Постанова № 32894360, 06.08.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
5017/3333/2012
Номер документу
32894360
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2013 р.Справа № 5017/3333/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Таран С.В.,

Суддів: Бойко Л.І., Величко Т.А.

при секретарі судового засідання Альошиній Г.М.,

за участю представників сторін:

від позивача - Косміна О.М., довіреність б/н від 03.07.2012р.; Мартиненко А.С., довіреність б/н від 31.08.2012р.;

від відповідача - Динту В.А., довіреність №03-26/вих/д від 06.02.2013р.;

від третьої особи - Стогнійчук С.О., довіреність №71 від 22.01.2013р.; Нікітін Ю.В., довіреність №503 від 28.12.2012р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

виконавчого комітету Одеської міської ради

на рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2013 року

у справі №5017/3333/2012

за позовом: приватного акціонерного товариства „Одеська кіностудія"

до відповідача: виконавчого комітету Одеської міської ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Фонда державного майна Україна

про визнання частково незаконним та недійсним рішення, а також про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство „Одеська кіностудія" (далі- ПАТ „Одеська кіностудія") звернулось з позовом з урахуванням уточнень від 11.03.2013р. до виконавчого комітету Одеської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Фонда державного майна Україна про визнання незаконним та недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №230 від 21.06.2012р. "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" у частині пункту 6 додатку № 1 та пункту 6 додатку № 2 до цього рішення, а також про зобов'язання виконавчий комітет Одеської міської ради внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №230 від 21.06.2012р. "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок", відповідно до яких виключити з нього пункт 6 додатку №1 та пункт 6 додатку №2 до цього рішення.

За вказаною позовною заявою порушено провадження у справі №5017/3333/2012.

Рішенням господарського суду Одеської області від 16.04.2013 р. у справі №5017/3333/2012 (головуючий суддя: Рога Н.В., судді: Желєзна С.П., Погребна К.Ф.) позовні вимоги задоволено частково: визнано незаконним та недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" у частині пункту 6 додатку № 1 та пункту 6 додатку № 2 до цього рішення; в частині вимоги позивача щодо зобов'язання виконавчий комітет Одеської міської ради внести зміни до рішення останнього від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок", відповідно до яких виключити з нього пункт 6 додатку №1 та пункт 6 додатку №2 до цього рішення - провадження у справі припинено (том ІІІ а.с. 13-17).

Не погодившись з прийнятим рішенням, виконавчий комітет Одеської міської ради звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2013 р. у справі №5017/3333/2012 скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права. Згідно доводів апеляційної скарги звільнення позивача державою від сплати податку на землю не виключає його обов'язку сплачувати власнику земельної ділянки плату за її користування (том ІІІ а.с. 40-44).

Позивач та третя особа проти задоволення апеляційної скарги висловили заперечення (том ІІІ а.с.52-58, 60).

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи на предмет правильності їх юридичної оцінки місцевим господарським судом, судова колегія встановила наступне.

ПАТ "Одеська кіностудія" є товариством, заснованим на змішаній формі власності на базі спільного об'єднання майна державної власності та приватної власності юридичної особи. Засновниками товариства позивача є Фонд державного майна України та ТОВ "Нова кіностудія". Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків державного підприємства "Одеська кіностудія художніх фільмів", створеного наказом Міністерства культури і мистецтв України №424 від 20.10.1994р. ПАТ "Одеська кіностудія" є новим найменуванням ЗАТ «Одеська кіностудія» (пункти 1.2, 1.3, 1.4, 2.2 статуту ПАТ "Одеська кіностудія", затвердженого загальними зборами товариства, протокол №11 від 18.07.2011 р., та зареєстрованого державним реєстратором 13.09.2011 р. - том І а.с.84-111).

Рішенням Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості ) та передано ЗАТ "Одеська кіностудія" в оренду земельні ділянки, загальною площею 6,6222 га, розташовані за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 33, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд кіностудії", а саме: земельну ділянку площею 5,5375 га в довгострокову оренду терміном на 49 років; земельну ділянку площею 0,3734 га в довгострокову оренду терміном на 10 років, але не пізніше початку організації проходу загального користування в комплексі робіт про прибережно-захисній смузі Чорного моря; земельну ділянку площею 0,7113 га в довгострокову оренду терміном на 10 років, але не пізніше початку реконструкції Французького бульвару (том І а.с.56).

