Постанова № 32892761, 29.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2013
Номер справи
804/4680/13-а
Номер документу
32892761
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2013 р. Справа № 804/4680/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСерьогіної О.В. при секретаріКалині В.М. за участю: представника позивача представника відповідача Анцупової С.В. Кучеренко І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокосм" до Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрокосм» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення № 001 про повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 08.01.2013 року, прийняте Виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в частині неправомірних витрат у сумі 19666,08 грн. та штрафу в сумі 9833,04 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на ст.ст. 38, 39, 51, 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», п.п. 3, 4, 7, 13 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ від 26.09.2001 року № 1266, порушенням відповідачем чинного законодавства при винесенні оскаржуваного рішення.

При цьому позивач зазначає, що відповідно до п.п.2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, до фонду додаткової заробітної плати включається оплата за невідпрацьований час (в т.ч. оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових відпусток). Проведення розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_5 без врахування суми компенсації за невикористану відпустку та без урахування кількості календарних днів відпустки, за які позивачем отримано компенсацію від попереднього роботодавця, призводить до безпідставного суттєвого зменшення суми допомоги по вагітності і пологах. Позивач до отримання фінансування від Фонду сплачував до бюджету з власного рахунку суми податку з доходів фізичних осіб та єдиний соціальний внесок, які були нараховані у складі сум матеріального забезпечення згідно заяв-розрахунків. Після отримання фінансування ці суми сплачених податків (внесків) відшкодовувались позивачем шляхом їх перерахування з окремого поточного рахунку на власний поточний рахунок. Ні Закон № 2240, ні Порядок № 26 прямо не встановлюють можливість або заборону використання коштів Фонду, зарахованих на окремий рахунок страхувальника, на сплату податків (внесків) з суми відповідного матеріального забезпечення.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.04.2013 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні

Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу "Камертон".

У судове засідання з'явилися представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити його з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечував у зв'язку з його необґрунтованістю.

Розглянувши матеріали справи, доводи позовної заяви та заперечень відповідача, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У відповідності зі статтею 9 Закону України від 18.01.2001 року № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (надалі - Закон № 2240) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.

Згідно статті 10 Закону № 2240 управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В областях безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.

Згідно п. 1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженому постановою правління Фонду від 26.06.2001 року N 13, відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду та є юридичною особою.

Пунктом 1.3. вказаного положення встановлено, що відділення Фонду та його робочі органи мають, зокрема, право:

здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників;

накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законодавством.

Статтею 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Отже, Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності при реалізації ним прав, передбачених законодавством, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що директором виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду Железняк В.В. було винесено рішення від 08.01.2013 року № 001 «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності», яким застосовано до позивача фінансові санкції в таких розмірах: неправомірні витрати - 21055,53 грн., штраф - 10527,77 грн., всього - 31583 грн.

Вказане рішення було винесено на підставі Акту від 21.12.2012 року, в якому зазначено, що посадовою особою відповідача Овечкіною О.В. на підставі направлення від 18.12.2012 року № 917/04 проведена планова перевірка правильності нарахування, перерахування страхових внесків та цільового використання коштів Фонду за період з 01.10.2010 року по 01.01.2011 року та правомірності використання коштів Фонду за період з 01.10.2010 по 01.10.2011 року.

У вказаному акті зазначено, що по листку непрацездатності в порушення ч. 2 ст. 53 Закону № 2240 та п. 7 Порядку №1266 не вірно визначено розмір заробітної плати, яка враховується при обчисленні середньоденного розміру допомоги - включено суму компенсації за невикористану відпустку, нараховану за попереднім місцем роботи та перераховану на рахунок страхувальника у відповідності до ч. 3 ст.24 Закону України "Про відпустки". Неправомірно використано 12301,88 грн. Перевіркою дотримання страхувальником порядку використання коштів Фонду, які у відповідності до наданих заяв-розрахунків зараховуються на окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів встановлено, що в порушення вимог абз. 3 ч. 2 ст. 21 Закону № 2240 страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок страхувальника на загальну суму 7364,20 грн. використані страхувальником не на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, а зараховані на власний розрахунковий рахунок.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом п. 4 ст. 2, п. 6 ст. 28 Закону № 2240 страховик - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - має право накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Статтею 30 Закону № 2240 встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Право розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду.

Судом встановлено, що у відповідності з листком непрацездатності № 738345, виданому ОСОБА_5 на період її вагітності та пологів з 18.07.2011 року по 20.11.2011 року позивачем в розрахунок середньоденного розміру допомоги було включено суму компенсації за 64 дні невикористаної відпустки, нарахованої за попереднім місцем роботи - ТОВ «Торговий дім «Запорізький оліяжиркомбінат» - та перерахованої на рахунок позивача попереднім роботодавцем.

Частиною 1 ст. 38, ст. 39, ст. 51 Закону № 2240 встановлено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

В свою чергу статтею 52 Закону № 2240 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону. Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

У відповідності з п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266, середня заробітна плата (грошове забезпечення) застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (грошового забезпечення, розмір якого визначається згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють порядок та умови його виплати), та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З огляду на викладене, висновок відповідача про безпідставність включення позивачем ОСОБА_5 в розрахунок середньоденного розміру допомоги по вагітності та пологах суму компенсації за дні невикористаної відпустки, нарахованої за попереднім місцем її роботи та перерахованої на рахунок позивача попереднім роботодавцем, є необґрунтованим.

У відповідності зі ст. 21 Закону № 2240 фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви. Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку. Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюєтьсястягнення відповідно до закону.

Судом встановлено, що відповідно до платіжних доручень, оформлених позивачем, кошти Фонду у сумі 7364,20 грн., перераховані відповідачем позивачу на окремий поточний рахунок, не були використані на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, а були перераховані ним на власний поточний рахунок № 26004132205051 в ПАТ КБ "Приватбанк" м. Дніпропетровськ.

За таких обставин, вимога відповідача про повернення позивачем неправомірно витрачених коштів Фонду у сумі 7364,20 грн. та застосування відповідних штрафних санкцій є законною та обґрунтованою.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 001 від 08.01.2013 року «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності», прийняте директором виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в частині неправомірних виплат у сумі 12301,88 грн. та штрафу у сумі 6150,94 грн.

В задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокосм» (ідентифікаційний номер 24229322) судові витрати в сумі 184,53 грн. (сто вісімдесят чотири гривні п'ятдесят три копійки).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 02 серпня 2013 року.

Суддя О.В. Серьогіна