Копія
Справа № 822/2801/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2013 року 17 год. 30 хв.м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І. при секретаріЧовган Д.В. за участі:представника позивача Линькової Ю.Ю. представника відповідача Кушніра Р.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що наказом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області №214 від 13.05.2013 року з 07.06.2013 року по 05.07.2013 року призначено планову перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Хмельницькгаз". Стверджує, що позивач відноситься до суб'єктів господарювання із середнім ступенем ризику, а тому відповідно до вимог постанови КМУ №212 "Про затвердження критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" планові заходи державного нагляду повинні застосовуватися до позивача не частіше одного разу на два роки. З підстав того, що відповідачем з 12.03.2012 року по 30.03.2012 року проводилася планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Хмельницькгаз" вважає наказ №214 від 13.05.2013 року протиправним та винесеним з порушенням чинного законодавства та просить суд: витребувати, визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області "Про проведення планової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на період з 07 червня по 05 липня 2013 року" №214 від 13.05.2013 року.
В судовому засіданні представник позивача підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив суд позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" заперечив. У письмових запереченнях та усних поясненнях наданих в ході судового розгляду пояснив, що позивач відноситься до групи суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, а тому планові заходи, щодо державного нагляду (контролю) повинні застосовуватися до ПАТ "Хмельницькгаз" не частіше одного разу на рік, а тому вважає, що наказ Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області № 214 від 13 травня 2013 "Про проведення планових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства на період з 07 червня по 05 липня 2013 року" є правомірним та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (далі - ПАТ "Хмельницькгаз") як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване 25.03.1997 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 05395598), що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №834603, довідкою Головного управління статистики у Хмельницькій області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) АА №330326.
Основними видами діяльності за КВЕД є: розподілення та постачання газу (40.22.0); будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання (45.21.4); газопровідні роботи (45.33.3); роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, не віднесеними до інших групувань (52.48.9); діяльність у сфері інжинірингу (74.20.1); будівництво будівель (45.21.1).
На підставі наказу Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області від 16.02.2012 року №47 "Про проведення планових перевірок додержання вимог природоохоронного законодавства на період з 01.03.2012 року по 30.03.2012 року" та направлення Інспекції від 17.02.2012 року за вих. №121/02 у період з 01.03.2012 року по 30.03.2012 року проводилася планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз". За результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства №54/02 від 30 березня 2012 року.
Наказом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області "Про проведення планових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства на період з 07 червня по 05 липня 2013 року" №214 від 13.05.2013 року призначено планову перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ПАТ "Хмельницькгаз".
Позивач 16.05.2013 року звертався до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області із листом, щодо надання інформації стосовно визначення ПАТ "Хмельницькгаз" ступеню ризику від здійснення його господарської діяльності для навколишнього природного середовища.
Листом від 28.05.2013 року Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області повідомила, що ПАТ "Хмельницькгаз" відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
22.05.2013 року на адресу відповідача надійшов запит від 22.05.2013 року на отримання публічної інформації стосовно визначення ПАТ "Хмельницькгаз" ступеню ризику.
23.05.2013 року Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області повідомила, що відповідно до постанови КМУ від 19.03.2008 року №212 "Про затвердження критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" ПАТ "Хмельницькгаз" відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, про те, що позивач відноситься до групи суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику та планові заходи, щодо державного нагляду (контролю) повинні застосовуватися до нього не частіше одного разу на рік з наступних підстав.
Відповідно до "Плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області завдань на ІІ квартал 2013 року", який наданий представником відповідача та долучений до матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" віднесене до суб'єктів господарювання із середнім ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища.
Згідно зі ст. 5 постанови КМУ від 19.03.2008 року №212 "Про затвердження критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" планові заходи державного нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів господарювання проводяться: із середнім ступенем ризику - не частіше одного разу на два роки.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 15 липня 2013 року в справі №686/12949/13-а за позовом ОСОБА_5 до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності позов задоволено. Постанова державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчука С.І. №251/02 від 26 червня 2013 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 за ст. 188-5 КУпАП - скасована.
Крім того, даною постановою встановлено, що представником відповідача не надано належних та допустимих доказів правомірності проведення планової перевірки у період з 12.03.2012 року по 30.03.2012 року ПАТ "Хмельницькгаз", як суб'єкта з високим ступенем ризику, натомість встановлено, що ПАТ "Хмельницькгаз" не здійснює діяльність та не має об'єктів, які є підставою для віднесення Товариства до групи суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, що в судовому засіданні визнав представник відповідача.
Суд також критично ставиться до пояснень представника відповідача про наявність технічної помилки в плані заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області завдань на ІІ квартал 2013 року стосовно внесення позивача до підприємств із середнім ступенем ризику. Відповідачем не надано, а судом не встановлено жодних фактичних обставин, які б встановлювали інший ступень ризику позивача. Також за наявності технічної помилки відповідачем не чинено жодних заходів по їх усуненню.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи зі змісту наведених норм законодавства та враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області правомірність дій, щодо винесення наказу № 214 від 13 травня 2013 не доведена, а тому позовні вимоги ПАТ "Хмельницькгаз" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 104, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області № 214 від 13 травня 2013 "Про проведення планових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства на період з 07 червня по 05 липня 2013 року".
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 01 серпня 2013 року
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький