ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2013 року Справа № 925/933/13
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі Бойко Т.В. за участю прокурора Дернового В.В. представників сторін: першого позивача - Стойко А.Ю. за довіреністю, другого позивача - Василенко М.В. за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Черкаського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської міської ради та комунального підприємства „Черкасиводоканал" до товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Черкасириба" про стягнення 10292,36 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Черкаський міжрайонний екологічний прокурор Дніпровської екологічної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Черкаської міської ради та комунального підприємства „Черкасиводоканал" з позовною заявою до відповідача про стягнення на користь другого позивача заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації комунального підприємства „Черкасиводоканал", що становить 10292,36 грн. відповідно умов договору на водопостачання та водовідведення № 16 від 11.01.2012р., укладеного між другим позивачем та відповідачем.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор вказав на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань в розмірі 10292,36 грн. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації другого позивача за договором на водопостачання та водовідведення №16 від 11.01.2012 р.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, однак в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Відзиву на позов суду не надав.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, вказаних у позові.
Представники позивачів у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, вказаних у позові.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представників позивачів, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
11.01.2012 р. між комунальним підприємством „Черкасиводоканал" (другий позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Черкасириба" (відповідач) було укладено договір №16 на водопостачання та водовідведення.
Згідно п. 1 договору сторони зобов'язуються керуватися діючими „Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", „Правилами приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси", „Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України".
П.6 договору визначено, що допустимі величини показників (далі - ДВП) якості стічних вод, що можуть скидатися абонентом в систему каналізації, повинні відповідати „Правилам приймання".
П. 10 договору встановлено, що за перевищення ДВП забруднюючих речовин у стічних водах абонента, що скидаються ним у комунальну каналізацію, абонент сплачує водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень згідно Правил приймання та визначається згідно „Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002. Період, за який стягується плата за скид відповідачем стічних вод з перевищенням ДК визначається з моменту встановлення порушення до наступного контрольного аналізу і до усунення порушення але не більше одного календарного місяця.
На підставі укладеного сторонами договору від 11.01.2012 р. другий позивач свої зобов'язання виконав належним чином та надав відповідачу послуги з водопостачання та водовідведення.
Лабораторією стічних вод другого позивача на виконання п.п.2.1 та 2.2 „Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. №37, п.п. 2.1, 2.2 „Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси", затверджених рішенням міськвиконкому Черкаської міської ради від 18.11.2003 р. №1211, систематично протягом 2012 -2013 років проводився контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять до міської каналізації, для проведення аналізу їх якості та перевірки дотримання допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах.
Лабораторією комунального підприємства „Черкасиводоканал", яка згідно свідоцтва про атестацію №63 від 17.10.2008 атестована на проведення вимірювань хімічних, фізико-хімічних та бактеріологічних показників стічних вод підприємства, проведено основний хімічний аналіз та виявлено перевищення рівня забруднюючих речовин в стічних водах підприємства .
Перевіркою встановлено факт понаднормативного скиду забруднюючих речовин відповідачем. Результати перевірки оформлено актами №58 від 14.02.2012 р., №236 від 05.07.2012 р., №350 від 18.09.2012 р., №346, від 20.07.2012 р., №35 від 24.01.2013р. та протоколами аналізу стічних вод №8 від 29.02.2012 р., №26 від 31.07.2012 р., №32 від 28.09.2012 р., №44 від 30.11.2012 р., №1 від 31.01.2013 р., які підписані також і представником відповідача. Відповідно до вказаних протоколів встановлено допущення відповідачем гранично допустимої концентрації в стічних водах.
Про факт перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин відповідно до положень п. 6.6 „Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси" відповідним повідомленням відповідача проінформовано. На підставі актів відбору стічних вод та протоколів аналізу стічних вод, згідно з „Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", „Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси" та договору, другим позивачем розрахована додаткова плата за перевищення вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на загальну суму 10292,36 грн.
Самостійно плату за перевищення вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідач не здійснив.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
Згідно ст.ст. 33,35 Водного кодексу України з метою забезпечення екологічної і санітарно-гігієнічної безпеки вод здійснюються стандартизація і нормування в галузі використання і охорони вод. У галузі використання і охорони вод встановлюються такі нормативи як нормативи екологічної безпеки водокористування, екологічний норматив якості води водних об'єктів, нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та інші.
Статтею 39 Водного кодексу України для оцінки екологічної безпеки виробництва встановлюються галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та тих, що подаються на очисні споруди, тобто нормативи гранично допустимих концентрацій речовин у стічних водах, що утворюються в процесі виробництва.
За приписами п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умовами наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до п.2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлове політики України від 19.02.2002р. №37, водоканали мають право зокрема, здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.
