Постанова № 32860246, 08.08.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2013
Номер справи
812/6480/13-а
Номер документу
32860246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 серпня 2013 року Справа № 812/6480/13-а

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом прокурора м. Красний Луч Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення штрафу у розмірі 34000,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

24.07.2013 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м. Красний Луч Луганської області в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення штрафу у розмірі 34000,00 грн., який обґрунтовано тим, що відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.

Оскільки відповідач не забезпечив виконання заходів щодо надання проектної документації, якою визначено надійність електропостачання струмоприймачів І категорії ВП «Шахта «Княгинівська», які були виявлені під час обстеження інспектором Державної інспекції Держенергонагляду в Луганській області та складено Акт перевірки № 02/26-05-024 від 21.05.2013, постановою № 02/26-05-024 від 29.05.2013 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 34000,00 грн.

Ухвалою суду від 25 липня 2013 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

26 серпня 2012 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову (а.с.24).

З матеріалів справи судом встановлено, що Державної інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» 22.07.2011 на адресу державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» внесено припис № 02/26-06-0233, яким зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень.(а.с.9).

21.05.2013 у присутності представника відповідача, уповноваженою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області проведено перевірку виконання припису Інспекції № 02/26-06-0233 від 22.07.2011 про усунення порушень законодавства про електроенергетику.

Актом перевірки від 21.05.2013 № 02/26-06-024 встановлено не виконання відповідачем пункту 1 припису Інспекції від 22.07.2011 № 02/26-06-0233.(а.с.8).

29.05.2013 Інспекцією винесено постанову № 02/26-06-024 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 34000,00 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 22.07.2011 № 02/26-06-0233, постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу листом № 16/162/1-1234, який отримано відповідачем 03.06.2013.(а.с.7).

Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України (далі - Мінпаливенерго) визначено центральним органом виконавчої влади на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК „Укренерго") та його структурних підрозділів.

Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК «Укренерго» воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 № 598/2000.

Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення (п.п. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частиною 1 ст. 9 зазначеного закону визначено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частиною 5 ст. 9 зазначеного закону Інспекції надано повноваження щодо застосування, у встановленому порядку, санкцій до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів у сфері ПЕК.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.

Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено.

Частиною 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.

Несплата суб'єктами господарювання сум штрафів, накладених Державною інспекцією з енергонагляду унеможливлює виконання державою відповідних економічних програм та спричиняє значні негативні наслідки у сфері ПЕК.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які прокурор посилається та їх обґрунтування.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, ст.ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 167, 1832, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора м. Красний Луч Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівсьа» (94500, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, ЄДРПОУ 32446546) до Державного бюджету України (п/р31115106700039, до УДКС у м. Красний Луч Луганської області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, код 37983618) суму штрафу у розмірі 34000,00 грн.(тридцять чотири тисячі гривень).

Копію постанови надіслати сторонам невідкладно.

Постанова набирає законної сили у порядку визначеному ст.254 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Т.В. Смішлива