Постанова № 32864823, 05.08.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2013
Номер справи
820/5979/13-а
Номер документу
32864823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 серпня 2013 р. № 820/5979/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Севастьяненко К.О.,

при секретарі судового засідання - Романенко Т.С.,

за участю: представників позивача - Кітаєвої Ю.О., Жернова Є.С.,

представників відповідача - Вишневської Г.В., Савві Л.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до публічного акціонерного товариства "Харківський верстатобудівний завод" прозастосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -В С Т А Н О В И В:

Позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Харківський верстатобудівний завод", в якому, з урахуванням уточнень, прийнятих судом, просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до публічного акціонерного товариства "Харківський верстатобудівний завод" (код ЄДРПОУ 2652300151), розташованого за адресою: м. Харків, пр-т Московський, буд. 277 шляхом заборони експлуатації вантажопідіймального обладнання підприємства у кількості 11 одиниць, а саме: № 6047, 6048, 6049, 6051, 6052, 6068, 6182, 6458, 10351, 2287, 5980, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в результаті проведеної планової перевірки відповідача на предмет стану охорони праці та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, позивачем виявлено 18 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 2 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: 1) на підприємстві відсутній дозвіл від органів Держгірпромнагляду на виконання роботи підвищеної небезпеки, на експлуатацію об'єкта підвищеної небезпеки згідно з Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 п. 6 Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, 2) на підприємстві не проведено частковий технічний огляд вантажопідіймальних кранів, що керуються з підлоги в кількості 11 одиниць - п. 7.3.3. Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, НПАОП 0.00-1.01.-07 (рег. №№ 6047, 6048, 6049, 6051, 6052, 6068, 6182, 6458, 10351, 2287, 5980), що згідно з п. 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення № 826) є підставою для заборони виконання робіт. На підставі викладеного, відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом заборони експлуатації вантажопідіймального обладнання підприємства у кількості 11 одиниць, а саме: № 6047, 6048, 6049, 6051, 6052, 6068, 6182, 6458, 10351, 2287, 5980, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов в повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом заборони експлуатації вантажопідіймального обладнання підприємства у кількості 11 одиниць, а саме: № 6047, 6048, 6049, 6051, 6052, 6068, 6182, 6458, 10351, 2287, 5980 не заперечували. Надали усну заяву про визнання позову в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Публічне акціонерне товариство "Харківський верстатобудівний завод" зареєстровано як юридична особа - код ЄДРПОУ 00223243, м.Харків, пр-т Московський, буд. 277.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірку № 08-01-26.04/3359-ПН від 20.06.2013 року Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області на підставі наказу № 230 від 20.06.2013 року проведено планову перевірку ПАТ "Харківський верстатобудівний завод" щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (а.с. 20, 21).

Результати проведеної перевірки оформлені актом № 08-08-05/351 від 12.07.2013 року (а.с. 22-29).

Відповідно до вищевказаного акту перевірки встановлено 18 порушень ПАТ "Харківський верстатобудівний завод", з яких, відповідно до позовної заяви та пояснень представників позивача в судовому засіданні 2 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: 1) на підприємстві відсутній дозвіл від органів Держгірпромнагляду на виконання роботи підвищеної небезпеки, на експлуатацію об'єкта підвищеної небезпеки згідно з Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 п. 6 Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, 2) на підприємстві не проведено частковий технічний огляд вантажопідіймальних кранів, що керуються з підлоги в кількості 11 одиниць - п. 7.3.3. Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, НПАОП 0.00-1.01.-07 (рег. №№ 6047, 6048, 6049, 6051, 6052, 6068, 6182, 6458, 10351, 2287, 5980).

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду,випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/ або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей є підстави для заборони експлуатації вантажопідіймального обладнання ПуАТ "Харківський верстатобудівний завод" у кількості 11 одиниць, а саме: № 6047, 6048, 6049, 6051, 6052, 6068, 6182, 6458, 10351, 2287, 5980.

Відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.

Частиною 3 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Питання розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до публічного акціонерного товариства "Харківський верстатобудівний завод" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до публічного акціонерного товариства "Харківський верстатобудівний завод" (код ЄДРПОУ 00223243, м.Харків, пр-т Московський, буд. 277) шляхом заборони експлуатації вантажопідіймального обладнання підприємства у кількості 11 одиниць, а саме: № 6047, 6048, 6049, 6051, 6052, 6068, 6182, 6458, 10351, 2287, 5980, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Покласти на Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання судового рішення по справі № 820/5979/13-а.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Повний текст постанови виготовлено 08 серпня 2013 року.

Суддя К.О. Севастьяненко