Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2013 р. Справа №805/9032/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14 год. 40 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Шалагіновій М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.05.2013 року №141, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.05.2013 року №141.
В обґрунтування позову зазначено, що між ТОВ «Донбас Автомотив» та ТОВ «Компанія «Пегас-Інвест» 11.10.2011 року укладено договір про спільну діяльність (у вигляді простого Товариства), ці два Товариства вирішили діяти разом та об'єднати свої вклади для досягнення спільної мети - будівництва Торгівельного центру з продажу автозапчастин за адресою: м. Макіївка, вул. 250-річчя Донбасу. Тому сторони договору про спільну діяльність як замовник будівництва повинні нести солідарну відповідальність за порушення законодавства у сфері містобудівництва.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов та надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні надала письмові заперечення, в яких зазначила, що Інспекцією проведено позапланову перевірку, за результатами якої встановлено, що замовником будівництва несвоєчасно повідомлено про зміну особи відповідальної за здійснення технічного нагляду, у зв'язку з чим порушено вимоги ч. 6 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області є юридичною особою публічного права - територіальним органом суб'єкту владних повноважень - центрального органу виконавчої влади Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції».
Держархбудінспекція України здійснює свою діяльність на підставі Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011.
У відповідності до пункту 3 Положення, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.
Відповідно до направлення для проведення позапланової перевірки від 22.04.2013 року №7/5-07-2966 головних державних інспекторів Макіївського відділу Центрального управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області Білянського П.М., Дичка Є.О. направлено для здійснення позапланової перевірки об'єкту: м. Макіївка, вул. 250-річчя СРСР (Донецьке шосе), «Будівництво торгівельного центру з продажу автозапчастин», на підставі наказу Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області №90 від 22.04.2013 року та листа громадської організації «Взаємодія номер один» №268/04-13 від 03.04.2013 року.
Як вбачається з Акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 30.04.2013 року, посадовою особою Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області проведено перевірку об'єкта будівництва торгівельного центру з продажу автозапчастин в м. Макіївка, вул. 250-річчя СРСР та встановлено, що замовником будівництва несвоєчасно повідомлено про зміну особи відповідальної за здійснення технічного нагляду (замість ОСОБА_4 - ОСОБА_5, чим порушено вимоги ч. 6 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Постановою Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 9 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та застосовано штраф в розмірі 5735 грн. Підставою для прийняття спірної постанови став встановлений в Акті перевірки від 30.04.2013 року факт несвоєчасного повідомлення Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області замовником будівництва про зміну особи відповідальної за здійснення технічного нагляду, чим порушено вимоги ч. 6 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначні Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Статтею 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю розглядають відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно ч.6 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності " У разі якщо право на будівництво об'єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни орган державного архітектурно-будівельного контролю, який зареєстрував декларацію про початок виконання будівельних робіт.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення як неподання чи несвоєчасне подання замовником інформації про передачу права на будівництво об'єкта іншому замовнику, зміну генерального підрядника чи підрядника, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт, а також інформації про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт та про введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта у випадках, коли подання такої інформації є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Згідно ч.2 ст.3 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" накладати штраф від імені Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів мають право керівник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, керівники територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України та їх заступники.
Згідно декларації про початок будівельних робіт, зареєстрованої Інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області 12.08.2011 року за №ДЦ08311028370, замовником будівництва торгівельного центру з продажу автозапчастин по вул. 250-річчя СРСР в м. Макіївка є Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив».
Відповідно до п. 3 цієї Декларації відповідальна особа за проведення технічного нагляду - інженер технічного нагляду ОСОБА_4 згідно договору з ПП «Домінанта-плюс» від 17.06.2011 року №17/06/11, наказу №128 від 17.06.2011 року, серія та номер кваліфікаційного сертифікату ІТ №000153.
За змістом Договору про технічний нагляд №ТН-2 від 24.10.2012 року ОСОБА_5 (серія та номер кваліфікаційного сертифікату НОМЕР_1) зобов'язується здійснювати технічний нагляд за виконанням будівельних робіт на об'єкті: торгівельний центр в м. Макіївка, вул. 250-річчя Донбасу.
Згідно Актів огляду прихованих робіт з жовтня 2012 року ОСОБА_5 здійснювався технічний нагляд за виконанням будівельних робіт на об'єкті: торгівельний центр в м. Макіївка, вул. 250-річчя Донбасу.
Як вбачається із повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт вх. №01-09-0232 від 22.03.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» повідомило Інспекцію Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про зміну відповідальної особи за проведення технічного нагляду.
У судовому засіданні представник позивача не заперечував, що ТОВ «Донбас Автомотив» несвоєчасно повідомило Інспекцію про зміну відповідальної особи за проведення технічного нагляду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що доводи позовної заяви спростовуються матеріалами справи, тому позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 17, 18, 19, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.05.2013 року №141 - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 06 серпня 2013 року у присутності представників сторін. У повному обсязі постанова виготовлена 09 серпня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.