Ухвала суду № 32848492, 06.08.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
805/6558/13-а
Номер документу
32848492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2013 року справа №805/6558/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

Судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Страхового брокера ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 р. у справі № 805/6558/13-а за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Страхового брокера ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Страхового брокера ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 8 500,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив несплату відповідачем у встановлені законодавством строки штрафних санкцій, застосованих до нього за вчинені порушення законодавства про фінансові послуги.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 р. у справі № 805/6558/13-а позовні вимоги задоволено.

Стягнути з ОСОБА_2 до Державного бюджету України штраф у сумі 8 500 грн. 00 коп.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернулась з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. Вказує, що він як фізична особа не може бути відповідачем у адміністративному процесі, оскільки Страхові брокери - юридичні особи або фізичні особи, які зареєстровані у встановленому порядку як суб'єкти підприємницької діяльності та здійснюють за винагороду посередницьку діяльність у страхуванні від свого імені на підставі брокерської угоди з особою, яка має потребу у страхуванні як страхувальник. Згідно письмового доказу «Акт про порушення законодавства про фінансові послуги Страховим брокером ОСОБА_2» від 08.11.2012 року (а/с 6) (далі Акт про порушення), факт порушення відбувся до внесення змін у Положення 27.11.2013 року, а тому на дату складання Акту про порушення діяла редакція Положення, згідно якої було встановлено обов'язок страхових брокерів подавати звітність до Держфінпослуг, а не до Нацкомфінпослуг, яка не є правонаступником Держфінпослуг. Згідно діючого на той час Положення у ньогоне було ніяких обов'язків подавати звіти до Нацкомфінпослуг, а тому він, як фізична особа-підприємець, не порушував діючого на той час законодавства України.

Згідно до вимог ч. 1 ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне:

8 листопада 2012 року спеціалістами відділу пруденційного нагляду на ринку страхування департаменту страхового регулювання та нагляду складено акт № 358/13-10/13/3 про порушення законодавства про фінансові послуги страховим брокером ОСОБА_2 (а.с. 6).

Суть порушення полягає у тому, що 8 листопада 2012 року страховим брокером ОСОБА_2 не надано до Нацкомфінсполуг звітних даних страховика за перший квартал та перше півріччя 2012 року, що є порушенням пункту 2.3. Порядку укладання та подання звітності страхових та/або перерестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 4421 від 4 серпня 2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2005 року № 955/11235, яким передбачено подання проміжної звітності у вигляді документів, передбачених цим порядком в строк до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Наведений акт разом із повідомленням про дату час та місце розгляду справи про порушення отриманий відповідачем 27 листопада 2012 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 9).

27 листопада 2012 року за наслідком розгляду акту про порушення законодавства про фінансові послуги директором департаменту страхового регулювання та нагляду Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову № 132/13-11/13/3 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до відповідача на підставі п. 3 ст. 40, пункту 2 ч. 1 ст. 41, ч. 1 ст. 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" до страхового брокера ОСОБА_2 застосовані штрафні санкції в сумі 8 500,00 грн. Згідно наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення наведену постанову відповідач отримав 13 грудня 2012 року (а.с. 10).

Питанням, що підлягає вирішенню у межах цієї справи є законність підстав для стягнення з відповідача застосованих рішенням позивача фінансових санкцій в розмірі 8 500,00 грн.

Пунктом 1 статті 23 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070 визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Згідно пункту 6 Положення, Нацкомфінпослуг для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право, зокрема, звертатися до суду з позовами (заявами) щодо порушення законодавства про фінансові послуги, а також в інших передбачених законом випадках.

Згідно пунктів 5, 6 статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансовою послугою є операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. Ринком фінансових послуг є сфера діяльності учасників ринків фінансових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. До ринків фінансових послуг належать професійні послуги на ринках страхових послуг.

Статтею 15 Закону України ''Про страхування'' передбачено, що страхова діяльність в Україні може провадитися за участю страхових посередників. Страховими посередниками можуть бути страхові або перестрахові брокери, страхові агенти.

Страховими брокерами є юридичні особи або фізичні особи, які зареєстровані у встановленому порядку як суб'єкти підприємницької діяльності та здійснюють за винагороду посередницьку діяльність у страхуванні від свого імені на підставі брокерської угоди з особою, яка має потребу у страхуванні як страхувальник.

Згідно наявного в матеріалах справи витягу з Державного реєстру страхових та перестрахових брокерів - відповідач зареєстрований в реєстрі страхових та перерестрахових брокерів, а тому є учасником ринку фінансових послуг (а.с. 11).

Пунктом 7.3 Положення про реєстрацію страхових та перестрахових брокерів і ведення державного реєстру страхових та перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 736 від 28 травня 2004 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 червня 2004 року за N 801/9400) встановлено, що страховий та перестраховий брокер подає до Нацкомфінпослуг щокварталу фінансову звітність та інші звітні дані за встановленою Нацкомфінпослуг формою та інформацію про укладені договори страхування (перестрахування), а також відповіді на запити Нацкомфінпослуг та необхідні пояснення.

