Постанова № 32850993, 30.07.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
812/3153/13-а
Номер документу
32850993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 липня 2013 року Справа № 812/3153/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Борзаниці С.В.

при секретарі: Величко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафної санкції у розмірі 170,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафної санкції у розмірі 170,00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного внеску. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не подав до УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 звітний рік, про що позивачем було складено акт від 17.05.2012 №42, на підставі якого було прийнято рішення від 17.05.2012 №136, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн., вказане рішення було отримано відповідачем 23.05.2012.

Зазначене рішення відповідач оскаржив до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та до Пенсійного фонду України. Рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25.06.2012 №5228/09-10 та Пенсійного фонду України від 01.08.2012 № 17911/09-10 скаргу відповідача на рішення управління від 17.05.2012 №136 залишено без задоволення. В добровільному порядку штраф відповідачем не сплачено.

У зв'язку з викладеним, позивач просить стягнути з відповідача штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. В наданому до суду запереченні проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач не є суб'єктом владних повноважень та за відсутності у відповідача будь-яких зобов'язань перед позивачем останнім незаконно було винесено рішення про нарахування штрафних санкцій.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області як фізична особа-підприємець 18.12.2006 за № 23710170000000525 (а.с.5) та знаходиться на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області як платник єдиного внеску з 18.12.2006 за №0504 (а.с.6).

Згідно п.1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

Згідно з п.4 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Пунктом 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309 (далі-Порядок № 22-2), встановлено, що звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичної особи або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.

Пунктом 2.2 Порядку № 22-2 визначено, що звіт подається одним із способів:

- в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі;

- на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації.

- на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.

Згідно з п.п. 3.2 Порядку № 22-2 фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом.

Таким чином, відповідач як платник єдиного внеску зобов'язаний відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленою законом.

Відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Судом встановлено, що відповідачем не було подано звіт за 2011 рік, про що позивачем було складено акт від 17.05.2012 №42 про встановлення факту неподання звітності до Пенсійного фонду України (а.с.7), на підставі акта про неподання звітності до Пенсійного фонду України від 17.05.2012 №42 управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області від 17 травня 2012 прийнято рішення за №136 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 170,00 грн. (а.с.8), яке було отримано відповідачем рекомендованою кореспонденцією 23.05.2012 (а.с.8-зворотній бік).

Не погодившись із вказаним рішенням відповідач оскаржив його до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та до Пенсійного фонду України. Рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25.06.2012 №5228/09-10 та Пенсійного фонду України від 01.08.2012 № 17911/09-10 скаргу відповідача на рішення управління від 17.05.2012 №136 залишено без задоволення, рішення УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області від 17.05.2012 №136 залишено без змін (а.с.9,10).

У зв'язку з несплатою штрафної санкцій в розмірі 170,00 грн. відповідач має заборгованість в сумі 170,00 грн.

Щодо посилання відповідача на те, що Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області не є органом державної влади та не має повноважень на винесення рішення про застосування штрафних санкцій, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно пп. 5 п. 4 вказаного Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах (далі - територіальні органи) щодо: здійснення контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.

Відповідно до п. 7 Положення про Пенсійний фонд України Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно п. 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 N 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 25.02.2008 N 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за N 442/6730, Управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до п. 2.2. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах Управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює реєстрацію та веде облік платників єдиного внеску та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, забезпечує надходження єдиного внеску, сум фінансових санкцій страхових внесків та інших платежів до Фонду; контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Згідно пп. 7, 8 п. 2.4. зазначеного Положення Управління має право: застосовувати фінансові санкції, адміністративні стягнення, передбачені законом; стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.

Пунктом 3.2. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах встановлено, що начальник Управління у встановленому порядку розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення згідно з законодавством, виносить рішення про застосування фінансових санкцій.

Відповідно до п. 4.2. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області є територіальним органом Пенсійного фонду України та відповідно до п. 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства соціальної політики України, дорученнями Міністра соціальної політики України, його першого заступника та заступника, наказами Фонду та постановами правління Фонду, дорученнями Голови правління Фонду, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами регіональних управлінь.

Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та виконує владні функції, покладені на нього законом, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.20). Тобто, посилання відповідача на те, що позивач є приватною юридичною особою та не належить до органів державної влади є незмістовним, оскільки відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах позивач є територіальним органом центрального органу виконавчої влади - Пенсійного фонду України, внаслідок чого виконує владні управлінські функції.

Таким чином, начальником УПФУ в Новоайдарському районі винесено рішення від 17.05.2012 №136 про застосування до відповідача штрафної санкції у розмірі 170,00 грн. в межах повноважень, визначених пунктом 3.2. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах. Тобто, начальник УПФУ в Новоайдарському районі на виконання покладених на Управління Положенням завдань, а саме: контролю дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та облік єдиного внеску та забезпечення надходження єдиного внеску до Фонду, застосував до відповідача штрафні санкції за неподання звітності в розмірі, встановленому п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав, у добровільному порядку суму штрафної санкції не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафної санкції у розмірі 170,00 грн. задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн. (сто сімдесят гривень 00 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 02 серпня 2013 року.

Суддя С.В. Борзаниця