Постанова № 32921924, 07.08.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2013
Номер справи
816/4271/13-а
Номер документу
32921924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4271/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

при секретарі - Дубовик О.І.,

за участю:

представників позивача - Плахотної О.Г., Чуйка Д.М.,

представника відповідача - Ярехи С.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві до Державного науково-технічного підприємства "Бурова техніка" про стягнення недоїмки, -

В С Т А Н О В И В:

12 липня 2013 року Управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного науково-технічного підприємства "Бурова техніка" про стягнення недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2013 року, штрафних санкцій та пені в загальній сумі 37045,91 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Державне науково-технічне підприємство "Бурова техніка" не сплатило суму заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вказаний місяць, чим порушило вимоги Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

З урахуванням заяв про зміну позовних вимог від 30.07.2013 та від 06.08.2013 у зв'язку зі сплатою відповідачем суми недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2013 року позивач просить стягнути непогашену суму заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2013 року по нарахованих штрафних санкціях та пені у розмірі 6 530,85 грн.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала. Виникнення заборгованості пов'язувала з відсутністю обігових коштів внаслідок дебіторської заборгованості контрагентів. Зазначала, що підприємством проводилися сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2013 року, тому суму заявлених вимог вважає необґрунтованою.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши залучені до матеріалів справи та зібрані судом письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступних висновків.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5 та зареєстрована Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з пунктом 3 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову політику, проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за погодженням із фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З наявних матеріалів суд встановив, що відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві з 25.05.1993.

Відповідно до пунктів 1, 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI встановлено, що для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Частиною 5 статті 8 Закону № 2464-VI передбачено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Відповідачем до органів Пенсійного фонду України подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2013 року (а.с.4-5).

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що код основного виду економічної діяльності ДНТП "Бурова техніка" 71.12, клас професійного ризику виробництва 35.

Таким чином, розмір єдиного внеску для відповідача, згідно з ч. 5 ст. 8 Закону №2464-VI, складає 37,78 %.

У відповідності до п. 3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309, страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5 - 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний місяць.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464-VI встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з частиною 10 статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несвоєчасну сплату єдиного внеску до відповідача рішенням №1678 від 06.06.2013 (а.с.7) застосовано штрафну санкцію в розмірі 7 941,54 грн. та нараховано пеню в розмірі 5195,85 грн.

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

На виконання вказаної норми Управлінням Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві на адресу Державного науково-технічного підприємства "Бурова техніка" надіслано вимогу від 04.06.2013 №ю-30/у (а.с.6) про сплату боргу у розмірі 39 532,00 грн., яка вручена 07.06.2013.

Судом встановлено, що відповідачем здійснено проплату суми заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень, травень 2013 року, що підтверджується платіжним дорученням (а.с.45).

Однак, сплачена відповідачем сума коштів, згідно пояснень представника позивача, фактично була розподілена програмним методом на всю суму заборгованості, яка існувала на момент здійснення платежу відповідно до платіжного доручення №106 від 24.07.2013, оскільки відповідно до п.10.11 постанови Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

У зв'язку з цим сплачена відповідачем сума коштів з призначенням платежу за квітень 2013 року була зарахована управлінням Пенсійного фонду в рахунок попередніх та поточних зобов'язань Державного науково-технічного підприємства "Бурова техніка" на момент проведення платежу.

Таким чином, згідно уточнених позовних вимог з урахуванням здійснених проплат, які відображено в картці особового рахунку (а.с.60) за Державним науково-технічним підприємством "Бурова техніка" на момент розгляду справи числиться заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2013 року у загальному розмірі 6 530,85 грн. (штрафна санкція 3 947,89 грн. + пеня 2 582,96 грн.).

Абзацом 7 частини четвертої статті 25 Закону №2464-VI передбачено право територіальних органів Пенсійного фонду звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки з платників єдиного внеску.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного науково-технічного підприємства "Бурова техніка" (місцезнаходження: вул. Заводська, 12, м. Полтава, ідентифікаційний код 13957538) на користь Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві (р/р №37192101001626 в ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 22529729) заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 6 530 (шість тисяч п'ятсот тридцять) грн. 85 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 09.08.2013.

Суддя Є.Б. Супрун