ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2013 р. Справа № 914/2488/13
За позовом: Прокурора м. Борислава, в інтересах держави - уповноваженого органу місцевого самоврядування в особі Східницької селищної ради Львівської області, смт. Східниця
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА», м. Київ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м. Борислав
про: внесення змін до договору оренди землі від 14 грудня 2009 року №04.09.439.00107.
Суддя Долінська О.З.
При секретарі Вашкевич Н.
За участю представників:
прокуратури: Леонтьєва Н.Т. - прокурор прокуратури м. Львова посвідчення №005508 видане 24.09.2012 р. дійсне до 24.09.2017 р.,
позивача: не з'явився,
відповідача: Глинка Р.Я. - дов. №юр-870/д від 21.12.2012 р.,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: не з'явився.
На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Прокурора м. Борислава, в інтересах держави - уповноваженого органу місцевого самоврядування в особі Східницької селищної ради Львівської області до Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта" про 1) Внесення змін до Договору оренди землі від 14.12.2009 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00107 шляхом викладення п.5 Договору наступній редакції: «Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 195353 (сто дев'яносто п'ять тисяч триста п'ятдесят три) грн.. 11 коп.»
2) Внесення змін до Договору оренди землі від 14.12.2009 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00107 шляхом викладення п.9 Договору в наступній редакції: «Орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 23442 ( тридцять три тисячі чотириста сорок дві) грн. 37 коп. за рік або 1953 (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят три) грн. 53 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.»
Ухвалою від 21.06.2013 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 09.07.2013р. Розгляд справи відкладався з підстав, наведених у наявних матеріалах справи ухвалах суду.
В судове засідання 06.08.2013 р. прокурор з'явився, позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві, вимоги ухвали суду виконав.
В судове засідання 06.08.2013 р. представник позивача не з'явився, причин неприбуття в судове засідання не повідомив, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом.
В судове засідання 06.08.2013 р. представник відповідача з'явився, позов не визнав з підстав викладених у відзиві на позов та в поданому 05.08.2013 р. обгрунтуванні правової позиції по суті спору.
В судове засідання 06.08.2013 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача не з'явився, незважаючи на те, що належним чином та завчасно був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин не прибуття в судове засідання не повідомив.
В судовому засіданні 06.08.2013 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, повно та всебічно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
14.12.2009 між Позивачем та Відповідачем (попереднє найменування якого: ВАТ "Укрнафта", що вбачаэться ыз поданих установчих документів) укладено Договір оренди землі, (надалі Договір), згідно з умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,2501 га для обслуговування свердловин №№49,52,53 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», що знаходиться на території Східницької селищної ради, Дрогобицького району, Львівської області на підставі рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.2009 р. №472.
Згідно умов п.9 Договору орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.2008 р. за №236 становить 12% від нормативно-грошової оцінки, що складає 4030,61 грн. за рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 335,88, щомісячними платежами на р/р №33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, ЄДРПОУ 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код плежу 13050200.
Договір оренди земельної ділянки укладено на строк 25 років.(п.8 Договору).
Рішенням Селищної ради № 8 від 30.12.2010 року, з урахуванням висновку державної землевпорядної експертизи №27 від 22.02.2010 р., затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця.
Східницькою селищною радою прийнято Рішення № 24 від 21.01.2011 р., яким затверджено Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння, пунктом 2.4. якого визначено плату за користування земельними ділянками для обслуговування свердловин у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 3 Рішення № 8 та пунктом 2 Рішення № 24 Східницької селищної ради 31.01.2011 р. встановлено обов'язок орендарів земельних ділянок при поданні податкових декларацій до ДПІ м. Борислава керуватись затвердженою нормативною грошовою оцінкою землі.
Згідно з нормою ст. 144 Конституції України, зазначені Рішення Позивача є обов'язковими до виконання відповідними суб'єктами, що зумовило необхідність внесення змін до Договору оренди землі, при укладенні якого Сторони керувались чинною на той час нормативною грошовою оцінкою (розмір якої був меншим, ніж розмір нової нормативної грошової оцінки).
