Постанова № 32907, 29.06.2006, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
29.06.2006
Номер справи
ас-04/312-06
Номер документу
32907
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" червня 2006 р. 11:10 Справа № АС-04/312-06

вх. № 6558/1-04

Суддя господарського суду Харківської області Григоров А.М.

за участю секретаря судового засідання Попов О.Г.

представників сторін

Представник позивача - Смірнов І.Ю. - дов.

Представник відповідача - Головко А.І. - дов.

по справі за позовом ЗАТ СП "Цукрове" смт. Чапаєво

до Красноградська МДПІ Харківської обл., м. Красноград

про визнання нечинними рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач суб’єкт господарювання, просить визнати протиправними та нечинними податкові повідомлення –рішення Красноградської МДПІ від 17.04.2006 р. №0000182310/0 та №00001924310/0, а також податкові повідомлення –рішення №0000182310/1 та №0000192310/1 від 22.05.2006 р. , як незаконні.

Судом встановлено, що згідно оскаржених податкових повідомлень рішень № 0000182310/0 та №0000182310/1 позивачу на підставі п. п. „б” п. 4.2.2 ст. 4 , Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 7, ст. 8 Закону України „Про плату за землю” донараховано податкове зобов’язання по земельному податку юридичних осіб по Кегічівській селищній раді 19892,63 грн.

Згідно оскаржених податкових повідомлень рішень № 0000192310/0 та №0000192310/1 позивачу на підставі п. п. „б” п. 4.2.2 ст. 4 , Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 7, ст. 8 Закону України „Про плату за землю” донараховано податкове зобов’язання по земельному податку юридичних осіб по Чепаївській селищній раді 136624,60 грн..

Податкові повідомлення з позначкою „/1” прийняті в процедурі адміністративного оскарження первинних податкових повідомлень –рішень (з позначкою „/0” ) , дублюють їх і лише пере узгоджують граничний термін сплати податкового зобов’язання.

Підставою нарахувань є акти перевірки позивача відповідачем від 05.04.2006 р..

Згідно акту перевірки Перевірка правильності нарахування і своєчасності перерахування податку на землю здійснювалась згідно Закону України “Про внесення змін та доповнень в Закон України “ Про плату за землю”від 19.09.96 р. № 379/96-ВР" від 27.06.1997 року №404/97-ВР, Закону України " Про Державний бюджет на 2004 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік".

ЗАТ СГП "Цукрове" користується земельними ділянками на території Кегичівського. Сахновщинського, Красноградського та Зачепилівського районів.

Земельні ділянки знаходяться під основними фондами, що використовуються у господарській діяльності товариства (будівлі цукрового заводу, бурякопунктів, складські приміщення, залізничні колії та інші). Ці основні фонди були придбані у ВАТ "Цукрове" код 00373221, як внесок до статутного фонду, згідно акту прийому-передач від 03.09.2001 року на суму 5337,8 тис. грн.

Згідно з державним актом серії ХР-15-00-000493 від 12.08.1996 року державному підприємству "Цукровий завод імені Леніна" Кегичівського району Харківської області надано в постійне користування земельну ділянку площею 379,5 га для обслуговування діючого виробництва.

Наказом № 1791 -П від 20.10.1997 року Регіонального відділення Фонду держмайна України по Харківській області "Про створення відкритого акціонерного товариства "Цукровий завод ім. Леніна", зазначене державне підприємство було приватизовано та перетворене на ВАТ "Цукровий завод ім. Леніна", до статутного фонду якого увійшов цілісний майновий комплекс діючого виробництва.

Реєстраційним посвідченням №108 від 02.08.2002 року, виданим Кегичівським малим державним підприємством технічної інвентаризації, підтверджується право колективної власності за ЗАТ СГП "Цукрове" на цілісний майновий комплекс державного підприємства "Цукровий завод імені Леніна". Відповідно до статті 30 Земельного Кодексу України (в редакцій від 18.12.1990 р.), який був чинний на час отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці (свідоцтво №358 від 27.06.2001 року, видане Регіональним відділенням ФДМУ по Харківській області), визначено перехід права на користування земельною ділянкою в разі переходу права власності на будівлі, об'єкти, розташовані на земельній ділянці, а перехід права на земельну ділянку підлягав оформленню згідно зі ст. 23 Земельного Кодекс).

