ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 липня 2013 р. (о 12:20) Справа №801/5865/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О.
за участю представників сторін:
від позивача - Мангубі І.В, паспорт НОМЕР_1, довіреність б/н від 03.06.2013 року;
від відповідача - Чакал А.Р., посвідчення УКР № 104017, довіреність № 11/9/10-0 від 10.07.2012 р.;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Асоціації «Діти ІІІ-го тисячоліття»
до Сімферопольської районної державної податкової інспекції АР Крим
про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000561505 від 20.03.2013 року .
Суть спору: Асоціація «Діти ІІІ-го тисячоліття» (далі-позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АРК з позовом до Сімферопольської районної державної податкової інспекції АР Крим про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000561505 від 20.03.2013 року про визначення грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб в сумі 173 641,65 грн., в тому числі податок - 154 575,79, штрафні санкції - 19 065,86 грн.
Представник позивача в судовому засіданні 16.07.2013 р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 16.07.2013 р. проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Асоціація «Діти ІІІ-го тисячоліття» зареєстровано у якості юридичної особи 30.10.1990 року Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим, ідентифікаційний код юридичної особи 19192870, місцезнаходження: 97578, АРК, Сімферопольський район, с. Первальне, вул. Стадіонна, буд. 1-А, що підтверджується, Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 116944
Асоціація «Діти ІІІ-го тисячоліття» взята на податковий облік в органах державної податкової служби з 23.04.1997 року за № 229, на час розгляду справи перебуває на податковому обліку в ДПІ в Сімферопольській міжрайонній державній податковій інспекції АРК.
Судом встановлено, що посадовими особами Сімферопольською міжрайонною Державною податковою інспекцією АР Крим проведено документальну невиїзну позапланову перевірку Асоціації «Діти ІІІ-го тисячоліття» код за ЄДРПОУ 19192870, стосовно повноти сплати та нарахування земельного податку.
За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт № 356/15.3/19192870 від 25.02.2013 року, у якому встановлено, що платником не задекларовано грошові зобов'язання з земельного податку на 33 294 грн. за 2008 рік, на 33 294 грн. за 2009 рік, на 34 010 грн. за 2010 рік, на 40 377,37 грн. за 2011 рік, на 13 600,42 грн. за 2012 рік.
На підставі зазначеного акту було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000561505 від 20.03.2013 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб 173 641,65 грн., у тому числі за основним платежем 154 575,79 грн., штрафні (фінансові) санкції 19 065,86 грн.
Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням № 0000561505 від 20.03.2013 року позивач оскаржив його до суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Під час розгляду справи судом перевірено правомірність висновків відповідача щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства, та встановлено наступне.
16.03.1999 року Кримській асоціації ГУН-ФУ, Сімферопольський район, с. Перевальне, вул. Стадіонна, 1а на підставі рішення 10 сесії 22 скликання Добровської сільської ради народних депутатів від 18.03.1998 року видано державний акт ІІ-КМ № 002281на право постійного користування землею 3,58 га для фізичної культури та спорту.
В подальшому Кримська асоціація ГУН-ФУ змінила найменування на Асоціацію «Діти ІІІ-го тисячоліття».
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приймаючи до уваги, що спірні правовідносини виникли як до набрання чинності Податковим кодексом України, тобто до 01.01.2011 року, так і продовжували діяти після 01.01.2011 року, суд вважає за необхідне керуватися нормами законодавства, чинними на момент виникнення спірних правовідносин, тобто у періоді, що був охоплений перевіркою.
Листом Добровської сільської ради від 04.12.2012 року № 3814/02-6 підтверджено наявність зазначеної земельної ділянки в користуванні Асоціації «Діти ІІІ-го тисячоліття».
Згідно з повідомленням Добровської сільської ради № 3814/02-6 від 04.12.2012 року ставки земельного податку, відповідно до рішень Добровської сільської ради 15 сесії 5 скликання від 24.01.2008 р., 22 сесії 5 скликання від 04.02.2009 р., позачергової сесії 5 скликання від 12.05.2010 року, 3 позачергової сесії 6 скликання від 27.12.2010 р. по с. Перевальне в розрізі по рокам з розрахунку 1кв.м наступні: 2008 р. - 0,93 грн.; 2009 р. - 0,93 грн., 2010 р. до 1.05 - 0,93 грн, з 01.05-31.12.2010 р. - 0,96 грн.; 2011 р. - 1,44 грн. У 2011 році було проведено нормативну оцінку земель с Перевальне, яка затверджена рішенням 8 позачергової сесії 6 скликання Добровської сільської ради від 25.06.2011 р. Земельна ділянка, розташована за адресою: с. Перевальне, вул.. Стадіонна, 1а, що належить на праві постійного користування Асоціації «Діти ІІІ-го тисячоліття», площею 3,58 га знаходиться в 3 земельно-оціночному районі, вартість 1 кв.м громадської забудови складає 37,99 грн.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII (тут і далі в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Закон України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2535 використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні (ст. 5 Закону України "Про плату за землю").
Відповідно до статті 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно до ст. 15 Закону України "Про плату за землю" власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125 Земельного кодексу України).
Із системного аналізу вищенаведених норм випливає, що землекористувач повинен сплачувати земельний податок або орендну плату за земельні ділянки з моменту державної реєстрації відповідних прав. Крім того, землекористувач повинен сплачувати земельний податок і в тому випадку, якщо відповідне право не зареєстровано, але він дійсно користується відповідною земельною ділянкою
Пунктом 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 286.2 ст. 186 ПК України Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з повідомленням позивача на запит Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції № 2609/10/1503 від 24.10.2012 року Асоціація «Діти ІІІ-го тисячоліття» є громадською організацією, цільовим призначенням земельної ділянки, яка знаходиться в її користуванні є проведення оздоровчої, фізкультурної, спортивної роботи із населенням, та згідно ст. 12 Закону України «Про плату за землю» та ст. 282 ПК України має право на пільгу з земельного податку.
Відповідно до п. 4 ст. 12 Закону України «Про плату за землю» у 2008 році від земельного податку звільняються вітчизняні заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
У 2009 та 2010 роках від земельного податку звільняються вітчизняні заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; підприємства, установи, організації, громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості, у тому числі аероклуби та авіаційно-спортивні клуби Товариства сприяння обороні України, - за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву, бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України за умови спрямування відповідних сум земельного податку на розвиток фізичної культури і спорту за напрямами і в порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 282.1.9 п. 282.1 ст. 282 ПК України передбачено, що від сплати податку звільняються підприємства, установи, організації, громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості, у тому числі аероклуби та авіаційно-спортивні клуби Товариства сприяння обороні України, - за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву, бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.
Асоціація «Діти ІІІ-го тисячоліття» не є закладом фізичної культури та спорту, який повністю утримується за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, до переліку підприємств, установ, організацій, громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості, який затверджується Кабінетом Міністрів України та спрямовує відповідні суми земельного податку на розвиток фізичної культури і спорту, не входить.
Перелік підприємств, установ, організацій, громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2006 р. № 30 «Про затвердження порядку надання закладу фізичної культури і спорту статусу бази олімпійської та паралімпійської підготовки і переліку закладів, яким надано такий статус». Асоціацію «Діти ІІІ-го тисячоліття» до вищевказаного переліку не внесено.
Таким чином, у позивача відсутні права на пільгу зі сплати земельного податку.
Враховуючи вищевикладене, позивачем порушено ст. 14 Закону України «Про плату за землю», п. 286.2 ст. 286 ПК України.
Стосовно тверджень позивача про недотримання відповідачем строків, визначених ст. 102 ПК України при визначенні грошових зобов'язань з земельного податку, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до п.п. 102.2.1 п. 102.2 ст. 102 ПК України грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано.
Таким чином, оскільки в період з 2008-2012 року у позивача виникло податкове зобов'язання з земельного податку, податкові декларації позивачем не подавались, то у даному випадку грошове зобов'язання нараховується без застосування строку давності.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що висновки, викладені в акті позапланової невиїзної перевірки Асоціації «Діти ІІІ-го тисячоліття» від 25.02.2013 року № 356/15.3/19192870 є обґрунтованими.
За таких умов, податкове повідомлення-рішення № 0000561505 від 20.03.2013 року є такими, що прийнято Сімферопольською міжрайонною державною податковою інспекцією правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 94 КАС України, якщо судовим рішенням позивачеві відмовлено у задоволенні позову повністю, сплачений ним судовий збір не повертається.
У судовому засіданні 16.07.2013 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 19.07.2013 року.
Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.