Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2013 року справа №805/8249/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Білак С.В., Сухарька М.Г.,
секретар судового засідання Білоцнрковець Д.О.,
з участю представника позивача Бабаєва В.В., представника відповідача Сєрякової О.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Артемвугілля» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року у справі № 805/8249/13-а за позовом Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про визнання недійсним рішення щодо нарахування штрафних санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року відмовлено у задоволенні позову Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення № 4781/32270533 від 30 листопада 2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20 квітня 2012 року до 13 червня 2012 року ( а. с. 36 - 38).
Позивачем на рішення суду першої інстанції подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що судом першої інстанції не було прийнято до уваги, що відповідно до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції від 27.09.2010 року № 21-5 рішення про застосування штрафних санкцій та пені повинно прийматися протягом трьох робочих днів після закінчення строку внесення кінцевого відповідного платежу за відповідний базовий звітний період в якому відбулося погашення суми єдиного внеску, однак відповідач, всупереч вищенаведених правових актів, прийняв рішення про застосування штрафних санкцій понад вищезазначений строк. Також, позивач вважає, що рішення є незаконним з тих підстав, що воно прийнято без погодження з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики ( а. с. 43 - 45).
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити..
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін як законну та обґрунтовану.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, вивчила матеріали справи за доводами апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державного підприємства «Артемвугілля» є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, що підтверджено матеріалами справи.
30.11.2012 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області прийнято рішення № 4781/32270533 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20 квітня 2012 року до 13 червня 2012 року у розмірі 281,56 грн. (штрафні санкції) та 84,11 грн. (пеня) ( а. с. 8).
Нарахування фінансової санкції та пені здійснювалось на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно, тобто, в порядку, передбаченому діючим законодавством.
Відповідно до зворотного боку облікової картки особового рахунку позивача, суми, отримані від позивача, відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зараховувались Пенсійним органом в рахунок погашення суми недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли раніше, у порядку календарної черговості їх виникнення (а. с. 34, 35).
Сторонами не оспорюється факт несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та розрахунок застосованих санкцій.
Як на підставу незаконності спірних рішень, позивач посилається на те, що відповідачем не було проведено погодження з центральним органом виконавчої влади щодо прийняття рішень про застосування штрафних санкцій, а також те, що спірне рішення було прийнято відповідачем з порушенням строку після повної сплати підприємством єдиного внеску, в той час коли таке рішення на думку позивача повинно виноситися протягом трьох робочих днів, що настають за днем закінчення строку внесення кінцевого відповідного платежу за відповідний базовий період.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що позивачем не доведено порушень вимог закону з боку відповідача, а тому рішення про застосування штрафних санкцій є законним та обґрунтованим.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на вимогах закону та всебічному дослідженні обставин справи.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (надалі - Закон № 2464) визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з частинами 1, 5 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Згідно з частиною 8 вказаної статті платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, як передбачено частиною 12 статті 9 Закону № 2464-VІ.
Положеннями статті 25 Закону № 2464 встановлено, що за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду до платника єдиного внеску застосовується штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
За таких обставин колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції про правомірність дій відповідача щодо застосування до підприємства штрафу у розмірі 281,56грн. та пені у розмірі 84,11грн. за період з 20.04.2012 року до 13.06.2012 року рішенням № 4781/32270533 від 30 листопада 2012 року за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Посилання апелянта на те, що рішення про застосування штрафних санкцій та пені повинно прийматися протягом трьох робочих днів після закінчення строку внесення кінцевого відповідного платежу за відповідний базовий звітний період, колегія судів не приймає до уваги, оскільки п.п. 7.7 п. 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.20120 № 21-5, передбачає триденний термін для направлення рішення про застосування штрафних санкцій та пені на адресу платника внесків, а не для винесення такого рішення.
Доводи апелянта про те, що рішення про застосування штрафних санкцій повинні прийматись з обов'язковим погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, колегія суддів також не приймає до уваги, оскільки положеннями Закону № 2464 передбачено погодження порядку, форми та строків надсилання платнику податків рішення про застосування штрафних санкцій та пені (в даному випадку мається на увазі погодження Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а не кожного окремого рішення Управління Пенсійного фонду України про застосування штрафних санкцій.
З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, справа по суті вирішена правильно і підстави для скасування або зміни постанови відсутні.
Ухвала в повному обсязі складена 12 серпня 2013 року.
Керуючись ст.195 ч.1, ст. 196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Артемвугілля» залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року у справі № 805/8249/13-а за позовом Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про визнання недійсним рішення щодо нарахування штрафних санкцій та пені залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий суддя: Л.А. Василенко
Судді: С.В. Білак
М.Г. Сухарьок