Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2013 р. Справа № 805/9588/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про визнання протиправними дії та стягнення зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів у сумі 4623,60 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про визнання протиправними дії та стягнення зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів у сумі 4623,60 грн.
В обґрунтування позову зазначив наступне. ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради, та з 01.07.2009 року отримувала державну тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. При оформлені документів для надання державної допомоги ОСОБА_1 була попереджена про обов'язок своєчасно повідомити про всі обставини, що впливають на виплату допомоги (про зміну складу сім,ї, зміну місця мешкання, скасування або визнання усиновлення недійсним, смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога, встановлення над дитиною опіки чи піклування, т.ін.). Управління 17.09.2012 року отримало інформацію про те, що батько дитини ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року. В зв'язку з цим виникла переплата бюджетних коштів у розмірі 4623,60 грн. за період з 01.07.2009 року по 31.12.2010 року.
ОСОБА_1 у справі № 264/1569/13-а довела суду факт того, що їй було невідомо про смерть ОСОБА_2 Суд відмовив Управлінню у стягненні з ОСОБА_1 зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Враховуючи наведене, виконавча служба повинна була закрити виконавче провадження в зв'язку зі смертю ОСОБА_2, а не надавати довідку про неотримання від нього аліментів ОСОБА_1.
Позивач просив визнати протиправними дії Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції щодо видачі довідки ОСОБА_1 про неотримання аліментів від ОСОБА_2 та стягнути з Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції зайво виплачену державну тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів у сумі 4623,60 грн.
Представники сторін у судове засідання не з,явились. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення, в яких він посилається, зокрема на те, що в довідці, яка була надана ОСОБА_1 не було вказано, що батько дитини ОСОБА_2 від сплати аліментів ухиляється, також не зазначено, що він не має можливості сплачувати аліменти та місце проживання невідоме, тому не відомо, що стало підставою для надання державної допомоги.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
21.01.2003 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції з проханням прийняти виконавчий лист № 2-243 від 16.01.2003 року, виданий Іллічівським судом м. Маріуполя про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів у розмірі ј частини, на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1
22.01.2003 року державним виконавцем Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання зазначеного виконавчого листа.
Згідно заяви ОСОБА_1 боржник працював у ВАТ «ММК ім.Ілліча», в зв'язку з чим 23.01.2003 року головному бухгалтеру товариства було надіслано розпорядження про утримання аліментів з ОСОБА_2
Відповідно до довідки ВАТ «ММК ім.Ілліча» 11.04.2003 року боржник був звільнений з цього підприємства та виконавчий лист був повернутий до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції.
Заявою від 10.06.2009 року ОСОБА_1 звернулась до начальника Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції з проханням видати їй довідку про несплату аліментів ОСОБА_2 на її користь на утримання сина, вказавши, що аліменти не сплачуються з 20.07.2004 року по теперішній час.
Так, 17.07.2009 року ОСОБА_1 була надана вищезазначена довідка, де було вказано, що вона дійсно не отримувала аліментів з ОСОБА_2 в період з 01.01.2009 року по 30.06.2009 року згідно виконавчого листа № 2-243 від 16.01.2003 року.
22.03.2012 року державним виконавцем Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-243 від 16.01.2003 року, в зв'язку з закінченням передбаченого законом строку даного виду стягнення. Дитині виповнилось 18 років. Заборгованість по аліментам станом на 17.12.2010 року становить 24504,27 грн.
Згідно Закону України «Про державну виконавчу службу» від 24 березня 1998 року № 202/98-ВР державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України. Органом державної виконавчої служби, зокрема, є районні, міські (міст обласного значення), районні в містах відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 606) примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Відповідно до преамбули Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-XIV «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-XIV) цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Частиною 1 ст. 11 Закону № 606-XIV встановлено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 49 Закону № 606-XIV виконавче провадження підлягає закінченню у разі: закінчення строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст.11 Закону № 606-XIV державний виконавець, зокрема, розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189 затверджений «Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Відповідно до п. 2 цієї постанови, тимчасова допомога призначається у разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; один з батьків перебуває під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що позивачем не надано жодного обґрунтованого доказу, жодного посилання на норми законодавства, в підтвердження того, що зайво виплачена державна тимчасова допомога була виплачена управлінням саме з вини відділу державної виконавчої служби. Як вбачається з матеріалів справи, а саме з довідки, яка була надана ОСОБА_1, в ній не було вказано, що батько дитини ОСОБА_2 від сплати аліментів ухиляється, також не зазначено, що він не має можливості сплачувати аліменти та місце проживання невідоме.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи, зокрема, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні адміністративного позову, суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, стягнення з відповідача коштів. Але дана норма підлягає застосуванню з урахуванням вищенаведеного положення Конституції України, тобто визнання протиправними дій можливо, зокрема, за умови невідповідності цих дії певним приписам нормативно-правових актів. Проте позивачем не доведено порушення відповідачем норм закону, як і не зазначені правові підстави стягнення саме з відділу державної виконавчої служби зайво виплаченої суми грошової допомоги.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про визнання протиправними дії та стягнення зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів у сумі 4623,60 грн. - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бабаш Г.П.