Позивач листами № 28 від 24.01.2011 та № 509-535 від 12.09.2011 повідомив Відповідача про необхідність внесення змін до Договору, проте, згоди між Сторонами -не досягнуто щодо внесення таких в Договір.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки землі та, відповідно, розміру орендної плати зумовила необхідність приведення умов Договору у відповідність до вимог ст. 288 (п. 288.5) Податкового кодексу України, якою встановлено межі річної суми орендної плати: не менше трикратного розміру земельного податку (визначеного ПКУ) та не більше 12% нормативної грошової оцінки землі.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Даний позов заявлено прокурором м. Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Східницької селищної ради для захисту її прав, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до ч. 9 ст. 16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 12 ГК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог позивача, становить 195353,11 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у Дрогобицькому районі Львівської області.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).
Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Східницькою селищною радою 30.12.2010р. було прийнято рішення №8 "Про затвердження грошової оцінки земель смт. Східниця", яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Згідно з ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Позивач звертався до відповідача з Листами № 28 від 24.01.2011 та № 509-535 від 12.09.2011, про необхідність внесення відповідних змін до Договору. Проте, у позасудовому порядку досягти згоди щодо внесення таких змін умов в договорі, сторонам не вдалося.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) наголошує, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.
Аналогічна правова позиція про те, що недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12 червня 2012 року у справі №17/5005/8502/2011.
Згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Отже, установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренду землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.
Оскільки обов'язковими до виконання Рішеннями Селищної ради № 8 від 30.12.2010 та № 24 від 21.01.2011 затверджено нову грошову оцінку землі та встановлено орендну плату у розмірі 12% від оцінки (що відповідає умовам п. 9 Договору), тому, визначення нового розміру орендної плати (виходячи з нормативної грошової оцінки землі у розмірі 195353,11 грн.) відповідає вимогам ст. 288 (п. 288.5) Податкового кодексу України, а також - ст. 144 Конституції України, якою передбачено обов'язковість рішень органів місцевого самоврядування.
Отже, річний розмір орендної плати складає 23442,37 грн., місячний - 1953,53 грн.
Оскільки факт невнесення Сторонами змін у Договір стосовно визначення нового розміру орендної плати за користування земельною ділянкою є порушенням зазначених норм Закону, тому, вимога Позивача про вирішення у судовому порядку спору щодо зміни умов пунктів 5 та 9 Договору -повністю обґрунтована та відповідає нормам чинного законодавства (ст. 288 ПКУ та ст. 144 Конституції України).
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішення Східницької селищної ради №8 від 30.12.2010р. "Про затвердження грошової оцінки земель смт. Східниця" не скасовано і є чинним на даний час, тому суд вважає, що позовні вимоги прокурора ґрунтуються на вимогах закону і підлягають до задоволення повністю.
Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Оскільки Прокуратура м. Борислава Львівської області звільнена від сплати судових витрат та враховуючи те, що спір виник з вини відповідача, то судові витрати стягуються з останнього в дохід Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст.13,18,20,23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст.1,21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.3 Бюджетного кодексу України, ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст.3,12,16,33,34,44,49,82- 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити повністю.
2. Внести зміни до Договору оренди землі від 14.12.2009 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00107 шляхом викладення п.5 Договору наступній редакції:
«Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 195353 (сто дев'яносто п'ять тисяч триста п'ятдесят три) грн. 11 коп.»
2) Внести зміни до Договору оренди землі від 14.12.2009 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00107 шляхом викладення п.9 Договору в наступній редакції:
«Орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 23442 ( тридцять три тисячі чотириста сорок дві) грн. 37 коп. за рік або 1953 (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят три) грн. 53 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.»
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА" (04053, провул. Несторівський, б.3-5, м. Київ; ідент. код 00135390) у доход Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 147,00 грн.
4. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 08.08.2013 р.
Суддя Долінська О.З.