Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - Васильєва І. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2013 року справа №805/8218/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Васильєва І.А., Яманко В.Г., Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державного підприємства "Артемвугілля" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2013 року у справі № 805/8218/13-а за позовом Державного підприємства "Артемвугілля" до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області про скасування рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 червня 2013 року роз'єднано в окремі провадження позовні вимоги Державного підприємства «Артемвугілля» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському р-н м. Горлівки Донецької області про скасування рішень № 4767/32270533, 4768/32270533, 4769/32270533, 4770/32270533, 4771/32270533, 4772/32270533, 4773/32270533, 4774/32270533, 4775/32270533, 4776/32270533, 4777/32270533, 4778/32270533, 4779/32270533, 4780/32270533, 4781/32270533, 4782/32270533, 4783/32270533, 4784/32270533, 4785/32270533, 4786/32270533, 4787/32270533, 4788/32270533, 4789/32270533, 4790/32270533, 4791/32270533, 4792/32270533, 4793/32270533, 4794/32270533,4795/32270533, 4796/32270533 від 30.11.2012 року (а.с. 20-21).
Справу в частині заявлених вимог Державного підприємства "Артемвугілля" до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області про скасування рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 виділено у самостійне провадження у справу № 805/8218/13-а.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2013 року у справі № 805/8218/13-а у задоволенні позову Державного підприємства "Артемвугілля" до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 відмовлено повністю (а.с. 56-58).
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с. 62-64).
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що спірним рішенням неправомірно застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску, в порушення вимог законодавства спірне рішення було прийнято в строк майже десяти місяців після повної сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також відповідачем сплачений внесок був зарахований у погашення штрафних санкцій та пені за попередні періоди. Крім цього апелянт звертає увагу, що при прийнятті оспорюваного рішення про нарахування штрафних санкцій та пені Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області не проводилося погодження з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, що є порушенням порядку при прийнятті відповідних рішень.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ст. 195 ч.1 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державне підприємство "Артемвугілля" зареєстровано як юридична особа та включено до ЄДРПОУ за №32270533, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
12 жовтня 2012 року позивачем до органу Пенсійного фонду України було подано звіт про суми нарахованого єдиного внеску за вересень 2012 року, відповідно до якого відповідачем самостійно визначено суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 16313139 грн. 11 коп. (а.с. 33-36).
Також судом встановлено, що позивачем був сплачений єдиний внесок (2% по єдиному соціальному внеску) платіжними дорученнями від 31 жовтня 2012 року № 1396 на суму 1088 грн. 82 коп., № 1404 на суму 1307 грн. 90 коп., № 1412 на суму 2795 грн. 66 коп., № 1428 на суму 1623 грн. 52 коп., № 1432 на суму 135 грн. 60 коп.(а.с.48-52).
30 листопада 2012 року відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 4796/32270533, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 2151 грн. 22 коп. та нарахована пеня у розмірі 0,1% у сумі 72 грн. 14 коп. за період з 29 жовтня 2012 року по 20 листопада 2012 року (а.с. 5).
Згідно з матеріалів справи, спірне рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 було направлено позивачу рекомендованим листом, отримано ним 11 грудня 2012 року.
Позивачем спірне рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 було оскаржене до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про що свідчить скарга від 17 грудня 2012 року (а.с. 15-17).
Рішенням про результати розгляду скарги від 8 січня 2013 року № 152/08 вищезазначену скаргу позивача залишено без задоволення та спірне рішення залишено без змін (а.с. 6-7).
Позивачем до Пенсійного фонду України (м. Київ) було направлено скаргу від 24 січня 2013 року № 14/2-16 на рішення про результати розгляду скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с. 8-10).
28 березня 2013 року Пенсійним фондом України було винесено рішення про результати розгляду скарги № 7956/09-10, яким спірне рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення (а.с. 14).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої та апеляційної інстанції.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги щодо неправомірності прийнятого рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 з урахуванням наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI .
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" закріплено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Як передбачено частинами 1, 5, 8, 12 статті 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державної казначейської служби України для його зарахування. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно з пунктом 7.2.2 Розділу VІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 (надалі - Інструкція № 21-5) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Як передбачено частиною 10 статті 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Абзацом 2 пункту 7.5 Розділу VІІ Інструкції № 21-5 нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Абзацом 2 пункту 7.7 Розділу VІІ Інструкції № 21-5 закріплено, що перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску.
Спірне рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 отримано позивачем у справі 11 грудня 2012 року, що не є спірним.
Частиною 14 статті 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Посилання апелянта щодо порушення строків прийняття рішення про застосування штрафної санкції та пені судова колегія не приймає з огляду на те, що відповідно до частини 16 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та пені, не застосовується.
Колегія суддів зазначає, що спірне рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 було прийняте на підставі п. 7.2. та п. 7.6. Постанови правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5 після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період, що підтверджується наданим розрахунком до рішення та карткою особового рахунку платника єдиного внеску (а.с. 38-39).
Частиною 1 статті 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Посилання апелянта на необхідність узгодження територіальним органом Пенсійного фонду України рішення про застосування штрафної санкції та пені з центральним органом виконавчої влади у сфері труда та соціальної політики є необґрунтованим, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що узгоджується порядок застосувань рішень, а не окремі рішення.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5 було затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27 жовтня 2010 року за №994/18289.
Судова колегія також не приймає до уваги посилання апелянта на те, що сплачені ним суми єдиного внеску відповідачем були зараховані в рахунок погашення заборгованості зі сплати штрафних санкцій та пені за попередні періоди, з огляду на те, що відповідно до частини 6 статті 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Карткою особового рахунку позивача підтверджується наявність у підприємства несплаченої недоїмки, штрафів на час сплати єдиного внеску платіжними дорученнями від 31 жовтня 2012 року №№ 1396, 1404, 1412, 1428, 1432.
Виходячи з вищевикладеного, суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку стосовно відмови в задоволені позову, посилаючись на те, що спірне рішення від 30 листопада 2012 року № 4796/32270533 прийнято відповідачем відповідно до норм діючого законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Артемвугілля" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2013 року у справі № 805/8218/13-а -залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2013 року у справі № 805/8218/13-а - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Колегія суддів І.А. Васильєва
В.Г. Яманко
Е.Г. Казначеєв