Відповідно до вимог п.2 ст.92 Земельного кодексу України (в редакції, що діє з 01.01.2002 року), права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комуна власності набувають лише підприємства, установи та організації, встановленому порядку право власності або оренди на них . Термін переоформлення такого права продовжено до 1 січня 2008року. Таким чином перехідними положеннями дозволено бути землекористувачем до переоформлення такого права або оренди.

У ст. 2 Закону України "Про плату за землю " сказано , що використання землі в Україні г платним, таким чином ЗАТ СГП "Цукрове" є землекористувачем і повинно сплачувати за користування земельними ділянками у Державний бюджет України.

По Кегичівському району.

ЗАТ СГП '"Цукрове" 28.01.2005 року вхідний №89 до Кегичівського відділення Красноградської МДПІ надано податковий розрахунок земельного податку по Кегичівській селищній раді:

додаток №6 - розрахунок земельного податку на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Згідно поданого розрахунку площа земельної ділянки, яка підлягає оподаткуванню на загальних підставах (землі промисловості) становить 18,800 га., ставка податку у відсотках від грошової оцінки складає 103,10 та сума нарахованого земельного податку за даними платника становить 1938,28 грн. За даними перевірки розрахунок №6 складений з порушенням ст. 8 розділу 4 Закону України „Про плату за землю" №2535-Х11 від 03.07.1992 року, а саме, розрахунок складається виходячи з 5% від грошової оцінки одиниці ріллі по області з урахуванням коефіцієнта індексації 9533,46 грн. за І га. Сума податку за даними перевірки складає 8961,45 грн. ((18,8х9533,46)х5% ). Занижено земельний податок по додатку №6 на 7023,17 грн.

додаток №4 - розрахунок земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку. Згідно поданого розрахунку площа земельної ділянки, яка підлягає оподаткуванню на загальних підставах (землі промисловості) становить 79000 кв.м. грошова оцінка ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації становить 8,39 грн., ставка земельного податку складає 1% від грошової оцінки та сума нарахованого земельного податку за даними платника складає 6628,10 грн.,

Всього нараховано земельного податку за даними платника, згідно наданого розрахунку, по Кегичівській селищній раді 8566,38 грн.

По даним перевірки по додатку №4 нараховано земельного податку в сумі 19496,56 грн. Розбіжності по даному додатку складають 12868,46 грн., а саме:

До Кегичівського районного відділу земельних ресурсів було надано запит про надання інформації про встановлення та затвердження грошової оцінки землі по ЗАТ СГП "Цукрове" станом на 01.01.2005 року. Згідно наданої інформації Кегичівським районним відділом земельних ресурсів встановлено, що відповідно технічних документацій з грошової оцінки земель населених пунктів Кегичівського району Харківської обл., розроблених Харківським філіалом інституту землеустрою, грошова оцінка земель з урахуванням коефіцієнта індексації 2,465 за І кв.м. становить по Кегичівській селищній раді смт. Кегичівка за землі промисловості 28 грн. 47 коп.

Рішенням від 24 березня 2004 року Кегичівської селищної ради (XV сесія XXIV скликання) було вирішено:

Затвердити технічну документацію із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки несільськогосподарського призначення для надання в користування на умовах оренди для цілей ЗАТ СГП "'Цукрове".

Земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту смт. Кегичівка і має площу 6,4086 га..

3емельну ділянку площею 1,4914 га передати до земель запасу селищної ради для розподілення за користувачами.

Згідно рішення від 24 березня 2004 року Кегичівської селищної ради (ХV сесія ХХІV) скликання) "Про затвердження грошової нормативної оцінки земельної ділянки №15 ЗАТ СТП "Цукрове" під залізницею п.2 встановлена загальна грошова нормативна оцінка емельної ділянки розташованої на території Кегичівської селищної ради площею 6.4086 гектар станом на 25 лютого 2004 року складає 3647518,78 грн.

Відповідно статті 7 розділу 3 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року №2535-ХХІ ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону. Виходячи з вищевикладеного, перевіркою проведено перерахунок земельного податку : з площі 6,4086 га по якій встановлено грошову оцінку землі. Розмір земельного податку буде становить 18245,28 грн. (64086 кв.м. х 28,47 гри х 1%). з площі 1,4914 га по якій не встановлено грошову оцінку. Розмір земельного податку буде становить 1251,28 грн. (14914 кв.м. х 8,38 коп).

