території.
Відповідно до абзацу 5 ст.5 Закону 1378-ІУ нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативно грошової оцінки земельної ділянки).
Тому, якщо у населеному пункті рішенням ради запроваджено нову нормативну грошову оцінку землі, платник самостійно повинен звернутись до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, перерахувати суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності та подати зазначену довідку з податковою звітністю у встановленому порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ до органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Отже суд приходить до висновку про правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення та відмовляє у задоволення вимог позивача.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Приватне акціонерне товариство "Південь Інвест Буд" до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.2.9