ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" серпня 2013 р. м. Київ К/800/31933/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді - доповідача Бим М.Є.
суддів: Чалого С.Я., Чумаченко Т.А.
при секретарі: Тімановській О.М.
за участю представників:
Прокуратури України - прокурора Відділу Зарудяної Н.О.
УПФУ в Голосіївському районі м. Києва - Фролькіс О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою приватного акціонерного товариства "Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2013 року у справі №2а-15814/12/2670 за позовом прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва до акціонерного товариства закритого типу "Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2008 року Прокурор Голосіївського району м. Києва звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, у якому, з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, просить стягнути з акціонерного товариства закритого типу «Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон» 875559,24 грн. заборгованості з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Справа судами розглядалась неодноразово.
Останніми судовими рішеннями, а саме постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2013 року, позов задоволено в повному обсязі.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначені судові рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та направити справу на новий судовий розгляд.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів доходить висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з пунктом 1.1 Статуту Акціонерного товариства закритого типу "Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон" воно створено у процесі приватизації та рішення зборів акціонерів Українського науково-дослідного інституту з переробки штучних та синтетичних волокон, договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу підприємства УкрНДІПВ від 31.07.1995 №181, зареєстровано 19.02.1996 (свідоцтво видане Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 20.03.2002 №03536) і є правонаступником прав та обов'язків Орендного підприємства Український науково-дослідний інститут з переробки штучних та синтетичних волокон.
Таким чином, відповідач є правонаступником Українського науково-дослідного інституту з переробки штучних та синтетичних волокон та Орендного підприємства Український науково-дослідний інститут з переробки штучних та синтетичних волокон - працівниками яких були особи, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", що підтверджується довідками про перебування цих осіб на посадах наукових працівників.
Отже, з урахуванням положень пункту 4 "Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" обов'язок щодо сплати різниці пенсії покладено саме на правонаступника.
Судом встановлено, що Акціонерне товариство закритого типу "Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон", ідентифікаційний код 00302385, місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Боженка, 31, зареєстровано Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією, дата первинної державної реєстрації юридичної особи 19.02.1996.
Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва направлялись повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, що підтверджується наявними в матеріалах справи фіскальними чеками та відповідними реєстрами поштових відправлень.
Окрім того, УПФУ було проведено перевірку правильності нарахування та відшкодування сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" про що складено акти перевірок.
Так, в ході перевірки виявлено, що відповідач має перед Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва заборгованість з відшкодування наукових пенсій в розмірі 672779,77 грн. за період з 01 жовтня 2003 по 31 грудня 2006 року, що підтверджується актом перевірки від 04 жовтня 2007 року № 1826. Актом перевірки № 1351 від 18 серпня 2008 року підтверджується заборгованість відповідача з відшкодування наукових пенсій в розмірі 43022,15 гривень за 2007 рік, а актом перевірки № 590 від 19 березня 2009 року підтверджується заборгованість відповідача з відшкодування наукових пенсій в розмірі 159757,32 гривень за 2008 рік.
Вказані Акти було надіслано відповідачу для узгодження правильності нарахування та відшкодування сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам, зазначеним в додатках до актів, та були отримані відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення..
Крім того, позивачем на підтвердження понесених витрат надано довідки про розміри призначеної і фактично отриманої пенсії працівниками Товариства.
Станом на час розгляду справи судом, сума різниці пенсії відповідачем не сплачена.
Згідно ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особи, які мають одночасно право на різні державні пенсії за їх вибором призначається будь-яка з цих пенсій.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, в силу ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність» фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частини третьої цієї статті за умови звернення за призначенням пенсії відповідно до цього Закону та звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.
Згідно пункту 5 "Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних н бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №372 (далі - Порядок), розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
З огляду на те, що відповідачем не сплачено заборгованість з відшкодування витрат Пенсійного фонду України на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, тому суди дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, що встановлені статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: