Постанова № 32917158, 06.08.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
821/2727/13-а
Номер документу
32917158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2013 р. Справа № 821/2727/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого: судді Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом виробничого кооперативу "Дар'ївська ПМК - 143" до державного реєстратора реєстраційної служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Виробничий кооператив "Дар'ївська ПМК 143" (далі - ВК "Дар'ївська ПМК 143") є суб'єктом господарювання - юридичною особою, ідентифікаційний код - 01036454, державна реєстрація якого здійснена 13.07.1993 року Білозерською районною державною адміністрацією, місцезнаходження: 75032, Херсонська область, Білозерський район, с. Дар'ївка, вул. Жовтнева.

20.04.2013 року загальними зборами членів ВК "Дар'ївська ПМК 143" прийнято рішення про внесення змін до статуту виробничого кооперативу та затвердження статуту в новій редакції, про що складено протокол від 20.04.2013 року.

03.07.2013 року для проведення реєстраційної дії "державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", ВК "Дар'ївська ПМК 143" подано документи до реєстраційної служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області.

03.07.2013 року державним реєстратором реєстраційної служби Білозерського РУЮ Лар'яновським В.С. повідомлено, що документи ВК "Дар'ївська ПМК 143", які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, залишені без розгляду, оскільки подані не в повному обсязі - не надано довіреностей асоційованих членів кооперативу на участь у загальних зборах.

Не погоджуючись із таким рішенням державного реєстратора, виробничий кооператив "Дар'ївська ПМК 143" (далі - позивач) звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Білозерського РУЮ (далі - відповідач) щодо залишення без розгляду документів, поданих позивачем для проведення державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язати відповідача вчинити зазначені реєстраційні дії на підставі поданих 03.07.2013 року документів.

Обгрунтовуючи протиправність дій відповідача, позивач зазначає, що державний реєстратор залишив документи без розгляду всупереч Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", оскільки стаття 29 цього Закону, що регулює питання державної реєстрації змін до установчих документів, не містить вимоги щодо надання довіреностей асоційованих членів кооперативу на участь у загальних зборах. Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою статті 29, а тому дії державного реєстратора, як стверджує позивач, є протиправними.

Позивачем та відповідачем надіслано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності їх представників.

За приписами частини 4 статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З огляду на вищенаведені обставини, суд вважає, що розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.

Преамбулою Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено, що він регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до частин першої та третьої статті 4 Закону № 755-ІV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

З метою внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо змін до установчих документів, затверджених загальними зборами членів кооперативу, ВК "Дар'ївська ПМК 143" 03.07.2013 року подано документи до реєстраційної служби Білозерського РУЮ та у цей же день отримано повідомлення державного реєстратора про залишення документів без розгляду, зі змісту якого слідує, що документи залишено без розгляду у зв'язку із поданням їх не в повному обсязі, а саме: юридичною особою не надано довіреності асоційованих членів кооперативу на участь у загальних зборах.

Надаючи оцінку обґрунтованості дій відповідача щодо залишення без розгляду документів, поданих для проведення реєстраційної дії "державна реєстрація змін до установчих документів", суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Виробничий кооператив "Дар'ївська ПМК 143" є суб'єктом господарювання - юридичною особою, ідентифікаційний код - 01036454.

Відповідно до Закону України "Про кооперацію" від 10.07.2003 р. № 1087-ІV (далі - Закон № 1087-ІV) обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадженнях господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Відповідно до статті 8 Закону № 1087-ІV статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. В ньому містяться відомості, зокрема, про склад його засновників, умови і порядок вступу до кооперативу та виходу й виключення з нього, порядок внесення змін до статуту кооперативу.

Статтею 13 Закону № 1087-ІV визначено підстави припинення членства в кооперативі, зокрема, припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу.

Згідно із статтею 15 Закону № 1087-ІV вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу, до компетенції яких належить, зокрема, затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; затвердження рішення правління або голови про прийняття нових членів та припинення членства.

Отже, враховуючи вищезазначене, підстави та порядок виходу члена із кооперативу повинні бути визначені статутом кооперативу.

