Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/1116/13-а
Номер провадження: 2-а/511/24/13
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2013 р. Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Теренчук Ж.В.,
при секретарі - Ніколас С.О.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача Прибилова О.О.,
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Роздільнянської міської ради про визнання нечинним рішення Роздільнянської міської ради та зобов»язанні їх вчинити певні дії,
В с т а н о в и в:
В квітні 2013 року позивач ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до Роздільнянської міської ради, в якій просила визнати незаконним рішення Роздільнянської міьської ради №1034 від 27 березня 2013 року , яким відмовлено позивачці в надані дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування 41/100 часток магазину по АДРЕСА_1 з метою приватизації нею даної земельної ділянки на підставі ст.118, 121 Земельного кодексу України .
В позові вказувала , що відмова відповідача щодо надання їй у власність земельної ділянку в порядку приватизації незаконна, так як приміщення магазину за вищевказаною адресою вона придбала в 2000 році за нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу , а тому в силу ст.120 ЗК України в діючій на той час редакції придбала право власності і на земельну ділянку , на якій розташований магазин. На теперішній час відповідач створює їй перешкоди в оформленні документів на земельну ділянку і не визнає її право на безоплатне отримання землі у власність.
В підготовчій частині судового засідання представником відповідача Прибиловим О.О. заявлено клопотання про закриття провадження по справі.
Дане клопотання мотивоване тим, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства , між сторонами виник спір в сфері земельних правовідносин і цей спір належить розглядати з огляду на нині діюче Цивільне законодавство та судову практику в порядку цивільного судочинства .
Ознайомившись зі змістом позовної заяви, приходжу до висновку що даний спір не може бути розглянутий в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одною стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова або службова особа або інший суб"єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з вимогами частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень крім випадків коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності конституцією України чи іншими законами України встановлено інший порядок судового провадження .
Таким чином, захист порушених прав та інтересів шляхом звернення до адміністративного суду можливо лише в сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства про захист порушених , невизнаних, оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних , житлових , земельних, сімейних, трудових відносин, а також із інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п 7. постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ №3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного Кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
Дані спірні відносини підпадають під викладене в наведеній нормі , відповідачем не визнається право позивача на приватизацію земельної ділянки під належною йому будівлею, між сторонами існує спір про право на землю , даний спір не є публічно-правовим і має вирішуватися за нормами цивільно-процесуального законодавства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 ЦПК України суд закриває провадження по справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі п.1. ч.1 ст.157 КАС країни, суд
У х в а л и в:
Провадження по справі справі за позовом ОСОБА_3 до Роздільнянської міської ради про визнання нечинним рішення Роздільнянської міської ради та зобов»язанні їх вчинити певні дії, закрити , так як даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Ж. В. Теренчук