Постанова № 32882617, 24.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2013
Номер справи
805/10302/13-а
Номер документу
32882617
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2013 р. Справа № 805/10302/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та

промислової безпеки України у Донецькій області

до державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації

збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

(контролю),-

Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони ведення зварювальних та газополум'яних робіт, а також експлуатації балонів із стисненим газом (кисень) на шахті «Московська» у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей (місце розташування: 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20).

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що під час перевірки стану охорони праці та промислової безпеки при веденні вогневих робіт та експлуатації балонів зі стисненим киснем на шахті «Московська» виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що відповідно до п. 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення № 826) є підставою для заборони виконання цих робіт.

24 липня 2013 року представник позивача надав до канцелярії Донецького окружного адміністративного суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Ухвалою від 24 липня 2013 року замінено неналежного відповідача Шахтарську дирекцію з виконання проектів ліквідації шахт на належного державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств".

24 липня 2013 року представником відповідача через канцелярію суду надано клопотання про розгляд справи за відсутності представника підприємства. Крім того, надано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" визнає виявлені позивачем порушення, описані в акті перевірки від 10 липня 2013 року № 027-9/88 та не заперечує проти застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Враховуючи наведене, на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.

Дослідивши викладені доводи в заяві та наявні в матеріалах справи документи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є юридичною особою, зареєстровано 03 липня 2003 року, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 32442610.

10 липня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором ДІНвРтаШБ Каплун Г.О. на підставі наказу № 027-34 від 26 червня 2013 року та направлення на перевірку проведено планову перевірку об'єкта відповідача - "Шахта "Московська" Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (арк. справи. 13, 14) За наслідками проведення перевірки складено акт № 027-9/88 від 10 липня 2013 року (арк. справи 15-17).

Відповідно до розділу 5 акту під час перевірки виявлено, що ліквідуємою шахтою "Московська" Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт державного підприємства Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств: 1) не отримано дозвіл на зберігання та експлуатацію балонів із стисненим газом (кисень), їх заповнення, спорожнення, що є порушенням п. 1 гл. 3, п. 3 гл.1 розд. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах"; 2) не отримано дозвіл на зварювальні газополум'яні роботи, що є порушенням п. 1 гл. 3, п. 3 гл.1 розд. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах".

На думку позивача, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач не заперечує правомірність проведення позивачем перевірки та наявності під час її проведення порушень що відображені в акті.

Спірним питанням у даній справі є наявність підстав для застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду.

Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з частини 1 статті 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).

При цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (стаття 27 Закону № 2694).

У відповідності до частин 1, 2 статті 21 вказаного Закону виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 19 Гірничого закону України проведення гірничих робіт здійснюється відповідно до проектів і паспортів, розроблених і затверджених згідно з правилами безпеки, правилами технічної експлуатації, єдиними правилами безпеки при підривних роботах. Проекти та паспорти повинні мати розділ "Протиаварійний захист".

Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26 жовтня 2011 року.

Пунктом 6 зазначеного порядку встановлено, що дозвіл видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2 або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3. Пунктами 11, 23 додатку 2 до цієї постанови до робіт підвищеної небезпеки віднесені зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх заповнення, спорожнення і ремонт; зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи

Згідно з пункту 1 глави 3, пункту 3, глави 1 розділу ІХ Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 N 62, у підземних виробках і надшахтних спорудах мають використовуватися технологічні процеси, матеріали та обладнання, що забезпечують пожежобезпеку. Вогневі роботи в підземних виробках і надшахтних спорудах мають виконуватися тільки за наявності дозволу територіального органу Держгірпромнагляду України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 року N 1631, а також за умови дотримання заходів безпеки, передбачених НАПБ Б.01.009-2004, та вимог чинного законодавства. Кількість і вид технічних засобів ППЗ, вогнегасні засоби, що вживаються, джерела і засоби подавання води для пожежогасіння, запас спеціальних вогнегасних речовин визначаються НАПБ Б.01.009-2004 та відповідними вимогами чинного законодавства.

Відповідно до підпунктів 9.1.1., 9.1.2. пункту 9.1 глави 9 Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України вогневі роботи на діючих шахтах та тих, які будуються, реконструюються та ліквідуються, проводяться на підставі дозволу територіального органу Держнаглядохоронпраці. Дозвіл видається терміном на один рік на підставі оцінки готовності підприємства до ведення цих робіт з поданням таких документів: наказу керівника підприємства; даних, які оформлені протоколом, про перевірку підготовленості електрозварників (газозварників) до ведення вогневих робіт у шахтах та надшахтних будівлях, та копії спеціального талона на право проведення вогневих робіт у підземних виробках та надшахтних будівлях, які відповідають посвідченню, що має робітник; копії посвідчення про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму) електрогазозварника, який допущений до проведення вогневих робіт наказом по шахті; протоколу щорічної перевірки знань з питань пожежної безпеки; протоколу перевірки знань з електробезпеки та відомостей про надання групи з електробезпеки; копії протоколу засідання атестаційної комісії з атестації зварників; дозволу територіального органу Держнаглядохоронпраці щодо експлуатації, транспортування, здавання для наповнення та одержання наповнених балонів; копії посвідчення особи, відповідальної за експлуатацію кисневих балонів, про її навчання та перевірку знань.

Як вбачається з акту перевірки та не заперечується відповідачем, відповідач порушив положення наведених вище нормативно-правових актів.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011.

З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за N 1531/20269). Згідно пункту 2.26 цього положення Положення виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою заборони виконання робіт.

Пунктом 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Наведені норми кореспондують із приписами пункту 2 частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

На підставі вищевикладеного, враховуючи відсутність в відповідача будь-яких заперечень проти позову , суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно частини 8 пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

У відповідності до частин 12-13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Під час судового розгляду справи свідки не залучалися і судові експертизи не проводились, а отже витрати даного характеру відсутні.

Разом з тим, звертаючись до суду з позовом, позивачем не був сплачений судовий збір, в зв'язку з чим позивач заявляв клопотання про його відстрочення до ухвалення судового рішення. Ухвалою суду від 18 липня 2013 року клопотання позивача задоволено та відстрочено сплату судового збору до ухвалення судом судового рішення.

За таких обставин, на час ухвалення судового рішення з позивача є необхідним стягнути несплачений ним судовий збір у розмірі - 34,41 грн.

Приймаючи до уваги викладене, на підставі положень Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності", Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до державного підприємства Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств".

Заборонити державному підприємству "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" проведення зварювальних та газополумяних робіт на шахті "Московська" Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт.

Заборонити державному підприємству "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" екплуатацію балонів зі ститсненим газом (кисень) на шахті "Московська" Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт.

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області судовий збір в сумі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійка) за наступними реквізитами сплати отримувач: Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач: ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 38034015.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 липня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Михайлик А.С.