Зі змісту статуту виробничого кооперативу "Дар'ївська ПМК 143", затвердженого загальними зборами членів кооперативу - протокол від 30.05.2011 р. та зареєстрованого державним реєстратором Білозерської РДА 12.08.2011 р., зокрема підпунктів 4.1.2, 4.1.3 пункту 4.1 розділу 4 слідує, що членство в кооперативі припиняється у разі виключення із членів кооперативу за умов неможливості виконання обов'язків, за дії чи бездіяльність.

Судом встановлено, що 20.04.2013 року загальними зборами членів кооперативу "Дар'ївська ПМК 143" прийнято рішення про примусове виключення зі складу членів та асоційованих членів за тривалу бездіяльність; внесення змін до статуту виробничого кооперативу та затвердження статуту в новій редакції, про що складено протоколи від 20.04.2013 року. Тобто, у даному випадку позивачем внесено зміни до статуту, у тому числі щодо складу учасників виробничого кооперативу.

Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів врегульовано статтею 29 Закону № 755-ІV, відповідно до частини першої якої для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

-заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

-примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

-оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

-два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

-документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

Частиною 3 статті 29 Закону № 755-ІV визначено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Таким чином, частиною третьою статті 29 Закону № 755-ІV встановлено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу учасників юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається, зокрема, рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Із аналізу наведених вище норм законодавства слідує, що державна реєстрація змін до установчих документів кооперативу, пов'язаних із зміною складу учасникі) проводиться відповідно до вимог статті 29 Закону про реєстрацію з урахуванням особливостей Закону України "Про кооперацію".

Слід зазначити, якщо статутом кооперативу відповідно до статті 15 Закону передбачено, що питання про припинення членства у кооперативі віднесено до компетенції загальних зборів.

Оскільки питання про припинення членства у кооперативі віднесено до компетенції загальних зборів, то у даному випадку, при поданні державному реєстратору документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною складу учаників кооперативу, зокрема, виключення члена кооперативу, слід подати копію протоколу загальних зборів.

Дослідивши матеріали справи суд встановив, що пакет документів, поданий позивачем для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ВК "Дар'ївська ПМК 143", відповідає вимогам частин першої - шостої та частини третьох статті 29 Закону № 755-ІV, що не заперечується відповідачем, який вважає, що до поданих документів необхідно ще додати довіреності асоційованих членів кооперативу на участь у загальних зборах.

Відповідо до частини 7 статті 29 Закону № 755-ІV державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Зважаючи на те, що повідомлення від 03.07.2013 року про залишення без розгляду документів поданих для проведення реєстраційної дії "державна реєстрація змін до установчих документів" містить підстави для залишення документів без розгляду - не надано довіреностей асоційованих членів кооперативу на участь у загальних зборах, тобто підстави, які не передбачені статтею 29 Закону № 755-ІV та Законом № 1087-ІV, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо залишення документів без розгляду.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Приймаючи рішення про залишення документів без розгляду, відповідач, відповідно до п.п. 2-8 ч. 3 ст. 2 КАСУ, повинен був діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Аналізуючи викладене вище, суд приходить до висновку про порушення відповідачем прав позивача щодо вчинення реєстраційних дій, які передбачені Законом № 755-ІV, а тому порушене право підлягає захисту шляхом зобов'язання державного реєстратора вчинити зазначені реєстраційні дії на підставі поданих 03.07.2013 року документів.

З огляду на викладене вище, суд вважає позовні вимоги ВК "Дар'ївська ПМК 143" обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов виробничого кооперативу "Дар'ївська ПМК - 143" до державного реєстратора реєстраційної служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області щодо залишення без розгляду документів, поданих для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Зобов'язати державного реєстратора реєстраційної служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів виробничого кооперативу "Дар'ївська ПМК 143" на підставі поданих 03.07.2013 року документів.

Зобов'язати державного реєстратора реєстраційної служби Білозерського районного управління юстиції Херсонської області протягом місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про її виконання.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 5.1.1