Пунктом 7.1. зазначеного положення передбачено, що контроль за додержанням вимог цього Положення є складовою частиною державного регулювання та нагляду за діяльністю страхових (перестрахових) брокерів та здійснюється Нацкомфінпослуг шляхом проведення виїзних (інспекцій) та безвиїзних перевірок, у тому числі тематичних та зустрічних перевірок, що проводяться відповідно до нормативно-правових актів Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг.

Пунктом 2.3 Порядку складання та подання звітності страхових та/або перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 4421 від 4 серпня 2005 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2005 року за N 955/11235) встановлено, що страхові та/або перестрахові брокери щоквартально до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, і щорічно в термін до 20 лютого року, наступного за звітним, подають до Нацкомфінпослуг звітність у передбаченому цим пунктом порядку та обсязі.

Актом позивача № 358/13-10/13/3 встановлено, що станом на 08 листопада 2012 року відповідачем не надано до Нацкомфінпослуг звітних даних страховика за перший квартал 2012 року та за перше півріччя 2012 року, що свідчить про порушення вимог пункту 2.3 Порядку складання та подання звітності страхових та/або перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 04 серпня 2005 року №4421, щодо подання проміжної звітності у вигляді документів, передбачених цим порядком, у строк до 25-го числа місяця наступного за звітним кварталом.

Статтею 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" визначено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Національна комісія застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 41 цього Закону).

Статтею 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи - підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф. Штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою Уповноваженого органу, його заступниками, директорами департаментів чи головою відповідного територіального управління після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

При цьому, згідно ч. 3 статті 41 зазначеного Закону, штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Зі змісту частини 6 статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» вбачається, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки до теперішнього часу відповідачем заборгованість зі сплати штрафних санкцій не сплачена, а також не надано доказів оскарження постанови № 132/13-11/13/3 від 27 листопада 2012 року. штрафні санкції у сумі 8 500,00 грн. підлягають стягненню з відповідача

Суд апеляційної інстанції не приймає доводи апеляційної скарги, що на дату складання Акту про порушення, діяла редакція Положення, згідно якої було встановлено обов'язок страхових брокерів подавати звітність до Держфінпослуг, а не до Нацкомфінпослуг, яка не є правонаступником Держфінпослуг. Згідно діючого на той час Положення у нього не було ніяких обов'язків подавати звіти до Нацкомфінпослуг, а тому він, як фізична особа-підприємець, не порушував діючого на той час законодавства України.

Пунктом 7.1. Положення про реєстрацію страхових та перестрахових брокерів і ведення державного реєстру страхових та перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 736 від 28 травня 2004 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 червня 2004 року за N 801/9400) передбачено, що контроль за додержанням вимог цього Положення є складовою частиною державного регулювання та нагляду за діяльністю страхових (перестрахових) брокерів та здійснюється Нацкомфінпослуг шляхом проведення виїзних (інспекцій) та безвиїзних перевірок, у тому числі тематичних та зустрічних перевірок, що проводяться відповідно до нормативно-правових актів Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг.

Указом Президента України від 23.11.2011 № 1069/2011 «Про ліквідацію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України» визначено ліквідувати Держфінпослуг.

Указом Президента України від 23.11.2011 №1070/2011 утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, яка 20.02.2012 внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та знаходиться за адресою-вул. Б. Гріненка, 3, м. Київ, 01001.

Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070/2011' Нацкомфінпослуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Повноваження та функції щодо державного регулювання ринків фінансових послуг, що здійснювалися Держфінпослуг як спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, після набуття повноважень Нацкомфінпослуг, здійснюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

На даний час, суб'єкт владних повноважень у сфері регулювання ринків фінансових послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на неї законом покладено обов'язок застосовування штрафних санкцій, а тому в зазначеній частині доводи апеляційної скарги, є не обґрунтованими.

Щодо доводів апелянта стосовно того, що він, як фізична особа не може бути відповідачем у адміністративному процесі, оскільки Страхові брокери - юридичні особи або фізичні особи, які зареєстровані у встановленому порядку як суб'єкти підприємницької діяльності, то колегія суддів зазначае.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця (а.с. 21), ОСОБА_2, зареєстрований, як фізична особа- підприємець.

Відповідно ч. 1 ст. 52 Цивільного кодексу України, фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльнісю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути зверненно стягнення.

На підставі наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2, як фізична особа, може бути відповідачем по справі і відповідати за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю.

Врахогвуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін згідно статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 р. у справі № 805/6558/13-а - залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Колегія суддів С.В. Жаботинська

І.В. Сіваченко

О.О. Шишов