Постанова № 32853501, 10.07.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.07.2013
Номер справи
826/10014/13-а
Номер документу
32853501
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 липня 2013 року 13:40 № 826/10014/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Островській О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за

позовом ОСОБА_1 до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області про поновлення на роботі та інше

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, в якому просить:

- поновити її на роботі на посаді головного спеціаліста відділу біоресурсів, природно-заповідної справи, інформаційного забезпечення та зв'язків з громадськістю з 22 травня 2013 року;

- зобов'язати Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області забезпечити її працевлаштування відповідно до вимог статті 184 Кодексу законів про працю України.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що позивач є матір'ю малолітньої дитини та до звільнення з роботи перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При її звільненні відповідачем порушено процедуру звільнення стосовно персонального повідомлення не пізніше ніж за два місяці про звільнення, що передбачено статтею 492 Кодексу законів про працю України, а також не забезпечено дотримання гарантій для працюючих жінок, що мають дітей, визначених частиною 3 статті 184 цього Кодексу.

У судовому засіданні позивач позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник відповідача щодо позову заперечила, стверджуючи про правомірність звільнення з огляду на повну ліквідацію відповідача.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши та оцінивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задовольнити з огляду на таке.

Позивач перебувала у відносинах публічної служби з відповідачем, а саме працювала на посаді головного спеціаліста відділу біоресурсів, природно-заповідної справи, інформаційного забезпечення та зв'язків з громадськістю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області.

Позивач є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, тому з березня 2012 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, що не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні.

Листом від 22 березня 2013 року № 02-12/228 відповідач направив на адресу позивача повідомлення про звільнення 22 травня у зв'язку з ліквідацією Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області.

Вказаний лист 06 квітня 2013 року вручено чоловікові позивача, який згідно з її доводами передав їй повідомлення про наступне звільнення 08 квітня 2013 року.

22 травня 2013 року пунктом 1 наказу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 22 травня 2013 року № 54-о ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу біоресурсів, природно-заповідної справи, інформаційного забезпечення та зв'язків з громадськістю у зв'язку з ліквідацією Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області з виплатою їй вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку.

Ліквідація Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року № 159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища», наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 15 березня 2013 року № 98 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» та наказу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 21 березня 2013 року № 17 «Про ліквідацію Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області».

Так, зокрема, згідно з наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 21 березня 2013 року № 17 «Про ліквідацію Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області»:

- припинено юридичну особу Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, код ЄДРПОУ 05524009, шляхом ліквідації;

- призначено головою комісії з проведення ліквідації названого управління першого заступника начальника управління Андрущенка А.В.

Станом на час розгляду судом даної справи ліквідація відповідача не завершена хоча, згідно з доводами представника відповідача, майже всі необхідні дії комісією з проведення ліквідації здійснено, в тому числі звільнення працівників Державного управління охорони навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 30 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державна служба припиняється, передусім, із загальних підстав, передбачених Кодексом законів України про працю України (далі - КЗпП України).

Таким чином, позивач як державний службовець може бути звільнена з державної служби згідно з пунктом 1 частини 1 статті 40 КЗпП України, якою передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема, у випадку ліквідації підприємства, установи, організації.

Частинами 2 та 3 статті 40 КЗпП України також встановлено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. Не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Крім того, статтею 184 КЗпП України не допускається звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

Ураховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач як мати дитини віком до трьох років не може бути звільнена з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства без забезпечення її працевлаштування відповідачем.

Однак, заходи щодо працевлаштування позивача відповідачем не вживалися, що призвело до порушення її трудових гарантій як працівника.

Окрім того, відповідачем недотримано процедуру звільнення позивача у зв'язку з її повідомленням про наступне звільнення менш як за 2 місяці, що є порушення вимог статті статтею 492 КЗпП України, відповідно до якої про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

За таких обставин суд, керуючись частиною 2 статті 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог і визнати протиправним і скасувати пункт 1 наказу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 22 травня 2013 року № 54-о «Про звільнення у зв'язку з ліквідацією управління ОСОБА_1», а також задовольнити вимоги позивача щодо її поновлення на роботі на посаді, яку вона обіймала до звільнення та про зобов'язання відповідача вжити заходи щодо її працевлаштування.

Водночас доцільно зауважити про таке.

У ході судового розгляду справи встановлено, що розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації від 16 травня 2013 року № 190 створено Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації, який згідно з доводами представника відповідача, що не заперечувалось позивачем, продовжує виконувати функції та повноваження Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, що ліквідується .

У зв'язку з наведеним суд погоджується з доводами позивача про можливість її переведення до названого Департаменту. До того ж, учасниками судового процесу в судовому засіданні не заперечувалося, що значну кількість працівників Державного управління охорони навколишнього середовища в Київській області переведено до Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.

Необхідно зазначити, що встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) особи, що ліквідується, не виключає, а включає зобов'язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи. Так, зокрема, пунктом 5 частини 1 статті 36 КЗпП України передбачено можливість переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію.

Такої позиції дотримується Верховний Суд України від 17 жовтня 2011 року у справі № 2а-237а11 «Про визнання незаконними та скасування наказів про звільнення».

Крім того, законодавством передбачено вичерпні підстави припинення трудового договору, визначені статтею 36 КЗпП України, якою в тому числі визначено, що зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору. У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується.

Відтак, у відповідача була можливість вжити заходи щодо працевлаштування позивача шляхом її переведення на іншу роботу, в тому числі до новоствореного Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.

Керуючись статтями 158-165 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати пункт 1 наказу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 22 травня 2013 року 3 54-о «Про звільнення у зв'язку з ліквідацією управління ОСОБА_1».

Поновити ОСОБА_1 з 22 травня 2013 року на посаді головного спеціаліста відділу біоресурсів, природно-заповідної справи, інформаційного забезпечення та зв'язків з громадськістю.

Зобов'язати Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області вжити заходів щодо працевлаштування ОСОБА_1 у відповідності до вимог статті 184 Кодексу законів про працю України.

В частині поновлення ОСОБА_1 на роботі постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили у порядку і строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова