Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2013 р. Справа № 805/11197/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у місті Жданівка Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 184 698,50 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України у місті Жданівка Донецької області звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску за червень 2013 року у розмірі 184 698,50 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що у порушення вимог ст. 9 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» своєчасно не сплатив єдиний внесок до пенсійного фонду, у зв’язку з чим має прострочену заборгованість на загальну суму у розмірі 184 698,50 грн. Оскільки відповідач суму єдиного внеску не сплачує, просив у відповідності до Законів України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати єдиного внеску у зазначеному вище розмірі.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 09.08.2013 року через канцелярію надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 09.08.2013 року через канцелярію надав заяву про визнання позовних вимог та просив суд розстрочити виконання постанови суду, про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі Закон).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону, платниками єдиного внеску є: роботодавці – підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Обов’язком платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» зареєстроване як юридична особа (код ЄДРПОУ 30099709); є платником єдиного внеску, у зв’язку з чим зобов’язаний самостійно здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Для вугільних підприємств сплата єдиного внеску проводиться не пізніше 28 числа місяця, наступного за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно картки особового рахунку, у товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску за червень 2013 року у розмірі 184 698,50 грн. (а.с. 17).
Згідно до ч. 1 ст. 8 Закону, розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
30 липня 2013 року Пенсійним фондом була прийнята вимога № Ю-147 про сплату ТОВ «Гормаш-уголь» боргу зі сплати єдиного внеску у розмірі 184 698,50 грн. за червень 2013 року (а.с. 18).
Згідно з пп. б п. 6.3. розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску.
У цьому випадку вимога надсилається щомісяця протягом п’яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Відповідач отримав зазначену вимогу про сплату боргу 30.07.2013 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці вимоги (а.с. 18).
Крім того, в матеріалах справи наявний акт звірення розрахунків, з якого вбачається, що у відповідача наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 184 698,50 грн. (а.с.16).
Зазначений акт підписаний уповноваженими представниками сторін.
Отже, відповідач має заборгованість зі сплати єдиного внеску за червень 2013 року у розмірі 184 698,50 грн.
Станом на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
Приймаючи до уваги встановлені судом обставини, що свідчать про наявність у товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» заборгованості зі сплати єдиного внеску за червень 2013 року у розмірі 184 698,50 грн., суд вважає необхідним стягнути її з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України у місті Жданівка Донецької області.
Крім того, 07.08.2013 року відповідачем надано до суду заяву щодо встановлення способу і порядку виконання судового рішення шляхом розстрочення його виконання.
Відповідач обґрунтовує заяву відсутністю коштів на рахунках підприємства оскільки підприємства-замовники робіт, які виконує товариство з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь», не розрахувались за раніше виконані відповідачем роботи, в результаті чого у відповідача утворилась дебіторська заборгованість. Оскільки замовниками робіт за цим напрямком переважно є державні підприємства, фінансування робіт здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Таким чином, з урахуванням наведених обставин заявник просить розстрочити виконання судового рішення строком на 60 місяців з наступною сплатою суми боргу: з вересня 2013 р. по серпень 2018 року включно – 3078,00 гривень, у вересні 2018 року остаточно 3096,50 гривень.
Розглянувши заяву про встановлення порядку і способу виконання судового рішення шляхом його розстрочення та дослідивши матеріали справи, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Збиткове фінансове становище підприємства підтверджується наявними в матеріалах справи копією звіту про фінансові результати за 1 півріччя 2013 року та копією балансу станом на 30 червня 2013 року, а також довідкою про наявну дебіторську заборгованість товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь». Зазначені обставини, на думку суду, є поважними і такими, що унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду в даній справі шляхом сплати боргу одноразовим платежем, у зв'язку з чим суд дійшов до висновку, що дана ситуація є винятковою, оскільки вказані обставини ускладнюють виконання судового рішення.
Таким чином, з урахуванням зазначених обставин суд задовольняє заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» та розстрочує виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/11197/13-а від 09 серпня 2013 року на 60 (шістдесят) місяців, шляхом щомісячної сплати боргу, а саме: з вересня 2013 по серпень 2018 року включно по 3078,00 грн., а в останній місяць вересень 2018 року – 3096,50, що разом складає 184 698,50 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у місті Жданівка Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 184 698,50 грн. – задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» (ЄРПОУ 30099709) на користь Управління Пенсійного фонду України у місті Жданівка Донецької області заборгованість зі сплати єдиного внеску за червень 2013 року у розмірі 184 698(сто вісімдесят чотири тисячі шістсот дев’яносто вісім) грн. 50 коп.
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» про встановлення способу і порядку виконання судового рішення по справі № 805/11197/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України у місті Жданівка Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш-уголь» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 184 698,50 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Розстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року на 60 (шістдесят) місяців, шляхом щомісячної сплати боргу, а саме: з вересня 2013 по серпень 2018 року включно по 3078,00 грн., а в останній місяць вересень 2018 року – 3096,50, що разом складає 184 698,50 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.