ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 липня 2013 р. (о 12:33) Справа №2а-11566/10/14/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів: головуючого судді Кірєєва Д.В., суддів Панова О.І., Суворової С.В., за участю секретаря Цатурян С.О.,
за участю представників сторін:
від позивача - Буянов М.А., паспорт НОМЕР_1, довіреність № 02/07/2012 від 22.07.13
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмежено відповідальністю "Нижньогірський комбікормовий завод"
до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
про визнання рішення недійсним.
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство "Нижньогірський комбікормовий завод" (далі - позивач) звернулося до адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим (далі - відповідач) про визнання недійсним рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 46 від 25.05.2010 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.07.2013 року замінено відповідача у справі його правонаступником - Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.07.2013 року замінено позивача у справі Відкрите акціонерне товариство «Нижньогірський комбікормовий завод» його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю Нижньогірський комбікормовий завод».
Представник позивача у судовому засіданні 23.07.2013 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 23.07.2013 року не зявився, про дату час та місце його проведення повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організація контролю за їх дотриманням, на час виникнення спірних правовідносин, визначалися в Законі України "Про ціни і ціноутворення" №507-XII від 03.12.1990р. (тут і надалі - Закон № 507).
Статтею 13 Закону №507 передбачалося, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Пунктом 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 (в редакції чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення), передбачалося що територіальні органи мають права передбачені п. 5, 6 цього Положення, а саме:
- проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи, що посвідчують особу; проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін;
- вимагати відповідно до законодавства усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а також здійснення перерахунку вартості товарів, робіт і послуг, ціни (тарифи) на які сформовані, встановлені та/або застосовані з порушенням законодавства (якщо фактичну оплату товарів, робіт та послуг не проведено) для розрахунків із споживачами;
- приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів);
- відповідно до вимог законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;
- звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Нижньогірський комбікормовий завод» зареєстровано у якості юридичної особи 07.09.1998 року, ідентифікаційний номер 00688798, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 587797, випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АБ № 774351 (а.с. 28).
Згідно з довідкою АБ № 052131 позивч здійснює види діяльності за КВЕД: 15.71.0 виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; 15.42.0 виробництво рафінованих олій та жирів; 51.39.0 неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 51.21.0 оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин; 52.62.0 роздрібна торгівля з лотків на ринках; 15.61.0 виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості (с. 27)
Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами АР Крим на підставі посвідчення від 23.04.2010 року № 0173, було проведено планову перевірку Відкритого акціонерного товариства «Нижньогірський комбікормовий завод» з питання дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів КМУ, Ради міністрів АРК, ухвалених на виконання постанов Кабінету Міністрів України.
Результати перевірки викладено в акті № 0173 від 21.05.2010 р., за висновками якого встановлено: 1. В порушення п. 4, 9 постанови КМ України від 17.10.2007 р. № 1222 «Про затвердження порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» (із змінами, внесеними постановою КМ України від 06.08.2008 р. № 709) підприємством підвищувались оптово-відпускні ціни протягом місяця більш ніж на 1 %, без декларування зазначених змін при реалізації: борошна І сорту у період з 01.09.2009 р., олії соняшникової у періоді з 06.08.2009 р. до 18.03.2010 р. Сума необґрунтовано отриманої виручки за період з 06.08.2009 р. до 18.03.2010 р. становить 9 661,36 грн.; 2. В порушення наказу Міністерства економіки України від 13.08.2008 р. № 341, зареєстрованого Міністерством юстиції України 20.08.2008 р. за № 767/15458 Товариством не надавалась покупцям декларація про оптову ціну на продукти харчування власного виробництва (а.с. 7-12).
На підставі зазначеного акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим було винесене рішення № 46 від 25.05.2010р. про застосування адміністративного-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вилучено у ВАТ «Нижньогірський комбікормовий завод» в дохід Державного бюджету, (код 21081100) 9 661,00 грн. та застосовано штраф у сумі 19 322,00 грн. (а.с. 6).
Вирішуючи питання про законність вказаного рішення суд виходив з наступного.
Статтею 6 Законі України "Про ціни і ціноутворення" №507-XII від 03.12.1990 р. (в редакції на момент прийняття оскаржуваного рішення) було встановлено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Згідно ст. 4 Закону № 507 Кабінет Міністрів України: визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 13 Закону № 507 державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України; державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 507 Вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Повноваження та компетенція відповідача визначена постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, якою затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому; Держцінінспекція має серед інших право: проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Держцінінспекціям, відповідно до Положення про Міністерство економіки України, затвердженого Указом Президента України від 23 жовтня 2000 року № 1159/2000, надано право застосовувати відповідно до законодавства України до суб'єктів підприємництва економічні (фінансові) санкції.
Постановою Кбінету Міністрів України від 17.10.2007 р. № 1222 (зі змінами та доповненнями) затверджено порядок декларування зміни оптово-відпускних ціна продовольчі товари (далі - Порядок № 1222), яким зобов'язано Державну інспекцію з контролю за цінами забезпечити контроль за додержанням державної дисципліни цін під час реалізації продовольчих товарів.
Пунктом 9 Порядку № 1222 оптово-відпускні ціни на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу щодо здійснення повноважень, наданих абзацом тридцять восьмим пункту 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", а саме: Раді міністрів АР Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям ндано повноваження регулювати (встановлювати), зокрема, оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.
Пунктом 1 Постанови Ради міністрів АР Крим від 10.01.2008 р. № 4 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на основні групи продовольчих товарів» встановлено для суб'єктів господарської діяльності усіх форм власності, що здійснюють виробництво та реалізацію продовольчих товарів, декларування зміни оптово-відпускних цін зокрема на борошно пшеничне вищого, першого та другого ґатунків, олію рослинну.
Постановою Ради міністрів АР Крим від 10.01.2008 р. № 4 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на основні групи продовольчих товарів» визначено, що декларуванню підлягають оптово-відпускні ціни на продовольчі товари, визначені в п. 1 постанови, у разі, якщо ціни збільшуються протягом місяця більш ніж на 1 %.
Порядок формування цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджене регулювання, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2008 р. № 373, яка визначє механізм формування виробниками економічно-обгрунтованих цін на окремі продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України оптова ціна продовольчого товару - економічно обґрунтована вартість одиниці продовольчого товару, розрахована на підставі повної планованої собівартості виробництва з урахуванням визначеного уповноваженим органом з регулювання цін нормативу рентабельності без податку на додану вартість або інших податків, зборів, що нараховуються суб'єкту господарювання - покупцеві товару; оптово-відпускна ціна - фактична ціна, що застосовується у розрахунках за товари, які поставляються (реалізуються) суб'єктами господарювання з метою їх використання у підприємницькій діяльності, з урахуванням податку на додану вартість і транспортних витрат.
Враховуючи вищевикладене, декларування зміни оптово-відпускних цін на окремі продовольчі товари, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року № 1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» та декларування оптової ціни на продовольчі товари, щодо цін на які запроваджене державне регулювання,є обов'язковими вимогами до суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва та реалізації таких продовольчих товарів.
Судом встановлено, що з липня 2009 року виробництво борошна пшеничного позивачем зупинено, тому борошно у липні-серпні 2009 року не реалізовувалось. Оптово-відпускна ціна борошна першого ґатунку відповідно до накладної та податкової накладної, за якою здійснена реалізація приватному підприємцю Белобородько від 02-04.06.2009 року без ПДВ складає 1,42 грн. До цієї оптово-відпускної ціни під час перевірки відповідачем додавався 1% в місяць для обчислення необґрунтовано одержаної суми виручки.
Накладні № 1256, 1257, 1258, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, свідчать про те, що борошно реалізовувалось фізичним особам, які не є суб'єктами господарювання за готівку в кількості 1 мішок 50 кг за ціною 1,667 грн. без ПДВ на 1 кг.
Розрахунок суми необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 8 842,60 грн., яку позивач отримав за реалізацію борошна першого ґатунку здійснений на підставі перевірки накладних та податкових накладних позивача за період з 01.09.2009 р. по 20.11.2009 р.
З урахуванням заборгованості ТОВ «Делішес» в розмірі 150 грн., сума необґрунтовано одержаної виручки за реалізацію борошна першого ґатунку складає 8 692,6 грн.
Також, суд зазначає, що розрахунок необґрунтовано одержаної виручки від реалізації олії соняшникової здійснено відповідачем за період з 06.08.2009 р. по 18.03.2010 року на підставі накладних та податкових накладних позивача.
У зазначений період була чинною постанова Ради міністрів АР Крим від 10.01.2008 року № 4 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на основні групи продовольчих товарів», який не передбачав, що декларування здійснюється в залежності від сортів олії та не поділяв олію на сорти (гідратовану, нерафіновану чи рафіновану).
Таким чином, відповідачем правомірно застосовані до ВАТ «Нижньогірський комбікормовий завод» штрафні санкції за порушення постанови КМ України від 17.10.2007 р. № 1222 щодо порушення державної дисципліни цін у сумі 19 322,0 грн. та винесено рішення про вилучення в дохід бюджету суму необґрунтовано отриманої виручки у сумі 9 661,0 грн.
Відповідно до ч.2. ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підтвердження правомірності рішення відповідач надав акт перевірки, який оформлений належним чином та містить посилання на усі первинні документи бухгалтерського обліку позивача, які були взяті до уваги відповідачем при прийнятті рішення.
Позивачем не надано доказів які би спростували викладені у акті перевірки факти.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами АР Крим № 46 від 25.05.2010 року про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін є правомірним, у зв'язку з чим підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
У судовому засіданні 23.07.2013 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 26.07.2013 року.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволення адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Кірєєв Д.В.
Суддя Панов О.І.
Суддя Суворова С.В.