На підставі зазначеного рішення Одеської міської ради 18 грудня 2009р. між Одеською міською радою та ЗАТ "Одеська кіностудія" було укладено три договори оренди землі, стосовно кожної з наданих у користування земельних ділянок.

Відповідно до пункту 14.1 вищевказаних договорів вони набирають чинності після нотаріального посвідчення та державної реєстрації. Жоден з договорів державної реєстрації не пройшов.

21.06.2012р. виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення №230, яким затверджено акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок, згідно з переліком (додаток №1); зобов'язано суб'єктів господарювання (згідно з додатком №2) сплатити збитки, визначені актами, у місячний термін після прийняття цього рішення.

Пунктом 6 у додатку №2 як суб'єкта, який зобов'язаний сплатити збитки, визначено: ЗАТ "Одеська кіностудія". Згідно пункту 6 додатку №1 вказаним рішенням затверджено акт комісії від 02.12.2011 р. з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання ЗАТ «Одеська кіностудія» земельної ділянки, розташованої в м. Одесі, Французький бульвар, 33, в розмірі 5 623 547,67 грн. (том І а.с.117-119).

Предметом даного спору є визнання недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 в зазначеній частині, а також внесення до цього рішення змін шляхом виключення з нього пунктів 6 додатку №1 та №2.

Із змісту оспореного рішення вбачається, що воно прийнято на підставі частини 6 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 156, 157 Земельного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", а також рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011р. №564.

Згідно рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №564 від 11.08.2011 р. створено комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затверджено її склад, а також Положення про комісію (том ІІ а.с.108-111).

02.12.2011р. комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам був складений акт, яким визначено розмір збитків, нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ЗАТ "Одеська кіностудія" та використанням без правовстановлюючих документів у розмірі 5623547, 67 грн. Розрахунок розміру збитків виконано за період з 01.11.2008р. по 01.12.2011р.

При цьому, підставою для прийняття комісією такого рішення стало невиконання ЗАТ "Одеська кіностудія" рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У, без визначення у якій саме його частині. В акті також зазначено, що відповідно до рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У ЗАТ "Центральний універмаг" зобов'язане було оформити документи, що посвідчують право оренди земельної ділянки, проте не обґрунтовано яке відношення ЗАТ "Центральний універмаг" має до рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У, що стосується затвердження технічної документації із землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок ЗАТ "Одеська кіностудія".

У відповідності до положень статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Вказаний перелік підстав для відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам є вичерпним.

В силу статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход- це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав.

Згідно частини першої статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 22 Цивільного кодексу України збитками вважаються, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

На підставі пункту 3 частини першої статті 225 Господарського кодексу України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, крім іншого, включаються неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.

Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) збитків; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; 4) вини та встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди.

Пред'явлення вимоги про відшкодування неодержаних доходів (упущеної вигоди) покладає на кредитора обов'язок довести, що ці доходи (вигода) є не абстрактними, а такими, що дійсно були б отримані кредитором в разі належного виконання боржником своїх обов'язків.

В силу частини четвертої статті 623 Цивільного кодексу України при визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.

Отже, неодержаний прибуток (не отриманий доход, упущена вигода) - це рахункова величина втрати очікуваного приросту в майні, що базується на документах, які беззастережно підтверджують реальну можливість отримання потерпілим суб'єктом господарювання грошових сум (чи інших цінностей), якби учасник відносин у сфері господарювання не допустив би правопорушення. Якщо ж кредитор не вжив достатніх заходів, щоб запобігти виникненню збитків чи зменшити їх, шкода з боржника не стягується.

З матеріалів справи не вбачається вчинення Одеською міською радою чи її виконавчим комітетом заходів щодо одержання доходів у вигляді орендної плати, а також заходів, спрямованих на уникнення збитків, зокрема, відсутні докази того, що відповідач звертався з вимогою виконати рішення ради, а в разі ухилення позивача - з вимогою про спонукання до державної реєстрації договорів оренди або про звільнення земельних ділянок, що зайняті без правовстановлюючих документів, чи вирішував питання про скасування свого рішення, яке не виконано.

Відтак, затвердження виконкомом Одеської міської ради акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 02.12.2011р. про стягнення з ПАТ "Одеська кіностудія" збитків у розмірі 5623547 грн. 67 коп., нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття позивачем та використанням без правовстановлюючих документів, є безпідставним.

Доводи апеляційної скарги щодо незаконного використання позивачем земельної ділянки, розташованої в м. Одесі, бульвар Французький, 33, та на якій розташовані об'єкти нерухомості, належні ПАТ «Одеська кіностудія» на праві власності (том І а.с.55), спростовуються наявністю рішення Одеської міської ради №2854-У від 16.04.2008 р. про передачу вказаної земельної ділянки в оренду позивачеві, яке на даний час є чинним.

Із змісту акту комісії від 02.12.2011 р., який затверджений оскарженим рішенням, вбачається, що збитки нараховані позивачеві за період з 01.11.2008 р. по 01.12.2011 р.

Матеріалами справи (том ІІ а.с.192-203) підтверджується, що сума земельного податку, сплаченого ПАТ «Одеська кіностудія» за 2008-2011 рр. складає 2366624 грн. За повідомленням Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси від 21.03.2013р. №12314/10/15-3/82 ПАТ «Одеська кіностудія» за вищевказану земельну ділянку звітує та сплачує податок. Заборгованості зі сплати земельного податку позивач не має.

Згідно статей 9.1.10, 9.3, 14.1.147, 290.1 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, та зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, передбаченому Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Враховуючи сплату позивачем земельного податку, кошти від сплати якого спрямовуються до місцевого бюджету, колегія суддів апеляційної інстанції вважає безпідставним твердження відповідача про заподіяння йому позивачем збитків у вигляді неодержаних доходів за користування земельною ділянкою.

При визначені комісією розміру збитків та при затверджені відповідачем акту цієї комісії не було враховано також той факт, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2011р. №48 «Про затвердження переліку суб'єктів кінематографії (виробників національних фільмів), які до 01 січня 2016 р. звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів", ПАТ «Одеська кіностудія» звільнено до 01.01.2016 р. від сплати земельного податку за земельну ділянку площею 6,622 га за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 33.

За таких обставин, Одеський апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду, що прийняте відповідачем рішення від 21.06.2012р. №230 у частині затвердження виконкомом Одеської міської ради акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 02.12.2011р. про стягнення з ПАТ "Одеська кіностудія" збитків у розмірі 5623547,67 грн., нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття позивачем та використанням без правовстановлюючих документів, є незаконним.

Водночас Одеський апеляційний господарський суд вважає неправомірним припинення провадження у справі на підставі пункту 1-1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України в частині вимог позивача про зобов'язання виконавчий комітет Одеської міської ради внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок", відповідно до яких виключити з нього пункт 6 додатку №1 та пункт 6 додатку №2 до цього рішення, з огляду на таке.

Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу у справі про стягнення цієї заборгованості, знищення спірного майна за віндикаційним позовом про витребування такого майна, скасування акта державного чи іншого органу у справі про визнання його недійсним тощо), тобто якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

Сторони не узгодили між собою питання внесення змін до пунктів 6 додатків №1,2 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230, не були внесені такі зміни і відповідачем по справі, а тому у господарського суду першої інстанції були відсутні підстави для застосування вищевказаної процесуальної норми. Визнання недійсним акту органу місцевого самоврядування в частині, до якої позивач просив внести зміни, не свідчить про відсутність предмету, а є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в цій частині, оскільки позивачем заявлені взаємовиключні за своєю суттю вимоги. До того ж, позивачем взагалі нормативно не обгрунтовано зазначену вимогу про зобов'язання орган місцевого самоврядування внести зміни до власного рішення.

Рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі (пункт 1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 р. №6 «Про судове рішення»).

Оспорене судове рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2013 р. зазначеним вимогам в частині розгляду позовних вимог про зобов'язання відповідача внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 не відповідає, а тому підлягає частковому скасуванню в зв'язку з порушенням норм процесуального права.

У відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, за подання апеляційної скарги - на скаржника.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу виконавчого комітету Одеської міської ради залишити без задоволення.

Пункти 3, 4 рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2013 року у справі №5017/3333/2012 скасувати.

В задоволенні позовних вимог про зобов'язання виконавчий комітет Одеської міської ради внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок", відповідно до яких виключити з нього пункт 6 додатку №1 та пункт 6 додатку № 2 до цього рішення - відмовити.

В решті рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2013 року у справі №5017/3333/2012 залишити без змін.

Стягнути з виконавчого комітету Одеської міської ради на користь приватного акціонерного товариства «Одеська кіностудія» 536,50 грн. судового збору.

Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст складено та підписано 08.08.2013р.

Головуючий суддя С.В. Таран

Суддя Л.І. Бойко

Суддя Т.А. Величко