Постанова № 32855274, 06.08.2013, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
914/724/13-г
Номер документу
32855274
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2013 року Справа № 914/724/13-г Вищий господарський суд України в складі колегії

суддів:Овечкін В.Е. Чернов Є.В. Цвігун В.Л.за участю представників: Генеральної прокуратури України ПуАТ "Укрнафта" розглянувши касаційну скаргу Томчук М.О. Пушанко І.О. ПуАТ "Укрнафта"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 01.07.2013р.у справі№ 914/724/13-г господарського суду Львівської областіза позовомПрокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської областідоПуАТ "Укрнафта"провнесення змін до договору оренди земліВ С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Львівської області від 11.04.2013 (суддя Станько Л.Л.) задоволено позов прокурора м.Борислава заявлений в інтересах держави в особі Бориславської міської ради. Суд вирішив внести зміни у договір оренди землі від 04.10.2010 року, укладений між Бориславською міською радою та ВАТ "Укрнафта" від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" і викласти пункт 5 договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 51988,74 грн. відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області від 14.02.2012 року №652". Крім того, судом внесено зміни у п.9 вказаного договору зазначивши, що орендна плата становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 6238,65 грн. або 519,89 грн. в місяць щомісячними платежами.

Суд, з огляду на положення ст.ст. 651, 792 ЦК України, ст.188 ГК України, ст.ст.5,13, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, враховуючи рішення Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава", умови договору оренди землі від 04.10.2010 року, ст.30 Закону України "Про оренду землі", повідомлення позивачем відповідача про зміну нормативної грошової оцінки, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог позову та внесення змін до договору.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.07.2013 (судді Якімець Г.Г., Зварич О.В., Хабіб М.І.) рішення господарського суду Львівської області від 11.04.2013 залишено без зміни.

ПуАТ "Укрнафта" в касаційній скарзі просить постанову апеляційного господарського суду та рішення господарського суду першої інстанції скасувати з підстав порушення норм матеріального права, в позові відмовити.

Скаржник доводить, що господарським судом порушено ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст.288 Податкового кодексу України, ст.30 Закону України "Про оренду землі", оскільки законодавством не передбачено внесення зміни до договору оренди землі з підстав затвердження нормативної грошової оцінки землі, відповідач сплачує орендну плату визначену умовами договору та відповідно до вимог Податкового кодексу; судом порушено ст. 15 ГПК України, оскільки враховуючи місцезнаходження відповідача в м. Києві справа розглянута з порушенням територіальної підсудності; за позовом відповідача Бориславським міським судом порушено провадження щодо законності рішення Бориславської міської ради № 420 від 17.11.2011, яке є підставою позовних вимог в даному спорі, тому враховуючи можливість визнання оспорюваного рішення міськради недійсним провадження у справі підлягає зупиненню на підставі ст. 79 ГПК України.

Вищий господарський суд України, розглянувши матеріали справи, доводи касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 04.10.2010 року між Бориславською міською радою (в тексті договору - орендодавець) та ВАТ "Укрнафта" від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (в тексті договору - орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого, а саме п.1 орендодавець, на підставі рішення Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010р. за №1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №812 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00077.

У пункті 2 договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0544 гектарів земель промислового призначення.

Згідно із п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 30037,65 грн.

Відповідно до п.9 орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008р. за №568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 75,09 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада.

Пунктом 8 визначено, що договір укладено на 25 років.

04.10.2010р. сторонами складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0544 гектара для обслуговування свердловини №812 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", що знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.

23.09.2011 року Бориславською міською радою прийнято рішення №373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава". Дана грошова оцінка вводиться у дію з 01.01.2012р. (п.2 рішення).

Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться у м.Борислав, св. №812 станом на 01.02.2012р. складає 51988,74 грн.

17.11.2011 року Бориславською міською радою прийнято рішення №420, яким внесено зміни до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Борислав, затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003р. №109, зокрема, внесено доповнення до п.п.2.4 п.2 Положення і встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку газу та нафти, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, у розмірі 12%.

В матеріалах справи наявні листи Бориславської міської ради від 31.07.2012р., 13.11.2012р. та 14.12.2012р. направлені на адресу відповідача, в яких останнього повідомлено про те, що рішенням Бориславської міської ради затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Борислава і у зв'язку з цим, вказувалось про необхідність внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині перерахунку орендної плати за землю.

Пунктом 13 договору оренди землі від 04.10.2010 року сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається 1 раз в рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень ст.632 ЦК України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно із статтею 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту (ст. 648 Цивільного кодексу України).

Відповідно до приписів статті 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, яким сторони керувалися при укладенні договору згідно з приписами ст. 652 ЦК України.

За статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою дляперегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного вказаною нормою зазначеного Кодексу.

Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Бориславська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року.

За таких обставин, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення.

Враховуючи викладене, висновки господарських судів відповідають встановленим обставинам справи, яким надана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального права, а доводи скаржника не доводять неправильного застосування судом норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини оренди щодо встановлених обставин справи.

Згідно зі ст.1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

Суд вважає твердження скарги про усталеність та неможливість зміни триваючих правовідносин не вірними, такими, що на нормах законодавства не грунтуються з вищенаведених мотивів; суд не вбачає порушення правил територіальної підсудності спору, а твердження скарги відхиляє як такі, що не ґрунтуються на врахуванні норм ст. 16 ГПК України та пункту 6 частини першої статті 12 цього Кодексу щодо виключної підсудності справ у спорах, що виникають із земельних відносин, які розглядаються за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини; суд відхиляє твердження про обов'язковість відкладення розгляду спору, оскільки необхідність зупинення провадження визначається об'єктивною неможливістю розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, тобто, необхідних для розгляду справи фактів немає, вони будуть встановлені в іншій справі, тому вирішити даний спір неможливо, а не гіпотетичними припущеннями про результати вирішення інших справ та ступінь їх впливу на спірні правовідносини.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 107, 108, 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 01.07.2013 та рішення господарського суду Львівської області від 11.04.2013 у справі № 914/724/13-г господарського суду Львівської області залишити без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення.

Головуючий, суддя В. Овечкін

судді Є. Чернов

В. Цвігун