Постанова № 32901216, 06.08.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
801/7260/13-а
Номер документу
32901216
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 серпня 2013 р. Справа №801/7260/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представника позивача- Шульга О.А. довіреність № 01.05.31 від 26.03.13, представника відповідача- Ніколаішвілі В.Я. довіреність № 06 від 20.03.13, адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь"

до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправною та скасування постанови,

Обставини справи: Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач) про визнання протиправної та скасування постанови від 08.04.2013 №65-КР-1-Е.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позові, та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечував.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" зареєстроване як юридична особа (ідентифікаційний код юридичної особи 01130621), що підтверджується довідкою АА №836321 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

14 березня 2013 року уповноваженою особою Комісії - начальником Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Васильєвим Костянтином Михайловичем, на підставі статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні". рішення НКЦПФР №1239 від 11.09.2012 та службової записки від 13.03.2013 №25 в у відношенні публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь", прийнята постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 14.03.2013.

У відношенні публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" встановлено:

розміщення не в повному обсязі інформації у стрічці новин Загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів особливої інформації з відомостями про зміну складу посадових осіб емітента (зміна члена правління на підставі Наказу Фонду майна АР Крим від 26.02.2013 №49) відповідно до обсягу встановленому пунктом 6 глави 2 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 №1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 №97/13364, яка розкривається згідно статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок";

опублікування не в повному обсязі інформації про виникнення особливої інформації з відомостями про зміну складу посадових осіб емітента (зміна члена правління на підставі Наказу Фонду майна АР Крим від 26.02.2013 №49)у офіційному виданні Комісії "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" від 28.02.2013 №41 відповідно до обсягу встановленому пунктом 6 глави 2 розділу II Положення №1591 яка розкривається згідно статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок";

подання не в повному обсязі інформації до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у електронній та паперовій формах особливої інформації з відомостями про зміну складу посадових осіб емітента (зміна члена правління на підставі Наказу Фонду майна АР Крим від 26.02.2013 №49) відповідно до обсягу встановленому пунктом 6 глави 2 розділу II Положення №1591 яка розкривається згідно статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок";

розміщення не в повному обсязі інформації позивачем у власній веб-сторінці в мережі Інтернет особливої інформації з відомостями про зміну складу посадових осіб емітента (зміна члена правління на підставі Наказу Фонду майна АР Крим від 26.02.2013 №49) відповідно до обсягу встановленому пунктом 6 глави 2 розділу II Положення №1591 яка розкривається згідно статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок";

28.03.2013 уповноваженою собою Комісії- начальником Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Васильєвим Костянтином Михайловичем у відношенні публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №65-КР-1-Е, а саме: позивачем порушено вимоги статті 41 закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", пунктом 5 глави 1 розділу II, пункт 6 глави 2 розділу II та пункт 2 глави 3 розділу II Положення №1591.

Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 28.03.2013 встановлено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів відбудеться 08.04.2013. Вказана постанова отримана позивачем, про що свідчить відмітка на постанові.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову від 08.04.2013 №65-КР-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Не погодившись із вказаною постановою, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим щодо її оскарження.

Перевіряючи законність та обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України від 30.10.1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", із змінами на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 448).

Відповідно до статті 1 Закону № 488 державне регулювання ринку цінних паперів здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 Закону № 488).

Частиною 2 статті 6 Закону № 488 визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтею 7 Закону № 488 визначені завдання Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку, з яких зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 8 Закону № 488 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 (далі Правила № 2272).

Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Правил № 2272 справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.

Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (пункт 1 Розділу IV Правил № 2272).

Відповідно до пункту 2 Розділу IV Правил № 2272 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до пункту 1 Розділу VIІ Правил № 2272, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Згідно з пунктом 3 Розділу VIІ Правил № 2272 за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.

Частиною 1 статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Додаткові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів, які пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Як вбачається з матеріалів справи та представником позивача не заперечувалося не усунення порушень статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", пунктом 5 глави 1 розділу II, пункт 6 глави 2 розділу II та пункт 2 глави 3 розділу II Положення №1591.

Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про: прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; прийняття рішення про викуп власних акцій, крім акцій корпоративних інвестиційних фондів інтервального та відкритого типу; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента.

У повідомленні про зміну складу посадових осіб емітента, яке було опубліковано у офіційному друкованому виданні Комісії "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" від 28.02.2013 №41відсутня інформація про адресу сторінки в мережі Інтернет, яка додатково використовувала емітентом для розкриття особливої інформації (зміна члена правління на підставі Наказу Фонду майна АР Крим від 26.02.2013№49) та інформація про інші посади, які обіймав призначений член правління ОСОБА_3 протягом своєї діяльності.

Згідно трудової книжки ОСОБА_3 вбачається, що:

11.04.1984 прийнятий в ПДО техніком (Одеський завод "Поліграфії");

07.05.1984 звільнений у зв'язку з призовом до Радянської армії;

04.08.1986 зарахований на посаду старшого техніка (Одеське СКТБ Продмаш);

01.06.1988 переведений на посаду інженера-конструктора;

25.12.1990 звільнений у зв'язку з переведенням до об'єднання "Стройгідравліка";

15.01.1991 прийнятий з переведенням майстром в цех;

01.02.1993 звільнений у зв'язку з переведенням;

01.02.1993 прийнятий з переведенням на посаду заступника директора ТОВ "Пик-х";

21.04.1997 звільнений за власним бажанням;

01.05.1997прийнятий на роботу на посаду заступника директора ТОВ "Перо";

01.07.1997 переведений на посаду директора ТОВ "Перо";

29.06.2007 прийнятий на посаду виконавчого директора споживчого товариства "Сі Шелс";

03.08.2009 звільнений за власним бажанням;

06.04.2011 прийнятий на посаду начальника дільниці ТОВ "Компанія Потенціал";

20.09.2011 звільнений за власним бажанням;

03.12.2012 прийнятий на роботу на посаду заступника голови правління з розвитку і будівництва;

01.01.2013 переведений на посаду заступника генерального директора правління з розвитку і будівництва.

Відповідно до пункту 6 глави 2 розділу II та пункту 2 глави 3 розділу II Положення №1591, Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" мало подати інформацію про всі посади, які займав ОСОБА_3. за час своєї діяльності.

Отже, при виявленні факту порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, необхідно дотримуватися наведених положень законодавства, у зв'язку з чим рішення про застосування такого виду адміністративно-господарських санкцій, як фінансові санкції, можливо виключно протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статті 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що позивачем необґрунтовано та не зазначено, в чому спірна постанова є протиправною.

Натомість відповідачем повністю доведено дотримання територіальним управлінням вимог діючого законодавства під час прийняття спірної постанови, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Під час судового засідання, яке відбулось 06.08.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено 12.08.2013.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Т.С.Ольшанська