Надано податковий розрахунок земельного податку по Чапаївській селищній раді: додаток №3 - розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Загальна площа земельної ділянки 30 га, в тому числі пасовища в межах населеного пункту 19,6 га, пасовища за межами населеного пункту 10,4 га. Середня грошова оцінка 1 га 2445,30 грн/га, ставка податку 0,10% від грошової оцінки. Сума нарахованого податку за даними платника становить 73,36 грн. Проведеною перевіркою розбіжностей по даному додатку не встановлено.

додаток 5 - розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким не встановлено грошову оцінку. Загальна площа земельної ділянки 169,7 га, сума нарахованого податку за даними платника 239487,26, в тому числі:

земельні ділянки, зайняті житловим фондом 90000 кв.м., ставка податку 0,0015 грн/кв.м., коефіцієнт індексації 3,030, нарахована сума податку за даними платника 409,05 грн.

інші землі - 1607000 кв.м.. ставка податку 0,0491 грн/кв.м., коефіцієнт індексації 3.030. нарахована сума податку за даними платника 239078,21 грн.

До Кегичівського районного відділу земельних ресурсів було надано запит про надання інформації про встановлення та затвердження грошової оцінки землі по ЗАТ СГП "Цукрове" станом на 01.01.2005 року. Згідно наданої інформації Кегичівським районним відділом земельних ресурсів встановлено, що відповідно технічних документацій з грошової оцінки земель населених пунктів Кегичівського району Харківської області, розроблених Харківським філіалом інституту землеустрою, грошова оцінка земель з урахуванням коефіцієнта індексації 2,465 за 1 кв.м. становить по Чапаєвській селищній раді смт. Чапагве за землі промисловості 28 грн. 03 коп.

Рішенням №11 від 13 квітня 2004 року Чапаєвської селищної ради (XI сесія XXIV скликання) було вирішено:

Затвердити технічну документацію із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі для передачі їх в оренду для цілей ЗАТ СГП "Цукрове". 2. Площа земельної ділянки в межах селища Чапаєве складає 103,8757 га.

Передати до земель запасу селищної ради земельні ділянки загальною площею 85,5588 га для подальшого розподілу за землекористувачами .

Згідно Рішення №12 від 13 квітня 2004 року Чапаєвської селищної ради (XI сесія XXIV скликання) "Про затвердження грошової нормативної оцінки земельної ділянки №1-8 ЗАТ СГП „Цукрове" для розміщення комплексу по виробництву цукру та обслуговуванню діючого виробництва з об'єктами житлового та громадського призначення, що належить ЗА Т СГП „Цукрове” на праві власності п.1 встановлена загальна грошова нормативна оцінка земельної ділянки розташованої на території селища Чапаєве площею 103,8757 гектар станом на 25 лютого 2004 року складає 11048590,87 грн.

Відповідно статті 7 розділу З Закону України "Про плату за землю” від 03.07.1992 р. №2535-ХІІ ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Виходячи з вищевикладеного, перевіркою проведено перерахунок земельного податку : з площі 103,8757 га по якій встановлено грошову оцінку землі. Розмір земель податку буде становить 291163,59 грн. (1038757 кв.м. х 28,03 грн х 1%). з площі 56,8243 га по якій не встановлено грошову оцінку. Розмір земельного податкл буде становить 84539,22 грн. (568243 кв.м. х 0,0491грн х 3,030). За даними перевірки нараховано земельного податку по Чапасвській селищній раді по землях населених пунктів, яким не встановлено грошову оцінку 376111,86грн. Розбіжності складають 136624,60 грн. (376111,86 -239487,26).

В зв'язку з тим, що на земельну ділянку площею 103,8757 га була встановлена грошова оцінка. ЗАТ СГП "Цукрове" необхідно було подати на цю площу Додаток №4, відповідно до п. 3 "Порядку подання податкового розрахунку земельного податку" , затвердженого лом ДПА України від 26.10.2001 року №434, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 19.11.2001 року №963/6154 із змінами внесеними наказом ДПА України від 02.12.2003 року №582.

додаток № 6 - розрахунок земельного податку на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Загальна площа 215,9 га - земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення. Грошова оцінка одиниці площі ріллі по області з урахуванням коефіцієнта індексації 9533,46 грн/га, ставка податку 5% від грошової оцінки, сума нарахованого податку за даними платника складає 102913,70 грн. За даними перевірки розбіжностей не встановлено.

Згідно п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації .вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку .

Таким чином, при перевірці нарахування земельного податку та орендної плати за землю ЗАТ СГП "Цукрове" за 2005 рік донараховано земельного податку в сумі 156516,23 грн.

Суд зазначає, що донарахування обумовлено визначенням підприємством зобов’язань по земельному податку по Кегічівській та Чапаївській селищних радах по ставці а не згідно оцінки землі.

Суд зазначає , що згідно ст. 2 Закону України „Про плату за землю” Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Ст. 7 Закону України „Про плату за землю” визначає розміри земельного податку для земель відповідно грошової оцінки та розміри податку для земель грошову оцінку яких не встановлено.

Згідно ст. 13 Закону України „Про плату за землю” Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Як свідчать матеріали справи, при проведенні нарахувань ДПІ не використовувала ні данні земельного кадастру ні договори оренди землі.

Суд зазначає, що згідно ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” при перевірці зобов’язаний встановлювати як заниження так і завищення податку.

Таким чином при перевірці та визначенні правильності нарахування земельного податку позивачем , орган ДПС повинен був встановити правомірність нарахування податку на землю, тобто наявність відповідних підстав. Але як вбачається з акту перевірки, в ході її проведення не з’ясовувалися обставини щодо підстав нарахування податку на землю. Позивач зазначає, що він користується значно меншою кількістю земель ніж визначено у розрахунку земельного податку.

Єдиним документом , на якій посилається ДПІ в обґрунтування плащі земель є лист Кегичівського районного відділу земельних ресурсів. Але дані цього листа не можуть бути прийняті до уваги виходячи з ст. 13 Закону „Про плату за землю”.

Таким чином перевіривши правомірність нарахування податку на землю, ДПІ не встановило згідно документів, які вимагає закон, якими конкретно плащами користується позивач.

Твердження позивача, про те, що він користується значно меншою площею ніж на яку нарахований податок ДПІ належними доказами не спростовано. В матеріалах справи та в ході перевірки належних доказів не надано.

Нараховуючи податок ДПІ не користувалося документами, які згідно ст. 13 Закону „Про плату за землю” використовуються при такому нарахування.

Суд зазначає, що згідно п. 2 Порядку ведення державного земельного кадастру „ , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №!5 1993 р. Державний земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі,

обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.

Суд зазначає, що дійсно по землі відповідно якої проведено нарахування , зроблена грошова оцінка землі, в вона затверджена селищними радами, згідно вимог Закону України „Про оцінку земель” але оцінка не внесена до земельного кадастру (відповідні докази суду не надані), тому її використання для нарахування податку на землю не відповідає ст. 13 Закону України „Про плату за землю”.

Крім того, згідно листа центру державного земельного кадастру від 29 серпня 2005 р. будь яких даних (документів) про користування (власності) землею т, а відповідно і про грошову оцінку земель, стосовно ЗАТ СГП „Цукрове” в Харківській регіональній філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” не значиться. Така ж сама інформація містиця у листі центру державного земельного кадастру від 23 червня 2006 р..

Таким чином висновки ДПІ стосовно нарахування земельного податку не підтверджуються доказами відповідними ст. 13 Закону України „Про плату за землю”. Дані по оцінки землі на підставі яких проведено нарахування, отримані не з земельного кадастру, тому не можуть підтверджувати нарахування.

Крім того, суд вважає необхідним зазначимти, що в ході перевірки не встановлені документи на підставі даних яких, можливо нарахування земельного податку, при перевірці не встановлено на підставі належних документів площа користування землею позивачем, а відповідно не визначило згідно вимог ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” суму податку яку об’єктивно повинен платити позивач.

Враховуючи наведене ДПІ не довело правомірність прийнятих податкових повідомлень –рішень, правомірність нарахувань з матеріалів справи не вбачається.

Враховуючи наведене позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 4 , 8, 86, 94, 160- 163 перехідними та прикінцевими положеннями Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та нечинними податкові повідомлення–рішення Красноградської МДПІ від 17.04.2006 р. №0000182310/0 та №00001924310/0, а також податкові повідомлення –рішення №0000182310/1 та №0000192310/1 від 22.05.2006 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ЗАТ СП "Цукрове"(Харківська область, Кегичівський район, смт. Чапаєво, вул.. 50 річчя Жовтня, 5, ідент. код 31633236) витрати по сплаті державного мита в сумі 3,40 грн.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Григоров А.М.