Згідно із пп.2.1 та пп.2.4 Правил приймання стічних вод підприємств комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, водоканал мають право пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки з скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, яки враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил так і місцевих Правил приймання, а Підприємства зобов'язані оплачувати рахунок за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Пунктом 3.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р. встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується з нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативних забруднених стічних вод (Упз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Крім того, за п.п.4.1 та п.п.4.2 Інструкції плата за скид стічних вод Підприємств у системи каналізації населених пунктів вноситься Підприємствами згідно з розрахунками Водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня згідно з умовами договору. Плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином: 20 % перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 % залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Відповідно до п.1.5 зазначених Правил та Інструкції водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію. Місцеві Правила приймання стічних вод згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення, та які розташовані на території даної місцевої ради.
Рішенням міськвиконкому Черкаської міської ради від 18.11.2003 №1211 затверджені „Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси" (далі по тексту Правила) вказані Правила регулюють відносини сторін по даній справі та є чинними.
Відповідно до п.1.5 Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, в яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств.
Згідно із п.п. 1.7, 1.8, 2.4 Правил приймання стічних вод відповідача в систему міської каналізації здійснюється відповідно до договору, розробленого водоканалом. Відповідач зобов'язується не перевищувати встановлені об'єми водовідведення та допустимих концентрації в своїх контрольних точках.
КП „Черкасиводоканал" має право виставляти рахунки за скид понаднормових забруднень.
Пунктом 2.4 Правил передбачено обов'язок відповідача оплачувати рахунки за скид понаднормових забруднень при порушенні встановлених показників.
Суд, оцінивши доводи сторін, матеріали справи та виходячи із приписів наведеного вище законодавства приходить до наступних висновків.
11.01.2012 року між комунальним підприємством „Черкасиводоканал" та товариством з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Черкасириба" було укладено договір №16 про надання послуг з водопостачання і водовідведення.
Відповідно до умов вищевказаного договору відповідач зобов'язаний дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг.
Згідно з Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України за №37 від 19.02.2002 міської ради від 18.11.2003 року за №1211 Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств та пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, а Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги загальних та місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації та оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Вищевказані Правила є обов'язковими для всіх підприємств, яким Водоканал надає послуги з водовідведення та які розташовані на території де проходять мережі місцевої каналізації.
Для всіх Підприємств, що скидають стічні води в систему каналізації м. Черкаси, встановлюються єдині граничнодопустимі концентрації забруднюючих речовин (ГДК), що перелічені в Правилах приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Черкаси, затверджених рішенням міськвиконкому Черкаської міської ради від 18.11.2003 року за №1211.
Відповідно до розділу 4 цих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Черкаси стічні води перед випуском у каналізацію населеного пункту не можуть бути використані у виробництві після локальної очистки, не викликають порушень у роботі каналізаційних мереж, споруд і забезпечують безпеку їхньої експлуатації.
Факт понаднормативого скиду забруднюючих речовин відповідачем встановлено в ході контрольного відбору проб оформленого актами №58 від 14.02.2012 р., №236 від 05.07.2012 р., №350 від 18.09.2012 р., №346, від 20.07.2012 р., №35 від 24.01.2013р. та протоколами аналізу стічних вод №8 від 29.02.2012 р., №26 від 31.07.2012 р., №32 від 28.09.2012 р., №44 від 30.11.2012 р., №1 від 31.01.2013 р. Відповідно до вказаних протоколів та актів встановлено допущення відповідачем гранично допустимої концентрації в стічних водах, а тому плата за скид понаднормативних забруднень визначена в сумі 10292,36 грн.
17.10.2008 р. Хіміко-бактеріологічна лабораторія питної води комунального підприємства „Черкасиводоканал" отримала
Свідоцтво про атестацію №63 видане Метрологічною службою (ТОВ
«Рудмаг») Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, що засвідчує, про те, що дана лабораторія відповідає критеріям атестації на
проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного
нагляду, яке чинне до 17.10.2013 р.
Таким чином, суд приходить до висновку що прокурор та позивачі довели належними та допустимими доказами факт скиду відповідачем до каналізаційної мережі м. Черкаси понаднормативних забруднень. За допущене порушення у відповідності до приписів названого вище законодавства відповідач повинен сплатити 10292,36 грн.
Оскільки, позов подано прокурором, тому відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход бюджету 1720,50 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Черкасириба", вул. Смілянська, 191, м. Черкаси, ідентифікаційний код 37930503 на користь комунального підприємства „Черкасиводоканал", вул. Ватутіна, 12, м. Черкаси, ідентифікаційний код 03357168 - 10292,36 грн. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Черкасириба", вул. Смілянська, 191, м. Черкаси, ідентифікаційний код 37930503 в доход Державного бюджету України через ДПІ у м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси - судовий збір в сумі 1720,50 грн.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено 08.08.2013 р.
Суддя К.І.Довгань